چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ 18 محرم 1446 Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
پژوهشگر قمی: رونق تولید نیازمند سیاستگذاری هوشمندانه است
18 فروردین 1398 - 10:54
شناسه : 2115
5

یکی از پژوهشگران قمی نمونه کشور گفت: سرمایه، نیروی کار و فناوری سه رکن رونق تولید است که این رکن های در کشور وجود دارد ولی تاکنون در کنار هم قرار نگرفته اند که نیازمند سیاست گذاری هوشمندانه در این زمینه هستیم.

علیرضا باباخان بااشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب سال جدید رابا نام «رونق تولید» نام گذاری کردند، افزود: هم افزایی رکن های تولید و اقتصاد، کار سخت و پیچیده ای نیست ولی این کار نیازمند برنامه ریزی منسجم در است
وی نیروی تحصیل کرده و با مهارت را یکی از رکن های مهم رونق تولید و اقتصاد دانست و اظهار داشت: نقش نیروی کار ماهر و تحصیل کرده در رونق تولید بسیار ضروری است و باید بستر لازم برای ورود چنین افرادی به چرخه تولید در کشور به عنوان یک اولویت فراهم شود.
وی با بیان اینکه سرمایه و نقدینگی فراوان در دست مردم عاملی تعیین کننده در ایجاد تورم و یا رونق در کشور است افزود: اگر سرمایه و نقدینگی موجود درجامعه به سمت تولید سوق داده شود، این نقدینگی نه تنها مضر نیست بلکه موجب تحول اقتصادی در کشور می شود ولی به کار گرفته نشود، همانگونه که این موضع در سال ۹۷ مشکل ساز شد در سال جدید نیز بر مشکلات اقتصادی خواهد افزود.
باباخان تاکید کرد: عامل اصلی تورم فعلی در جامعه نقدینگی بسیار زیاد در دست مردم است و یکی از ضرورت های رونق اقتصادی، هدایت این نقدینگی به سمت تولید است.
وی، استفاده از تامین مالی نوین طرح های اقتصادی را ساز و کار و ابزاری مناسب برای جذب نقدینگی به تولید دانست و ادامه داد: تامین مالی جمعی طرح ها به عنوان روش نوینی در دنیا مورد استفاده قرار گرفته و موفق بوده است که باید سازمان بورس و وزارت اقتصادی با تدوین آئین نامه های لازم در این زمینه، نقدینگی بسیار زیاد در جامعه را به سمت تولید هدایت کنند.
این پژوهشگر نمونه کشوری، «فناوری» را سومین رکن رونق تولید و اقتصاد دانست و گفت: در پیام نورزی رهبر معظم انقلاب نیز بر استفاده از شرکت های دانش بنیاد تاکید شده است که باید از ظرفیت این شرکت ها در این زمینه استفاده شود.
باباخان ادامه داد: رونق تولید به طور قطع با فناوری های قدیمی و فاصله دار از فضای رقابتی روز دنیا محقق نمی شود به همین دلیل باید از شرکت های دانش بنیان در راستای به روز رسانی فناوری های سنتی موجود در صنایع کشور بهره برد./ ایرنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.