دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024 ساعت ×
ظهیری:  در عصر حاضر زن به جایگاه ارزشمندی رسیده است
23 بهمن 1397 - 10:17
شناسه : 263
8
انقلاب و جایگاه ارزشمند زن در جامعه امروز/

معصومه ظهیری مسئول اموربانوان و خانواده استانداری قم با اشاره به فرارسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و تببین جایگاه زنان در جامعه اسلامی گفت: فجر امسال فجر فاطمی است و۴۰ سالگی انقلاب در ایامی که شهادت حضرت زهرا(ع) با دهه فجر عجین شده همراه با روح بالندگی و کمال است . ۴۰ سالگی سن بالندگی وکمال است که انقلاب اسلامی به اوج کمال خود رسیده است و دستاوردهای انقلاب در ابعاد مختلف در این سن قابل شمارش است .

عضو هئیت علمی جامعه الزهرا (س)  ادامه داد: یکی از دستاوردهای عمده و مهم انقلاب اسلامی رشد ونمو وگستره آن در حوزه زنان بوده که در دو بخش کمی  و کیفی قابل توجه می باشد.

ظهیری تصریح کرد: انقلاب اسلامی یک دستاورد بزرگ از مشارکت و حضور مردم در صحنه سیاسی اجتماعی و فرهنگی بود که امروز ثمره آن در جامعه دیده می شود.

وی افزود: به لحاظ کیفی مهمترین بحث نگاه انقلاب به زنان بوده در دورانی که زن در جامعه پیش از انقلاب دارای مهجوریت بوده و نمی توانست آزادانه در مناسبات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مشارکت داشته باشد که ارتقا مرتبه و جایگاه زن در جامعه امروز یکی  از مهمترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است که به جامعه زنان ارزش و بها داده است.

 

 انقلاب و جایگاه ارزشمند زن در جامعه

عضو هیئت علمی جامعه الزهراء (س) ادامه داد: متاسفانه زن علاوه بر خانه نشینی و مهجوریت دچار ابتذال، فرهنگ معابی از نوک سر تا نوک پا و بی بند و باری شده بود که به مدد انقلاب اسلامی در عصر حاضر زن به جایگاه ارزشمندی رسیده است.

مسئول امور بانوان وخانواده استانداری قم تصریح کرد: انقلاب اسلامی نگاه جامع و فراگیر پیش روی حضوراجتماعی زنان و حفظ مقام ویژه آنان را در فضای خانواده و همسرداری در اولویت قرار داده و توسعه بخشیده است .

وی اظهارداشت: شناساندن دستاورد انقلاب به جایگاه زن و ارزشمند بودن و انتقال این دستاورد به نسل آینده و رسیدن آنها به کمال دو موضوع مهم و ارزشمند در تببین جایگاه زن در جامعه امروز می باشد که باید نسبت به آن توجه ویژه صورت گیرد.

عضو هئیت علمی جامعه الزهرا(س) خاطر نشان ساخت: بر اساس آسیب شناسی وضعیت زنان،زنان جامعه امروز باید دستاوردهای انقلاب را شناسایی و در مسیر ترویج و تبلیغ آن گام بردارند و آن را به نسل آینده به گونه ای منتقل سازد تا زنان و دختران آینده دچار تشویش خاطر و ناامنی فکری نسبت به جایگاه خود در جامعه نشوند.

ظهیری با اشاره به جایگاه متفاوت زنان در جامعه افزود: جایگاه زن فرهنگی، هنرمند، ورزشکارو مدیر با توجه به فعالیت علمی و خلاقیت آنها متفاوت بوده که میتوان آن را در ابعاد مختلف بررسی و با امنیت خاطر بر اساس رهنمودهای امام و رهبری به نسل آینده منتقل سازیم.

