سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ 17 محرم 1446 Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
رکورد بارندگی شکست اما ورشکستگی آبی باقیست
05 اردیبهشت 1398 - 14:44
شناسه : 2509
5
مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای قم:

مدیر حفاظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای قم بیان کرد: رکورد بارندگی های چند دهه اخیر استان شکسته شد اما متاسفانه این رکورد، استان را از شرایط ورشکستگی ابی رها نکرد.

مهندس علیرضا بافرانی گفت: به دنبال بارندگی های کم نظیر در سطح کشور، استان قم نیز متاثر از این بارندگی ها بوده است. به طوری که در سال ابی ۹۷.۹۸ تا این لحظه متوسط بارندگی استان حدود ۲۲۱ میلیمتر در ایستگاه های باران سنجی ثبت شده است که در مقایسه با مدت مشابه دراز مدت( ۳۵ ساله) بیش از ۹۰ میلیمتر افزایش بارندگی را در سطح استان تجربه کرده ایم.
مدیر حافظت و بهره برداری از منابع آب شرکت آب منطقه ای استان قم بیان کرد: حجم بالایی از این بارندگی ها به صورت رواناب وارد بندها و سدهای احداث شده بر رودخانه های استان، از جمله دو رودخانه های اصلیِ قمرود و قره چای شده است.
وی گفت: علیرغم اینکه امسال شاهد بارندگی های بسیار خوبی در سطح استان بودیم، نباید انتظار داشت که سطح ایستابی بسیاری از دشت های استان که در طی چند دهه اخیر دچار بیلان منفی شده اند، به یکباره جبران شوند، زیرا سفره های ابی زیرزمینی بسیاری از دشت های استان در اعماق پایین قرار دارند که نفوذ اب به درون این سفره ها مستلزم تداوم بارندگی های مطلوب در سال های آتی است.
وی اظهارکرد: سیراب شدن سفره های آب زیرزمینی به علت وجود بارش های اخیر و افزایش دبی رودخانه های اصلی استان را نمی توان پذیرفت زیرا باید بدانیم که تنها درصد محدود و اندکی از بارش ها به درون زمین نفوذ کرده و به آب های زیرزمینی تبدیل خواهند شد.
بافرانی در پایان تصریح کرد: کلیه دشت های استان از نظر بهره برداری از منابع آبی ممنوعه و ممنوعه بحرانی است./ ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.