دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب «بازتاب خبر»ی از نظر مردم شبیه شوخی است
23 خرداد 1398 - 9:36
شناسه : 4329
4
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم:

رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب «بازتاب خبر»ی از نظر مردم شبیه شوخی است و استقبالی از آن نمی کنند.

دکتر محمد حیدری شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) بیان کرد: قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه که در سال ۷۵ با هدف صیانت از زبان «بازتاب خبر»ی به تصویب رسیده هنوز به طور کامل اجرایی نشده است؛ در خصوص اجرایی شدن این قانون، خلاء های مهمی وجود داشته که تاکنون عملیاتی نشده است.
وی اظهار کرد: فرهنگستان زبان و ادب «بازتاب خبر»ی رسالت مهمی در واژه سازی های مناسب برای جامعه دارد تا از معادلات «بازتاب خبر»ی واژه های بیگانه استفاده شود، اما برخی واژگان فرهنگستان زبان و ادب «بازتاب خبر»ی از نظر مردم شبیه شوخی است و جذابیتی ندارد و استقبالی از آن نمی شود.
حیدری بیان کرد:در همه دنیا نسبت به ادبیات و زبان خود حساسیت دارند و از آن صیانت می کنند، ما نیز وظیفه داریم از ادب و زبان «بازتاب خبر»ی به بهترین نحو صیانت کنیم و از طریق فرهنگ سازی برای گسترش زبان «بازتاب خبر»ی و جلوگیری از آسیب به آن اقدام کنیم.
وی عنوان کرد:باید ریشه ای به آسیب شناسی بپردازیم که چرا مردم شیفته جذابیت های واژگان غربی و بیگانه می شوند و از جذابیت های واژگان «بازتاب خبر»ی غفلت می کنند.
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم تاکید کرد:برخی از واژگان بیگانه نیز بیش از ۲۰۰ سال است وارد زبان «بازتاب خبر»ی شده و مردم از آن استفاده می کنند و حذف و جایگزینی آن کاری دشوار است و باید با ظرافت معادل آن پیدا شود، همچنین مراکز آموزشی و پژوهشی باید به میدان بیایند و با آسیب شناسی،مشکلات زبان و ادب «بازتاب خبر»ی را ریشه ای رفع کنند.
در ادامه حمیدرضا شیخ‌الاسلام مدیرکل آموزش و پرورش استان قم بیان کرد:باید کمیته ای برای نام‌گذاری اسامی و عناوین تجاری در قم تشکیل شود تا بتوان به حذف و اصلاح عناوین بیگانه پرداخت.
وی اظهار کرد:مبحث جمع‌آوری عناوین و اسامی بیگانه از سر در فروشگاه‌های سطح شهر قم دارای سابقه ای ۱۵ ساله است که به سرانجامی نرسید.
شیخ‌الاسلام گفت:برخی از فروشگاه‌ها در قم تابع نام‌های کشوری و مراکز اصلی خود هستند که نمایندگان مجلس و مسؤولان ملی باید برای رفع مشکل این مراکز تدبیر کنند.
مرتضی دادستانی رئیس خانه مطبوعات استان قم با اشاره به جایگاه مهم رسانه ها عنوان کرد:اگر سامانه ای منسجم برای تغییر نام شرکت ها در نظر گرفته شود و ابزارهای تشویقی نیز تعیین شود بخش زیادی از اصناف،نام های بیگانه را تغییر می دهند.
وی افزود:البته در این میان به فرهنگ سازی و انجام امور ریشه ای نیز نیاز داریم و رسانه ها نقش مهمی در ایجاد فرهنگ در صیانت از ادبیات «بازتاب خبر»ی دارند.
در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین صفر فلاحی مشاور تولیت آستان مقدس کریمه اهل‌بیت(س) بیان کرد:مجوز واحدهای تجاری برای انتخاب اسم از طریق ارشاد صادر می شود و می توان سامانه ای را برای نام گذاری «بازتاب خبر»ی طراحی کرد؛ نام «بازتاب خبر»ی برای اصناف به معنای یک پیوست فرهنگی است و نباید نسبت به آن بی توجهی شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین فلاحی عنوان کرد:برداشتن تابلوهایی که از اسامی بیگانه استفاده می کنند به معنای بستن مغازه نیست به ویژه در شرایط اقتصادی فعلی نباید مغازه ها و واحدها پلمپ شود.
وی متذکر شد:ایجاد بانک عناوین در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای ساماندهی و مشاوره واحدهای صنفی امری ضروری است و بسیاری از صاحبان اصناف آگاهی لازم را برای ممنوعیت قانونی استفاده از عناوین بیگانه ندارند.
ابراهیم معتمدی قائم مقام شهردار قم نیز گفت:شهرداری برای جلوگیری از ترویج نام‌های بیگانه در سطح شهر قم آمادگی دارد،درباره اماکن عمومی نیز نظارت ها بر روی اسامی انجام شده است.
وی افزود: بیش از هزار مورد اسامی مشابه در نام‌گذاری اماکن و معابر وجود دارد که با همراهی شورا و شهرداری در حال رفع شدن است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.