پنج شنبه, ۳ اسفند , ۱۴۰۲ 13 شعبان 1445 Thursday, 22 February , 2024 ساعت ×
حتی در زمان جاهلیت هم به قراردادهایشان پایبند بودند
07 خرداد 1398 - 13:04
شناسه : 3622
5
آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار با سفیر ترکیه:

آیت الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه امیرمومنان علی(ع) به مالک اشتر می فرماید: که قراردادهایت را محترم بشمار، عنوان کرد: حتی در زمان جاهلیت، عرب جاهلی هم به قراردادهایش پایبند بود و یک طرفه قرارداد را به هم نمی زد. این ها حتی از عرب جاهلی هم بدترند که یک طرفه قرارداد را به هم می زنند.

 آیت الله مکارم شیرازی در دیدار با سفیر جدید ترکیه در ایران، عنوان کرد: ما با ترکیه جهات مشترک زیادی داریم؛ هر دو پیرو اسلام هستیم، هر دو فرهنگ مشترک داریم، هر دو همسایه ایم، هر دو روابط اقتصادی مهمی داریم و از همه این ها گذشته دشمن مشترک داریم، یعنی آمریکا به همان اندازه که با ما دشمن است با شما هم دشمن است.
وی ادامه داد: این جهات مشترک سبب می‌شود دست به دست هم و در برابر زورگویی‌های دشمن بایستیم، ما دو کشور نیرومند در منطقه هستیم که در صورت اتحاد با یکدیگر می‌توانیم منطقه را از شر این دشمنان محفوظ داریم.
آیت‌الله مکارم شیرازی با ذکر این نکته که دشمنان به قراردادهایشان پایبند نیستند، گفت: واقع مسأله این است که دشمنان ما نمی پسندند که ما مستقل باشیم، می‌خواهند همه وابسته به آن ها باشند و این در واقع یک روحیه قلدری است که در زورمندان است و تابع هیچ قانونی هم نیستند؛ نه قوانین بین الملل و نه قوانین انسانی. آنچه منافعشان اقتضا کند، انجام می دهند، دیدیم که همه قوانین را زیر پا گذاشتند، وقتی کسی قرارداد می بندد یک طرفه خارج شدن معنا ندارد.
وی افزود: امیرمومنان علی(ع) به مالک اشتر می فرماید: که قراردادهایت را محترم بشمار. حتی در زمان جاهلیت، عرب جاهلی هم به قراردادهایش پایبند بود و یک طرفه قرارداد را به هم نمی زد. این ها حتی از عرب جاهلی هم بدترند که یک طرفه قرارداد را به هم می زنند.
این مرجع تقلید اظهار کرد: ما دیدیم این ها با لیبی چه کار کردند، درباره قرارداد انرژی اتمی گفتند شما تخریب کنید و ما هم برای شما چنین و چنان می کنیم، این‌ها کارشان را کردند، آن‌ها گفتند چیزهایی که گفتیم انجام نمی دهیم.
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: دشمنان این سوابق سوء را دارند و واقعا نمی شود به آن‌ها اعتماد کرد، بنابراین باید قوی شد و قوی شدن این است که متحد باشیم، هر چه اتحاد کشورهای منطقه بیشتر بشود قوی‌تر می‌شوند و آن ها هم الان به وحشت افتادند که ایران و ترکیه در منطقه قوی شده‌اند.
وی در پایان گفت: بیایید دست به دست هم دهیم و آینده این دو کشور را در اختیار بگیریم و اجازه ندهیم آن ها خواسته های نامشروعشان را به ما دیکته کنند؛ به یقین پیروز خواهیم شد.
سفیر جدید ترکیه نیز که استاد کرسی زبان «بازتاب خبر»ی در دانشگاه ترکیه است، شرحی درباره پیشرفت های ترکیه و کودتای نافرجام دشمنان داد و بر اتحاد دو کشور تأکید کرد. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.