چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ 18 محرم 1446 Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
طرح جامع پیشگیری از اعتیاد در قم تدوین می‌شود
28 فروردین 1398 - 17:47
شناسه : 2351
2
فرماندار قم:

فرماندار قم از تدوین طرح جامع پیشگیری از اعتیاد و عملیاتی شدن آن در مدت سه سال در قم خبر داد.

مرتضی حیدری ظهر امروز در اولین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان قم در سالن جلسات فرمانداری عنوان کرد: اعتیاد یک مساله مهم فرهنگی به شمار می رود و همه دستگاهها و مسئولان در جهت پیشگیری از اعتیاد و توجه به برنامه های فرهنگی در مقابله با این بیماری، نقش مهمی دارند.
فرماندار قم افزود: در جهت مقابله با اعتیاد باید از ظرفیت های دینی و اسلامی بهره گیری شود، چرا که ریشه اعتیاد در ضعف برخی از باورها و انجام رفتارهای نادرست است.
وی اظهار کرد: برنامه‌های مدیران استان باید به سمت مبارزه با مصرف مواد مخدر و ریشه کن شدن اعتیاد پیش رود،در این زمینه نیازمند یک برنامه ریزی جامع و راهبردی هستیم.
حیدری بیان کرد: اعتیاد یک معضل اجتماعی است و این آسیب مهم اجتماعی، زیبنده قم با توجه به جایگاهی که دارد نیست و باید برای درمان آن چاره اندیشی شود، در این ارتباط قم می تواند به عنوان الگوئی در سطح کشور در حوزه ریشه کن شدن اعتیاد مطرح باشد.
وی گفت: ایران اسلامی در طول انقلاب، شهدای زیادی را برای مقابله با قاچاق مواد مخدر تقدیم کرده است از این رو در ریشه کن شدن اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر باید با عزمی جدی وارد میدان شویم.
فرماندار قم افزود: اعتیاد دارای عوامل مختلفی است از این رو باید به آسیب شناسی پرداخت و ریشه های اعتیاد را ارزیابی کرد تا بتوان این آسیب اجتماعی را از میان برد.
وی بیان کرد: آموزش رکن مهمی در کاهش اعتیاد دارد در این خصوص نهادهای آموزشی و به ویژه آموزش و پرورش باید برنامه های خود را ارائه دهند، همچنین به ارتقای سطح آگاهی جامعه و فرهنگ سازی داریم که در این راستا هم افزایی دستگاههای اجرایی و متولیان فرهنگی امری ضروری است.
حیدری اظهار کرد: طرح جامع پیشگیری از اعتیاد در قم تدوین می شود، این طرح در مدت سه سال عملیاتی خواهد شد.
وی گفت: تمامی دستگاه‌های اجرایی وظیفه دارند برنامه های خود را در حوزه پیشگیری از اعتیاد تا دو هفته آینده ارائه دهند تا به یک برنامه جامع و کارآمد دست یابیم.
فرماندار قم تاکید کرد: در حوزه پیشگیری از اعتیاد باید برنامه محور باشیم تا بتوانیم طرح های اثرگذاری را در این حوزه عملیاتی کنیم، توجه داشته باشیم یکی از اولویت های مهم فرهنگی در قم پیشگیری از معضل اعتیاد است.
وی با اشاره به فعالیت ۹ کمپ اعتیاد در قم عنوان کرد: تمامی کمپ ها  باید طبق استانداردهای لازم و بر اساس نظارت دقیق فعالیت فعالیت داشته باشند.
ابوالفضل شریفی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان قم نیز با تاکید بر اهمیت آگاه سازی جوانان از خطر اعتیاد عنوان کرد: استفاده از طرفیت های دینی و به ویژه روانشناسی اسلامی می تواند نقش مهمی در پیشگیری از اعتیاد داشته باشد.
وی بیان کرد: جمع آوری معتادان متجاهر یکی از طرح های مهم است که نوروز امسال نیز همانند سالهای گذشته اجرایی شد و در این طرح ۱۴۰۰ معتاد در جهت بهبود و ترک اعتیاد، ساماندهی شدند.
در ادامه ابوالقاسم مقیمی مدیرعامل سازمان فرهنگی و ورزشی شهرداری قم عنوان کرد:در سالهای گذشته شهرداری قم اهتمام ویژه ای در ایجاد مراکز ترک اعتیاد با مشارکت پژوهشگران و روانشناسان اسلامی داشته است، اگر همه دستگاههای اجرایی به خوبی در حوزه پیشگیری به فعالیت بپردازند بخش زیادی از آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد رفع می شود.

/ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.