عضو هیئت علمی جامعه الزهرا(س) یاد آور شد: در جامعه گذشته نگاه به زن ابزاری بوده ودر عرصه توانمندی نبوده  وخوشبختانه نگاه امام خمینی(ره) به زن یک نگاه فراجنسی و کرامت انسانی بوده  تا زن با استفاده از توان، خلاقیت و هم دوشی  با جنس مخالف حضوری تاثیرگذار در  خانواده ، جامعه وعرصه های علمی ومدیریتی  پیدا کند که باعث شده در جای جای جامعه حضور اجتماعی زنان را در  اولین نگاه داشته باشیم.

 

حضور تاثیر گذاز زنان در عرصه های مختلف مدیریتی وآموزشی

وی عنوان کرد: زنان به برکت انقلاب اسلامی  امروز در  موثرترین حرفه های مدیریتی، بهداشت وسلامت،  علمی  وپژوهشی  وتحصیلات عالیه نقش افرینی کرده به طوری که  ۱+۵ دانشگاههای  ما را زنان تشکیل می دهند و این امر ظهور  و بروز زن را  که باعث بالارفتن اعتماد به نفس ، باورمندی  وبلندی  جایگاه او را در  کنار جنس مقابل نشان می دهد.

مسئول امور بانوان وخانواده استانداری قم یاد آور شد: حجاب و پوشش اسلامی یک موضوع طریقی است که حضور زن، فرهنگ و آداب زن را در چارچوب دین بیان می کند.

ظهیری اذعان کرد: این که لباس ابزار و متدی برای رسیدن به آزادی است اشتباه است چرا که زن نمی خواهد براساس لباس حضور جنسی در جامعه داشته باشد بلکه می‌خواهد بر اساس ارزش و مقام اجتماعی در جامعه حضور داشته باشد که این امر علاوه بر آزادی به زن مصونیت نیز می بخشد.

عضو هئیت علمی جامعه الزهرا(س) ادامه داد:  جایگاه زن به جهت کمی نیز رشد بسزایی داشته  چنانچه درصد کم زنان تحصیل کرده و با سواد در جامعه امروز با توجه به آموزش عالی  و تنوع رشته های آموزشی وعلمی  هم در حوزه وهم در دانشگاه  در مقاطع تخصص، فوق تخصص ،دکترا و شیمی عالی افزایش چشمگیری داشته است .

وی افزود: استفاده از ظرفیت و قابلیت زن در برخورداری از حقوق وحضور اجتماعی که به نوعی رقابل مثبت محسوب می شود در جامعه دیده شده  و این حضور زنان در جامعه ستودنی می باشد.

مسئول امور بانوان استانداری قم ابراز داشت: نباید فراموش کنیم که این انقلاب اسلامی و امام خمینی(ره) بودند که حجاب و امنیت روانی جامعه را در کشور بویژه زنان ایجاد کردند تا زنان ارزش کرامت انسانی را در جایگاه خود احساس کنند.

ظهیری با بیان اینکه این انقلاب بود که اجازه داد زن در همه عرصه ها حضور داشته باشد گفت: در جامعه امروز به برکت انقلاب اسلامی زنان در  عرصه مقاومت و ایثارگری وپشتیبانی از دفاع مقدس و همچنین در حمایت از مدافعان حرم نشان دادند دارای توانمندی بوده و در  مقابل از دست دادن همسر و فرزندانشان همواره صبور بوده و با روحیه مقاومت این مسیر  وخط را ادامه می دهند

عضو هئت علمی جامعه الزهرا (س) گفت: جامعه امروز در بسیاری از عرصه ها رقابت کرده تا این زن با عفت و پاکدامنی که نگاه ابزاری از آن برداشته شده بتواندحضور فعال و تاثیرگذاری داشته باشد و این نگاه مهمترین دستاورد انقلاب بوده که امروز می خواهند  اعتماد زن موثر ونقش آفرین  وزنی که خود را  باور دارد را به عنوان نمونه زیبای فکر  و جمال الهی معرفی  کند ./شبستان

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.