شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
اثرات مثبت سیلاب‌های اخیر در افزایش ورود آب شیرین به دریای شمال و جنوب
19 اردیبهشت 1398 - 9:34
شناسه : 2947
4

معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با اشاره به خسارات به بار آمده ناشی از رخدادهای سیلابی اخیر گفت: علی رغم آن، سیلاب‌های اخیر موجب ورود آب شیرین به دریا شد که اثرات مفیدی هم در رودخانه‌ها، هم در محل اتصال رودخانه‌ها و هم در داخل دریا داشته است.

دکتر حمید علیزاده اظهار کرد: در محل تبادل آب شیرین رودخانه‌ای و آب شور دریا محلی بسیار سرزنده‌ای برای اکولوژی دریایی است و در صورتی که این محل مختل شود، می‌تواند تبعات بسیار منفی در پی داشته باشد.

وی یکی از تبعات اختلال در این محل را ورود زبانه آب شور داخل رودخانه دانست و ادامه داد: این آب شور می‌تواند تا بالا دست رود بیاید، ضمن آنکه به تدریج آب‌های زیر زمینی را شور و غیر قابل استفاده خواهد کرد.
علیزاده اظهار کرد: علاوه بر آن پوشش گیاهی و تنوع جانوری را تغییر می‌دهد و به طور کلی اکوسیستم را تغییر می‌دهد و در نهایت زندگی مردم را تغییر خواهد داد.

معاون پژوهشی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی، با اشاره به رخدادهای سیلابی در کشور، خاطر نشان کرد: این سیلاب هر چند که خسارات زیادی را به بار آورد، ولی بررسی‌های دریایی ما نشان داد که بسیار اثر مفیدی هم در رودخانه، هم در محل اتصال رودخانه و هم در داخل دریا داشته است.

وی یادآور شد: چه در دریای خزر و چه در شمال خلیج «بازتاب خبر» اثرات مثبت این سیلاب را داریم، ضمن آنکه بخش آب‌دهی رودخانه‌ها که مدت‌ها با کاهش آب دهی مواجه بودیم، در کوتاه مدت جبران شد و امیدوارم تداوم بارندگی را داشته باشیم تا حداقل آب دهی رودها تأمین شود تا زبانه آب شور خیلی داخل رودخانه نفوذ نکند.

علیزاده در خصوص میزان شوری در خلیج «بازتاب خبر» تا قبل از سیلاب اخیر گفت: میزان شوری در جاهای مختلف خلیج «بازتاب خبر» متفاوت است.

از آنجایی که ورودی آب خلیج «بازتاب خبر» از دریای عمان و از بخش شمالی تنگه هرمز است، معمولاً ساحل ایران در تنگه هرمز و بوشهر شوری کمتری دارد در حد ۳۴ تا ۳۶ درصد بسته به دمای هوا است؛ ولی هر چه به سمت مناطق جنوبی خلیج «بازتاب خبر» می‌رویم، شوری آب به ۴۹ و بالاتر افزایش می‌یابد.

به گفته وی، وقتی آب دهی رودخانه‌ها کم باشد، آب شورتر به شمال خلیج «بازتاب خبر» کشیده می‌شود، در حالی که در حالت طبیعی باید در شمال خلیج «بازتاب خبر» آب کم شورتر داشته باشد.

معاون پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی با اشاره به اثرات افزایش شوری بر محیط زیست خلیج «بازتاب خبر»، توضیح داد: بر روی مرجان‌های خلیج «بازتاب خبر» بیشتر از آنکه شوری اثرگذار باشد، دما اثر گذار است؛ چون مرجان‌ها به این شوری عادت دارند و در آن مناطقی که صخره‌های مرجانی زیست دارند، تغییرات شوری زیاد فاحش نیست، ولی تغییر دما و گرم شدن موجب سفید شدگی مرجان‌ها می‌شود.

وی با اشاره به افزایش شوری آب بر روی آبزیان، اظهار کرد: در بخش شمالی خلیج «بازتاب خبر» که محل تبادل آب شور و شیرین است و محل پویا و زادآوری محسوب می‌شود، افزایش شوری بسیار مهم است، ضمن آنکه بر زندگی روزمره مردم مؤثر است؛ چراکه وقتی آب دهی رودها کم می‌شود، آب شور آرام آرام حتی در آب‌های زیر زمینی جلگه خوزستان نفوذ می‌کند. /ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.