چهارشنبه, ۹ اسفند , ۱۴۰۲ 19 شعبان 1445 Wednesday, 28 February , 2024 ساعت ×
گرمای طاقت‌فرسای هوا و خاموشی کولر اتوبوس‌ها در قم
28 اردیبهشت 1398 - 12:53
شناسه : 3277
4

در استان قم، که اتوبوس‌ها مهم‌ترین وسایل نقلیه عمومی به شمار رفته و شهروندان بیشترین استفاده را از آن دارند، انتظار می‌رود تا در فصل گرما، آن هم تابستانی که مقارن با ماه مبارک رمضان است، حداقل تجهیزات سرمایشی را داشته باشد.

‌چند سالی است که ماه مبارک رمضان، با فصل تابستان همزمان شده است، روزهای بلند این فصل و گرمای طاقت فرسای آن به خصوص در شهرهایی همچون قم، روزه داری را برای مردم سخت‌تر می‌کند، با این وجود افرادی که به اصول دینی خود مقید هستند در هر شرایطی روزه داری را ترک نمی‌کنند.

صبر در برابر گرمای طاقت‌فرسای تابستان و تحمل روزهای بلند این فصل، از منظر الهی نیز بسیار اجر و ثواب داشته و در روایات متعددی به آن اشاره شده است، چنانکه در روایتی آمده است که “روزه گرفتن در گرما، جهاد است” (بحارالانوار، ج ۹۶، ص ۲۵۷)، بنابراین روزه‌داری در فصل گرم تابستان و تحمل چنین شرایط سختی از دیدگاه الهی نه تنها پوشیده نیست بلکه پاداش فراوانی خواهد داشت.

در این میان، شهرهایی همچون قم، که تابستان گرم‌تری نسبت به برخی دیگر شهرهای کشور دارد، نیازمند خدمات‌رسانی بهتر به مردم روزه‌دار است، آماده‌سازی و تجهیز ادارات، ارگان‌ها و وسایل حمل و نقل عمومی به وسایل سرمایشی مناسب و به طور کلی فضاهای عمومی که مردم در طول روز بیشتر با آن سر و کار دارند، شاید کوچک‌ترین کاری است که از مسئولین انتظار می‌رود تا نسبت به آن بی اعتنا نباشند.

در استان قم که اتوبوس‌ها مهم‌ترین وسایل نقلیه عمومی به شمار رفته و شهروندان بیشترین استفاده را از آن دارند، انتظار می‌رود تا در فصل گرما، آن هم تابستانی که مقارن با ماه مبارک رمضان است، حداقل تجهیزات سرمایشی را داشته باشد.

این روزها به محض اینکه سوار اتوبوس‌های درون شهری قم می‌شویم، گرمایی که فضای داخلی اتوبوس را پر کرده است را به وضوح حس می‌کنیم، گرمایی که تحمل آن در فضای بیرون از اتوبوس بسیار آسان‌تر است؛ در شرایطی که روزه داران بعد از خستگی یک روز کاری در فضای شلوغ اتوبوس‌ها و ازدحام جمعیتی که در ساعات اوج گرما وجود دارد، حاضر می‌شوند، نیاز این وسیله نقلیه را به وسایل سرمایشی بیشتر می‌کند.

بی اعتنایی رانندگان اتوبوس به روشن کردن وسایل سرمایشی و تحمل فضای گرم و طاقت فرسای آن یک طرف، باز گذاشتن تمامی درب‌های اتوبوس که رانندگان آن را جایگزین وسایل سرمایشی کرده و به عنوان تهویه از آن بهره می‌برند از همه این شرایط بدتر و عجیب‌تر است.

اینکه از چه زمان باز گذاشتن درب‌های اتوبوس به جای روشن کردن کولر، آن هم زمانی که این وسیله نقلیه با سرعت درحال حرکت است، یک ایده و خلاقیت به شمار می‌رود، معلوم نیست!؟ نکته جالب‌تر اینکه زمانی که به رانندگان اتوبوس اعتراض شود که بازگذاشتن درب‌های اتوبوس خطرناک است، پاسخ می‌دهند که هوا گرم است!

باز گذاشتن درب‌های اتوبوس در هنگام حرکت، تخلف است

امیر یزدی، مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم  عنوان کرد: باز گذاشتن درب‌های اتوبوس‌های درون شهری هنگام حرکت، تخلف محسوب شده و در صورت مشاهده، با رانندگان متخلف برخورد خواهد شد.

وی در رابطه با وضعیت سیستم‌های سرمایشی اتوبوس‌های درون شهری گفت: اتوبوس‌های جدیدی که اخیراً به ناوگان اتوبوسرانی اضافه شده اند، همگی مجهز به سیستم سرمایشی بوده و از ابتدای روزهای گرم در قم، کولرهای خود را روشن کرده اند.

هزینه گزاف سرویس کردن کولر اتوبوس‌های فرسوده

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم، با تاکید بر اینکه اتوبوس‌های قدیمی‌تر متعلق به بخش خصوصی بوده و اکثراً فرسوده هستند، بیان کرد: اتوبوس‌های قدیمی تری که حدود ۱۰ سال یا بیش‌تر از عمرشان می‌گذرد، سیستم‌های سرمایشی آنها، پیش از شروع به کار، باید سرویس شوند که همین امر حدود ۷۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان هزینه در بردارد، به علاوه اینکه، آماده شدن و سرویس شدن تمامی این اتوبوس‌ها زمان می‌برد.

یزدی با اشاره به اینکه تمامی اتوبوس‌های درون شهری از ابتدای خردادماه باید کولرهای خود را روشن کنند، تاکید کرد: خاموش بودن سیستم سرمایشی اتوبوس‌ها در فصل گرما به ویژه در ایام ماه مبارک رمضان، علاوه بر ایجاد آزار و اذیت برای شهروندان، رانندگان اتوبوس را نیز آزار می‌دهد، بنابراین اگر سیستم سرمایشی اتوبوس‌ها سرویس شده و هرچه سریع‌تر روشن شود، آسایش رانندگان را هم در پی دارد.

وی عنوان کرد: این اتوبوس‌های فرسوده که در حال حاضر در سطح شهر فعال هستند، از هنگام ورود به ناوگان اتوبوسرانی قم، حدود ۱۰ سال تعهد کار داشته اند، که هم اکنون اکثر آنها، ۱۰ سال فعالیت خود را تمام کرده اند و باید از ناوگان خارج شوند.

مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم، گفت: با توجه به شروع فصل گرما و همزمانی آن با ایام ماه مبارک رمضان، مسئولین سازمان اتوبوسرانی شهرداری قم، طی برگزاری جلسات متعدد، در تلاش هستند تا با مساعدت مالی به این شرکت‌های خصوصی، سیستم‌های سرمایشی اتوبوس‌های قدیمی و فرسوده را سرویس کرده و در اختیار مردم قرار دهند که امیدواریم در روزهای آینده تمامی اتوبوس‌های درون شهری کولرهایشان را روشن کرده و از آن استفاده کنند./ ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.