یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
کشف بیش از ۲۷۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در قم/ تسلط پلیس بر فضای مجازی
28 خرداد 1398 - 17:06
شناسه : 4629
5
طی امسال انجام شد؛

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم از کشف بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم مواد مخدر در این استان از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

سرهنگ مهرداد حاجی زاده ظهر سه‌شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه بیان کرد: ازابتدای امسال تاکنون بیش از ۲ هزار و ۷۰۰ کیلوگرم انواع مواد مخدر در قم کشف شده است که نسبت به سال گذشته ۵۰ درصد افزایش کشفیات در حوزه مواد مخدر داشتیم.

وی ادامه داد: تریاک، حشیش، هروئین، شیشه، مورفین و سایر مواد ترکیبی و قرص‌های روان گردان از جمله کشفیات امسال بوده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم با اشاره به دستگیری بیش از ۳۵۰ توزیع کننده خرد در قم افزود: پاکسازی محلات استان قم به خوبی انجام شده است که این امر نشان دهنده ارتباط و مشارکت شهروندان با پلیس مبارزه با موادمخدر است.

دستگیری بیش از ۱۱۵۰ نگهدارنده خرد مواد مخدر

وی بیان کرد: در سه ماهه ابتدای امسال هزار و ۱۵۵ نفر نگهدارنده انواع مواد مخدر در سطح خرد دستگیر شده اند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل پنج درصد افزایش داشته است.

سرهنگ حاجی زاده گفت: در راستای پاکسازی و دستگیری معتادین متجاهر در سطح شهر به ویژه در محلات بیش از ۲ هزار نفر دستگیر شدند که این افراد علاوه بر اینکه چهره بصری شهر را آلوده می‌کردند به جرائمی از جمله سرقت خرد نیز می‌پرداختند.

وی عنوان کرد: بیش از سه هزار و ۶۰۰ نفر دستگیری در حوزه مواد مخدر داشتیم که بیشتر معتادین بوده‌اند.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم گفت: پلیس مبارزه با مواد مخدر در امسال با انجام اقدامات اطلاعاتی و افزایش مشارکت مردمی روند افزایشی در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشته است که این امر نیازمند تعامل سایر دستگاه‌ها نیز است.

افزایش کشفیات به منزله افزایش تعداد معتادین نیست

وی با اشاره به افزایش آمار کشفیات مواد مخدر طی امسال در قم افزود: افزایش آمار کشفیات به منزله این نیست که تعداد معتادین بیشتر شده بلکه هدفمندی برای دستگیری این افراد گسترده‌تر شده است.

سرهنگ حاجی زاده با اشاره به انجام اقدامات پیشگیرانه در حوزه مواد مخدر افزود: پلیس مواد مخدر با انجام اقدامات آموزشی و برگزاری کارگاه‌های آموزشی و همچنین برپایی نمایشگاه‌ها در حوزه پیشگیری از اعتیاد و برگزاری کلاس‌های چهره به چهره اقداماتی را در راستای پیشگیری انجام داده است.

وی با اشاره به آمار کاهشی در حوزه تقاضای مواد مخدر افزود: کاهش میزان تقاضای مواد مخدر نشان دهنده این است که ارتقای سطح آگاهی‌های مردم هدفمند شده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان بیان کرد: هر چه سطح سواد و فرهنگ جامعه بالاتر رود در حوزه عرضه و مقابله موفقیت‌های بیشتری کسب خواهیم کرد.

کمرنگ شدن نقش خانواده‌ها در جامعه

وی با اشاره به کمرنگ شدن نقش خانواده در جامعه افزود: متأسفانه خانواده به عنوان اولین عنصر اجتماع نقش خود را فراموش کرده است.

حاجی زاده بیان کرد: یکی از وظایف نیروی انتظامی این است که عناصر اصلی قاچاق مواد مخدر در استان را شناسایی کند و تمرکز بر مسیر ترانزیت است بنابراین باید استان را با عناصر اصلی شناسایی و به مقابله بپردازیم.

وی گفت: قاچاقچیان تصور می کنند که فضای مجازی فضای امنی برای توزیع مواد مخدر است در حالی که تسلط پلیس بر فضای مجازی افزایش پیدا کرده است.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی قم یکی از عناصر اصلی قاچاق را استفاده از جوانان دانست و افزود: قاچاقچیان دیگر خود یعنی در صحنه تحویل مواد مخدر حضور ندارند و به جای آن از جوانان استفاده می‌کنند.

اشراف اطلاعاتی پلیس قم بر استان‌های مبدأ مواد مخدر

وی بیان کرد: استان‌های مبدأ توزیع مواد مخدر سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر هستند که اشراف اطلاعاتی پلیس قم بر استان‌های مبدأ افزایش یافته است.

سرهنگ حاجی زاده گفت: در خرده فروشی شیوه‌ها به شکل قدیم نیست بنابراین پلیس نیز تغییر شگرد داده است و با تغییر شیوه به مقابله با خرده فروشان مواد مخدر خواهد پرداخت که این اقدام با کمک از نیروهای بسیج انجام می‌گیرد.

وی ابراز کرد: شماره ۳۷۲۲۲۲۰۲ تلفن ستاد خبری مبارزه با مواد مخدر استان قم است که مردم می توانند اطلاعات خود را به این شماره گزارش دهند تا رسیدگی لازم صورت گیرد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم افزود: ساماندهی معتادین متجاهر استان قم در حال انجام است.

اطلاعاتی بر تولید مواد مخدر در داخل شهر قم وجود ندارد

وی با بیان اینکه هیچ اخبار و اطلاعاتی بر تولید مواد مخدر در داخل وجود ندارد، افزود: در زمینه لابراتورها و مراکز تولید مواد مخدر در حال رصد اطلاعات هستیم و با این موارد به شدت برخورد می کنیم.

حاجی زاده در پایان بیان کرد: پلیس مواد مخدر علاوه بر شهر قم بر تمامی بخش‌ها نیز اشراف دارد. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.