دوشنبه, ۲۵ تیر , ۱۴۰۳ 9 محرم 1446 Monday, 15 July , 2024 ساعت ×
حضور پرشور مردم و عزاداری در میدان ولیعصر+ویدیو
31 اردیبهشت 1403 - 22:12
شناسه : 280845
1

مراسم اجتماع امام رضایی‌ها به یاد شهدای خدمت در میدان ولیعصر(عج) با حضور پرشور مردم پایتخت در حال برگزاری است و حاضران در حال سوگواری برای رئیس‌جمهور شهید ایران و همراهان او هستند.

خبرنگار ایسنا از حاشیه و متن مراسم اجتماع امام رضایی‌ها که به یاد شهدای خدمت در میدان ولیعصر(عج)، در حال برگزاری است، گزارش می‌دهد:

قرار بود این مراسم از ساعت ۱۶ آغاز شود اما به علت حضور پرشور مردم این مراسم با تاخیر ۲۵دقیقه‌ای آغاز شد. این مراسم در حال پخش از شبکه‌های خبر ، خبر ۲، سه، یک و… در حال پخش است. همچنین شبکه خبر ۲ به صورت همزمان در حال پخش تصاویر زنده از محل معراج شهدای تبریز است. 

– جمعیت حاضر در میدان ولیعصر (عج) تهران، تصاویری از شهید آیت‌الله ابراهیم رئیسی، پرچم ایران و تصاویری از شهید حسین امیرعبداللهیان را در دست دارند. 

– در ابتدای این مراسم، قاری قرآن دقایقی را به تلاوت آیاتی چند از قرآن کریم پرداخت. سپس مادحین اهل‌بیت(ع) چند دقیقه‌ای را به یاد شهدای خدمت برای اباعبدالله(ع) به مدیحه‌سرایی پرداختند.

– پس از مداحی اول، جمعیت عزادار روبه‌روی حرم امام رضا(ع) ایستاده و صلوات خاصه را زمزمه کردند. تصاویر تلویزیونی نشان می‌دهد که بعضی از حاضران در میدان ولیعصر تهران (عج)، در حین عزاداری و نام بردن از شهدای خدمت به عنوان خادم الرضا (ع) درحال اشک ریختن هستند و منقلب شده‌اند.  

– در ادامه گروه تواشیح «حضرت رسول(ص)» چندین قطعه به مناسبت میلاد امام رضا(ع) خواندند.

– پیش از آغاز مراسم نیز، مردم برای شهادت رئیس‌جمهور و هیات همراه ایشان به عزاداری پرداختند.

– در دقایقی از این مراسم، حاج حسین یکتا که به روایتگری در اردوهای راهیان نور شناخته می‌شود، برای حاضران سخنرانی کرد. 

در این بخش، حسین یکتا با بیان اینکه شهید سیدابراهیم رئیسی خستگی‌ناپذیر برای مردم تلاش می‌کرد، اظهار کرد: این‌ مردِ خدمت، پنج‌شنبه‌ها و جمعه‌ها به جای اینکه در کنار خانواده باشد در سفر استانی یا در سفر خارجی بود تا گرهی از مشکلات مردم باز شود.

وی با اشاره به موضوع اربعین ادامه داد: سیدابراهیم رئیسی در مسیر اربعین تلاش‌های زیادی کرد تا شرایط برای سفر مردم به اربعین تسهیل شود. خودش نیز باوجود بهترین وسایل برای سفر اربعین، مسیر را با مینی‌بوس‌ طی می‌کرد.

یکتا بیان کرد: دیشب شب یلدای مردم ایران بود و برای مردم خیلی دیر صبح شد و همش به خاطر دلبستگی مردم‌ به رئیس جمهورشان بود و این دلبستگی امروز به همبستگی تبدیل شد. وقتی بخواهید گره از مشکلات مردم باز کنید در دل مردم جای خواهید گرفت، پس وقتی کار برای خدا باشد مردم هم دلسوز می‌شوند.

وی افزود: ما در این چندسال سه تا آقای رئیسی دیدیدم. رئیسی که در مناظرات حرمت نگه داشت، رئیسی که در مقام رئیس جمهور خدمت‌گذار مردم بود، رئیسی که دیشب در دل مردم ایران بود. سیدابراهیم رئیسی بنای رئیس جمهوری گذاشت که می‌توان در آن تمام امکانات ممکلت را داشته باشی اما دستت پاک باشد. ایشان حرف رهبر معظم انقلاب در مورد گام دوم انقلاب یعنی جهش تولید و نگاه جوان‌گرایی را محقق می‌کرد. 

یکتا ابراز کرد: سیدابراهیم رئیسی دیپلماسی انقلاب اسلامی را محقق کرد، وقتی دولت انقلابی و حزب‌الهی و پای کار خدا باشد پرچم‌ ملت بالا می‌رود و معالات جهانی برهم می‌خورد. وقتی نگاه عنایتی و هدایتی از بالا اتفاق بیافتد کار سرعت می‌گیرد. امروز از یک نگاه اینجا جمع شدیم که تسلیت بگوییم ولی بیعت با امام خود را هم تجدید کنیم. 

یکتا در پایان سخن گفت: سکان‌دار این مملکت رهبر معظم انقلاب فرمودند «خدا با ماست» و خواهیم دید غصه‌ها این ملت به خبرهای خوش ختم می‌شود.

– سپس سیدمحمود علوی، میثم مطیعی و حنیف طاهری دقایقی به مدح اهل‌بیت(ع) پرداختند. مطیعی در رثای سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، حضرت زهرا (س) مدیحه سرایی کرد و به امام رضا (ع) سلام و درود فرستاد.

