چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ 18 محرم 1446 Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
لزوم توجه به خطرات زیست‌محیطی واحدهای صنعتی قم
11 خرداد 1398 - 10:53
شناسه : 3813
3
در نشست شرکت آب منطقه‌ای و محیط زیست استان قم تاکید شد؛

مدیران شرکت آب منطقه ای استان قم و محیط زیست استان بر لزوم افزایش تعاملات چندسویه در جهت حل مشکلات زیست محیطی در عرصه آب استان تاکید کردند. مهندس سید سعید واقفی مدیر اداره محیط زیست و کیفیت آب قم در نشست مشترک مدیران شرکت آب منطقه ای و محیط زیست استان قم که در […]

مدیران شرکت آب منطقه ای استان قم و محیط زیست استان بر لزوم افزایش تعاملات چندسویه در جهت حل مشکلات زیست محیطی در عرصه آب استان تاکید کردند.
مهندس سید سعید واقفی مدیر اداره محیط زیست و کیفیت آب قم در نشست مشترک مدیران شرکت آب منطقه ای و محیط زیست استان قم که در راستای پروژه اطلاع‌رسانی طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب در تالار جلسات شرکت آب منطقه‌ای برگزار شد، با اشاره به کارگروه‌های تخصصی در زمینه اطلاع‌رسانی و همچنین ارتباط نهادهای مرتبط به حفظ محیط زیست گفت: باید گفت که وضعیت محیط زیست استان وضعیت جالبی نیست.
وی افزود: وقتی از نزدیک با واقعیت های مختلفی در زمینه فعالیت های واحدهای مختلف و تاثیرات آن روی محیط زیست می نگریم به این وضعیت بد پی می بریم ولی با توجه به اینکه استان قم چندان صنعتی نیست این مسایل نیز چندان به چشم نمی آید ولی باید با هر موردی که جان مردم را به خطر می اندازد مقابله کنیم.
مدیر اداره محیط زیست و کیفیت آب شرکت آب منطقه ای قم بیان کرد: کنترل وضعیت آب شرب و همچنین عدم ورود آب های آلوده به حریم چاه ها و مزارع و عرصه های استفاده از دام از جمله مهمترین وظایفی است که باید بین دستگاهی کنترل شود.
وی در ادامه با اشاره به پروژه‌های شرکت آب منطقه ای در این زمینه گفت: بازرسی و به روز رسانی آمار و اطلاعات منابع آب، آلاینده های آب های سطحی و زیر زمینی، شناسایی مراکز آلوده کننده منابع آب بوسیله فاضلاب های صنعتی، فاضلاب های خانگی، بیمارستانی، نفتی و …، شناسایی موارد عدم رعایت حریم های کیفیت آب های سطحی و زیرزمینی، همکاری در اجرای قانون ماده ۲۵ آیین نامه اجرایی مدیریت پسماند در انتخاب جایگاه دفن مواد زاید، شناسایی موارد استفاده غیر مجاز از فاضلاب خام و طرح های آبزی پروری و ارایه گزارش به کارفرما و پیگیری های قضایی، از جمله برنامه های این حوزه است.
وی تصریح کرد: ارایه گزارش عدم رعایت و تامین حق‎آبه زیست محیطی و تلفات آبزیان و حیات وحش، ملاحظات فنی، زیست محیطی و حقوقی استفاده مجدد از پساب، بازدید از تصفیه خانه های فاضلاب شهری و روستایی و صنعتی و ارایه گزارش در خصوص وضعیت فعالیت و عملکرد آنها و کارفرما و تهیه گزارش مربوطو به فعالیت های انجام شده از جمله فعالیت های محیط زیستی شرکت آب منطقه ای است.
واقفی اظهارکرد: پایش لکه های قرمز رنگ رودخانه قره چای پس از سیل بردگی و تنظیم گزارش، بازدید و بررسی پساب معدن منگز ونارچ، بازدید و بررسی فاضلاب، بررسی فاضلاب ها پالیش روخانه قم طایقان پایش رودخانه قم – سرتا سر حریم، ماموریت های پایش و بازدید از مراکز تصیفه خانه و فاضلاب، از دیگر فعالیت های این شرکت بوده است.
واقفی ضمن ارایه گزارشی از وضعیت امروز آلودگی های آبی در استان قم بر لزوم اجرای پروژه های هم افزا با مشارکت نهادهای مختلف از جمله شرکت آب منطقه ای و دانشگاه علوم پزشکی و محیط زیست و…. تاکید کرد و گفت: اگر به دنبال رفع واقعی مشکلات هستیم باید با همکاری و همیاری و فعالیت بین بخشی، بدون در نظر گرفتن منافع سازمانی و در نظر گرفتن منافع ملی زمینه بهبود کیفیت آب شرب و کشاورزی و رفع مشکلات مرتبط به تصفیه خانه های صنعتی و شهری را دنبال کنیم تا زندگی صدها هزار نفر از مردمی که در این استان حضور دارند به خطر نیافتد.
در این نشست همچنین مهندس دیمیادی مدیر اداره محیط زیست طبیعی اداره کل محیط زیست استان قم، در سخنانی با اشاره به مشکلات زیست محیطی استان قم بیان کرد: استان قم امروزه با مشکلات گسترده‌ای روبرو است که بخشی از آن به دلیل عدم رعایت مشکلات زیست محیطی از سوی شرکت‌های صنعتی و عدم بهره‌وری کامل تصفیه خانه ها و…ایجاد شده است؛ مقابله با مراکز صنعتی آلاینده و سرب‌زا از جمله مسایلی بود که اداره کل محیط زیست استان در سال‌های اخیر وقت بسیاری را برای حل این مشکلات صرف کرده است.
توسعه صنعتی متناسب با پتانسیل های قم نیست
وی با بیان اینکه صنایع آب‌بر به بهترین منابع آب استان وصل شده است، گفت: توسعه صنعتی متناسب با پتانسیل های قم نیست؛ در واقع باید گفت که پتانسیل صنعتی شدن در قم وجود ندارد و باید آن را بپذیریم؛ در حوزه فاضلاب و تصفیه خانه های صنعتی و… مشکل داریم و متاسفانه مشکلاتی چون استخرهای ذخیره کشاورزی و پرورش قزل الا و… بر این مشکلات در استان افزوده است.
در ادامه این نشست دکتر یاسر شریفی نماینده مشاور پروژه اطلاع رسانی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب از جهاددانشگاهی با اشاره به اهمیت توسعه تشکل های مردم نهاد آبی از طرح های ویژه این پروژه جهت برگزاری جلسات با فعالان تشکل های مردمی در حوزه محیط زیست و آب خبرداد و گفت: هم اینکه ۳۰۰ سمن در استان قم وجود دارد که بخشی از آنها در حوزه محیط زیست فعالیت دارند ولی در زمینه آب تشکل مردم نهاد قوی وجود ندارد که می توان به اجرای برنامه های ترویجی نسبت به ایجاد و رشد این سمن ها یا سازمان های مردم نهاد نقشی عملی ایفا کرد زیرا قطعا حضور مردم در این بخش می تواند کارایی بیشتری از نهادهای رسمی و اجرایی داشته باشد.
گفتنی است در پایان این نشست، دو طرف بر لزوم افزایش جلسات مشترک با برنامه و موضوعات تخصصی مشترک و همچنین برگزاری طرح های اطلاع رسانی و جلب مشارکت های مردمی در زمینه توسعه محیط زیست آبی استان تاکید کردند. /ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.