چهارشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۳ 18 محرم 1446 Wednesday, 24 July , 2024 ساعت ×
مشارکت پایین دانشجویان و بانوان در اهدای خون
08 آبان 1398 - 14:13
شناسه : 9704
2

مدیرکل سازمان انتقال خون استان قم با بیان اینکه سطح تحصیلات اکثر اهدا کنندگان خون، دیپلم و زیر دیپلم است، گفت: متاسفانه میزان مشارکت دانشجویان و بانوان در اهدای خون بسیار پایین است که این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی میان این اقشار است.

مرتضی نوریان امروز در بازدید از جهاد دانشگاهی قم عنوان کرد: اهدای خون در جامعه بسیار مورد اهمیت است و باید فرهنگ اهدای خون در کشور نهادینه شود، زیرا نیاز به خون، نیازی همیشگی و مستمر است.

وی افزود: شاخص میزان اهدا کننده در جهان بر اساس تعداد اهدا کننده بر هزار نفر است که در کشورهای پیشرفته این شاخص، ۳۸بر هزار نفر است و میانگین جهانی نیز ۱۳بر هزار نفر است؛ شاخص میزان اهدای خون در کشور، ۲۷بر هزار نفر و در استان قم، ۳۰ بر هزار نفر است که نسبت به متوسط جهانی بسیار بالاتر است.

مدیرکل سازمان انتقال خون قم بیان کرد: اهدای خون با فرهنگ، اقتصاد و بینش اجتماعی یک جامعه مرتبط است و میزان مشارکت مردمی در اهدای خون بر اساس این شاخص‌ها تغییر می‌کند که خوشبختانه آمار مشارکت مردمی در اهدای خون در کشور مناسب است ولی باید اهدای خون به صورت مستمر انجام گیرد تا نیازهای درمانی، تامین شود.

وی ادامه داد: طبق پژوهش‌های انجام شده، از هر سه نفر در جهان، یک نفر به خون و فراورده‌های آن در طول عمر خود نیاز پیدا می‌کند، همچنین در هر ده‌ دقیقه، یک فراورده خونی در استان قم توزیع می‌شود که نشان‌دهنده نیاز بالا به خون و فراورده‌های آن در روند درمانی است، از همین جهت نیاز است که همه افراد واجد شرایط به اهدای خون توجه داشته باشند.

نوریان تصریح کرد: متاسفانه میزان مشارکت دانشجویان و بانوان در اهدای خون بسیار پایین است که این امر نیازمند فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی میان این اقشار است، سطح تحصیلات اکثر اهدا کنندگان خون، دیپلم و زیر دیپلم است که نیاز است قشر تحصیل‌کرده نیز، توجه بیشتری به امر اهدای خون داشته باشند.

وی با بیان اینکه ضایعات خونی زیر ۵درصد است، اضافه کرد: در سال گذشته، ۵۳هزار واحد خون و فراورده خونی در مراکز درمانی قم توزیع شد که با هر کیسه خون، سه نفر از مرگ حتمی نجات پیدا می‌کنند؛ بسیاری از بیماران همچون بیماران تالاسمی و هموفیلی، به شدت نیازمند خون تازه هستند و لازم است مشارکت مردمی در اهدای خون مستمر افزایش پیدا کند تا این افراد با مشکلی مواجه نشوند.

مدیرکل سازمان انتقال خون قم اظهار کرد: جهاد دانشگاهی به دلیل ارتباط مستمر با دانشجویان و قشر دانشگاهی، می‌تواند تاثیر بسیاری در افزایش مشارکت دانشجویان در امر اهدای خون داشته باشد، همچنین جهاد دانشگاهی با پتانسیل‌هایی که دارد می‌تواند در آگاهی‌بخشی و فرهنگ‌سازی در خصوص اهدای خون، در سطح جامعه اثرگذار باشد. /ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.