چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 16 شوال 1445 Wednesday, 24 April , 2024 ساعت ×
رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ بیگانه دارد
23 خرداد 1398 - 9:34
شناسه : 4326
3
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم:

معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم گفت: رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ و عناوین بیگانه دارد.

جواد محرابی شامگاه چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی قم در مؤسسه علامه طباطبایی در سالن جلسات ساختمان اداری حرم مطهر حضرت معصومه(س) عنوان کرد: مقام معظم رهبری نگرانی هایی درباره فرسایش زبان «بازتاب خبر»ی داشتند و اخیرا آن را اعلام فرمودند.
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:قانون ممنوعیت استفاده از عناوین بیگانه در سال ۷۵ با هدف صیانت از زبان «بازتاب خبر»ی به تصویب رسید.
وی اظهار کرد: بر اساس این قانون تمامی سازمان و شرکت‌های که مشمول بند د تبصره ۲۲ برنامه ششم توسعه هستند، اجازه استفاده از عناوین بیگانه را ندارند.
محرابی بیان کرد: سازمان صمت باید نسبت به تعیین و تکلیف واحدهای تولیدکننده ای که از اسامی خارجی استفاده می‌کنند اقدام کند.
وی گفت:زبان و خط «بازتاب خبر»ی از مؤلفه‌های قدرت نرم جمهوری اسلامی است، دستگاه‌های اجرایی، شرکت‌ها و نهادها مؤظف هستند از به کار بردن نام‌های بیگانه در گزارش‌ها و مکاتبات خودداری کنند.
معاون مطبوعات و تبلیغات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود:متاسفانه کاهش زبان و واژگان «بازتاب خبر»ی در تابلوهای اصناف شهر قم به‌خوبی محسوس است؛ همچنین واحدهای صنفی غیرقانونی باید در سطح شهر شناسایی شده و مجوزهای لازم را اخذ کنند و قبل از دریافت مجوز باید نام ایرانی را انتخاب کنند.
محرابی بیان کرد:همچنین کارخانه‌ها، اماکن تولیدی، خدماتی و تجاری موظف اند در طول دو سال نام کالاها و در مدت یک سال نام مکان‌های مورد استفاده خود را با واژگان زبان «بازتاب خبر»ی تطبیق دهند.
وی گفت: رسانه‌های جمعی، تابلوهای تبلیغاتی و اصناف مهم‌ترین عامل ترویج عناوین بیگانه در اصناف و مغازه‌های استان قم هستند، گاهی رسانه ملی نسبت به استفاده از الفاظ بیگانه بی توجه است و دقت لازم را در تولید برنامه ها در به کار گیری واژه های بیگانه ندارد.
وی بیان کرد: رسانه ملی نقش مهمی در استقبال مردم از برخی از الفاظ و عناوین بیگانه دارد،در این میان حتی برخی ار رسانه‌ها به جای ترویج زبان «بازتاب خبر»ی اقدام به تعابیر خارجی و غلط می‌کنند که باید فعالان ادبی کشور به این امر ورود کنند.
محرابی گفت:سازمان صدا و سیما و دیگر رسانه ها مؤظف اند، از به کارگیری واژه‌های بیگانه جلوگیری و ضوابط زبان «بازتاب خبر»ی را رعایت کند.
وی در مورد برخورد با اصناف دارای اسامی خارجی افزود: به دلیل وجود برخی حساسیت‌های معیشتی و اقتصادی و تبعات اجتماعی،روند رسیدگی و نظارت بر تابلو و سر در فروشگاه‌های استان قم با طمأنینه و فرصت دهی انجام می شود و همین باعث افزایش استفاده از عناوین خارجی شد.
معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اظهار کرد:تبدیل اسامی خاص و شرکت‌های برند جهانی به «بازتاب خبر»ی الزامی نیست، اما شرکت‌های داخلی نباید در نام گذاری از عناوین بیگانه استفاده کنند.
وی متذکر شد:سامانه سردر اصناف در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور ساماندهی وضعیت نام اصناف به صورت آزمایشی راه اندازی شده است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.