یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
سوق دادن علوم دانشگاهی به سمت حل مشکلات کشور
28 خرداد 1398 - 11:59
شناسه : 4608
3
وزیر علوم تصریح کرد:

وزیر علوم گفت: همچنین به دنبال آن هستیم تا علوم دانشگاهی در خدمت حل مشکلات جامعه به کار گرفته شود.

دکتر منصور غلامی صبح امروز در دیدار با آیت الله سبحانی در قم بیان کرد: وزارت علوم یک مجموعه وسیع در کشور است و به نعمت انقلاب اسلامی مراکز متعدد دانشگاهی دولتی و غیر دولتی در سطح کشور دایر است.

وی افزود: طرح ساماندهی آموزش عالی در حال انجام است و بر همین اساس کیفی سازی دانشگاه‌ها و جلوگیری از گسترش دانشگاه‌ها دنبال می‌شود.

وزیر علوم بیان کرد: سال گذشته دانشگاه‌هایی که زیر نظر دستگاه‌های دولتی را تعطیل کردیم تا آموزش زیر نظر وزارت علوم به انجام برسد؛ نفس تحصیلات دانشگاهی تضمینی برای کسب شغل نیست و بر همین اساس در دوسال گذشته برگزاری دوره‌های مهارت افزایی دانشجویان در حال انجام است.

وی ادامه داد: از باب تامین نیروی کارشناسی هیچ نیازی به نیروی خارجی نداریم، همچنین در تحقیقات و فناوری در جهان جایگاه خوبی داریم و در برخی رشته‌ها مانند نانو فناوری و زیست فناوری جزو ۱۰کشور برتر دنیا هستیم.

‌غلامی تصریح کرد: اساتید را به سمت احصا مشکلات اجتماعی و اقتصادی سوق داده‌ایم و برای آنان نیز مشوق‌هایی در نظر گرفته‌ایم؛ شرکت‌های دانش بنیان بسیاری در حال فعالیت هستند که اغلب آن‌ها در کنار دانشگاه شکل گرفتند و رشد پیدا کردند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر ۴۳پارک علم و فناوری و ۱۹۷مرکز رشد فعال هستند و از شرکت‌های دانش بنیان حمایت می‌کنند تا علوم دانشگاهی به سمت حل مشکلات جامعه سوق داده شود.

وزیر علوم اظهار کرد: در سطح روابط بین الملل در سال‌های اخیر فعالیت‌ها افزایش یافته است و طرح‌ها و تحقیقات علمی به صورت مشترک با کشورهای خارجی به انجام می‌رسد که باعث حضور ایران در جوامع علمی جهانی می‌شود.

وی گفت: در صنایع دفاعی، تمامی پروژه‌هایی که وزارت دفاع به انجام رسانده است، یک بخش آن توسط دانشگاه صورت گرفته است و این نشان از شکوفایی علمی دانشگاه‌ها است.

غلامی تاکید کرد: در حال تلاش هستیم تا جوانانی که برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت کرده بودند را به کشور بازگردانیم و بر همین اساس بنیاد ملی نخبگان سالانه تعدادی از نخبگان را در دانشگاه‌ها جذب و استخدام می‌کند.

وی افزود: دانشجویان بسیاری را از کشورهای اسلامی به صورت بورسیه جذب کرده‌ایم و بر همین اساس ۳۵هزار دانشجوی خارجی در ایران مشغول تحصیل هستند؛ همچنین تبادل اساتید با دانشگاه‌های عراق و افغانستان به انجام می‌رسد که باعث افزایش ارتباطات علمی می‌شود.

وزیر علوم بیان کرد: در دوسال اخیر با وجود اینکه دشمنان توطئه‌های بسیاری چیده بودند، ولی جو دانشگاه‌ها آرامش داشت، این با وجود این است که برنامه‌ها، مناظرات و کرسی‌های آزاد اندیشی افزایش یافته است ولی برنامه‌ها بدون تنش برگزار شده است.

وی ادامه داد: با پایش‌هایی که انجام شده است، نشان می‌دهد که دیانت و اعتقادات جوانان در سطح بالایی است و بالای ۹۴درصد دانشجویان به اسلام و مباحث اعتقادی، ایمان کامل دارند.

غلامی اظهار کرد: در کشور تعداد زیادی دانشگاه و مجموعه مستقل علمی مختص دختران داریم و به دنبال تقویت و زیرساخت‌های این دانشگاه‌ها هستیم تا بانوان با آرامش و راحتی بیشتری به تحصیل بپردازند.

وی گفت: دانشگاه و دانشگاهیان در سال‌های اخیر بیتر مورد اعتماد قرار گرفته‌اند که این موضوع ثمرات بسیاری برای کشور دارد و باعث افزایش انگیزه دانشگاهیان نیز خواهد شد؛ همچنین به دنبال آن هستیم تا علوم دانشگاهی در خدمت حل مشکلات جامعه به کار گرفته شود.

وزیر علوم عنوان کرد: با وجود مشکلات مالی که در کشور وجود داشته است، دانشگاه‌ها در تامین نیازهای اولیه و پرداخت‌های ضروری مشکل چندانی نداشتند ولی در توسعه مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم با افزایش منابع، این مشکلات نیز رفع شود؛ ایجاد آزمایشگاه‌های تخصصی به صورت منطقه‌ای در حال انجام است تا امکانات به صورت متمرکز به کار گرفته شود و در خدمت محققین قرار گیرد. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.