– دیوارنگاره میدان ولیعصر (عج) همچنان شعار «ایران حرم است» که برای تولد امام رضا (عج) آماده شده بود را در حال اکران دارد؛ هرچند با توجه به «خادم الرضا» خواندن شهید آیت‌الله ابراهیم رئیسی توسط مقام معظم رهبری، این شعار می‌تواند مفهومی از شهادت خادم ایران را به ذهن متبادر کند.   

– با توجه به سرعت برگزاری مراسم، مردم با دست‌نوشته‌هایی روی مقوا در میدان ولیعصر تهران حضور دارند. روی این دست‌نوشته‌ها، شعارهایی مانند خادم الرضا، شهید ابراهیم رئیسی، از آخر مجلس شهدا را چیدند، شهید جمهور و… نوشته شده است.

– بخشی از مدیحه‌سرایی در میدان ولیعصر (عج) تهران و سینه‌زنی عزاداران شهدای خدمت را مشاهده کنید:

  

– در ادامه مراسم، حجت‌الاسلام قاسمیان با بیان اینکه ابراهیم رئیسی جزو محسنین بود و جزای محسنین را دریافت کرد، گفت: کسی که کمترین ارتباطی را با آقای رئیسی می‌داشت دو نکته را خیلی می‌فهمید. به نظر من دو نکته درباره ایشان خیلی دیدنی بود. اول اینکه رئیسی گداخته‌ی خدمت به خصوص برای محرمین بود. اگر طرحی ارائه می‌شد، چشمان او برق می‌زد که کجا این طرح به کارِ مردم می‌آید.  

وی ادامه داد: نکته دیگر این بود که ایشان مرد اخلاق بود. کسی که در قوه قضاییه باشد و هزاران پرونده زیر بغل داشته باشد اما چیزی نگوید می‌شود بزرگمرد سیاست. او طعنه می‌خورد اما جواب نمی‌داد. آقایانِ سیاسی یاد بگیرید! می‌شود بزرگمرد سیاست بود، و با اخلاق زندگی کرد. حق ایشان شهادت بود. 

قاسمیان، شهید ابراهیم رئیسی را خادم قرآن دانست و گفت: دل ما خون است، چشممان اشک‌بار است اما بدانید که این خون‌ها انقلاب ما را بیمه می‌کند و مرحله‌ای از مراحل رشد انقلاب اسلامی خواهد بود. ایشان حتما خادم الرضا هستند اما باید ایشان را خادم القرآن نیز دانست. کاری که ایشان در سازمان ملل کرد و قران دست گرفت، دلاوری می‌خواست. شهادت خوب نشان و جایزه‌ای برای ایشان بود. حوادث تاریخ اسلام نشان می‌دهد که ما با حوادث این‌چنینی یک پله بالاتر می‌رویم. در آیات قرآن داریم که حوادث تلخ، پیوستگی دل‌ها را به هم زیاد می‌کند و قدم‌ها را محکم می‌کند. 

این روحانی مشهور در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: اگر انسان رابطه‌اش را با خدا اصلاح کند، رابطه‌اش با مردم اصلاح می‌شود. همانطور که گفتم، حوادث تاریخی و بیانات امام خمینی (ره) درباره شهید رجایی نشان می‌دهد که با شهادت‌ها، ما متوقف نمی‌شویم بلکه ارتقا پیدا می‌کنیم. امام (ره) پس از شهادت شهید رجایی فرمودند «به دلیل اینکه اسلام به شخص‌ها گره نخورده، بلکه به حقیقت گره خورده، به این طرف و آن طرف نمی‌رود». پس انقلاب با شهادت رئیس‌جمهورمان بیمه می‌شود.

ویدیوی صحبت‌های حجت‌الاسلام قاسمیان را ببینید: 

– سپس گروه سرود نوجوانان «نسیم رحمت» سروده‌ای را در مورد مقام شهید خواندند.

– در ادامه این مراسم، رضا هلالی در حال مدیحه‌سرایی درباره امام حسین (ع) است.

در مراسم میدان ولیعصر (عج) تهران، مداحانی که گاها در فضای مجازی ممکن است از ایشان به اختلافات سیاسی یا اجتماعی تلقی شود، در کنار یکدیگر حضور دارند و در حال مدیحه‌سرایی هستند. محمدحسین پویانفر، میثم مطیعی، رضا هلالی، محمدرضا طاهری، حنیف طاهری، سیدمحمود علوی و… در حال مداحی در رثای سید و سالار شهیدان، امام حسین (ع) هستند.   

ویدیوهای مداحی پویانفر و مطیعی را ببینید:

–  در بخشی از این مدیحه‌سرایی، شعری در مدح شهادت سیدابراهیم رئیسی با ذکر «یا رضا جان» خوانده و توسط جمعیت همخوانی شد.

– با نزدیک شدن به غروب آفتاب اگرچه کمی از جمعیت میدان ولیعصر (عج) کاسته شده، اما تصاویر هوایی تلویزیون نشان می‌دهد که ازدحام جمعیت تا نزدیک ساعت ۱۹، همچنان در میدان بسیار زیاد است. 

– دقایق پایانی مراسم، نوای «کجایید ای شهیدان خدایی» توسط رضا هلالی، محمدحسین پویانفر و… خوانده شد که با استقبال جمعیت در همخوانی آن مواجه شد.

– پایان‌بخش این مراسم که با دقایق منتهی به اذان مغرب مواجه شده بود، میثم مطیعی دعای فرج را با جمعیت عزاداران همخوانی کرد.  

عکس‌های ایسنا از 

اجتماع امام رضایی ها برای شهادت خادم الرضا

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.