دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024 ساعت ×
۱۵۶ روستا زیرپوشش خدمات شرکت آبفا قم هستند
06 اسفند 1397 - 10:39
شناسه : 890
5
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم:

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: اکنون ۱۵۶ روستا در استان با جمعیت ۵۴ هزار نفر در قالب ۳۴ هزار مشترک زیرپوشش آبرسانی این شرکت هستند.

محمد احمدی جبلی با اشاره به سابقه شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: این بسیاری از روستاهای استان پیش از پیروزی انقلاب اسلامی از نعمت آب شرب سالم به صورت مستمر محروم بودند، اما اکنون ۱۵۶ روستا در استان قم با جمعیت ۵۴ هزار نفر در قالب ۳۴ هزار مشترک زیرپوشش آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان هستند.

وی ادامه داد: با توجه به خشکسالی‌های دو دهه اخیر نمی‌توان برای تامین آب روستاهای استان قم صرفا به منابع آب محلی و سطحی که وابسته به بارندگی هستند، اکتفا کرد، به همین برای پایدار و مستمر کردن آب روستاهای استان اقدام به انتقال آب از منابع آب پایدار به این روستاها کردیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم گفت: کار انتقال آب به روستاهای استان از سال ۸۴ آغاز شد و در سال ۸۹ شاهد به بهره برداری رسیدن پروژه انتقال آب به برخی از روستاهای بخش مرکزی قم همچون دهستان قنوات بودیم که این روستاها وضعیت آبی ناهنجاری داشتند.

احمدی جبلی با اشاره به وضعیت انتقال آب به روستاهای استان قم اظهار کرد: تاکنون به ۴۸ روستای استان انتقال آب صورت گرفت، این اقدام جلوی تخلیه این روستاها از ساکنانشان را گرفت. هم اکنون پروژه انتقال آب به چهار روستا در بخش کهک در حال اجرا است که امیدواریم که در سه ماهه نخست سال آینده شاهد بهره برداری از این پروژه‌ها باشیم.

وی ادامه داد: شاخص بهره مندی از آب آشامیدنی در روستاهای استان قم ۸۶ درصد است که ۱۲ درصد بالاتر از میانگین کشوری است، این شاخص به صورت میانگین در روستاهای کشور حدود ۷۴ درصد است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قم افزود: ۱۲ درصد جمعیت روستایی استان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی زیرپوشش شبکه آبرسانی بودند، اما اکنون ۹۶ درصد جمعیت روستایی قم زیرپوشش شبکه آبرسانی شرکت آب و فاضلاب روستایی استان قرار دارند.

احمدی جبلی خاطرنشان کرد: دو روستای استان قم زیرپوشش شبکه فاضلاب قرار دارند که جمعیت این روستاها بیش از دو هزار نفر است./فارس

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.