سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ 17 محرم 1446 Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
کانون‌های بیماری آنفلوانزای مرغی و تب‌برفکی در قم کنترل شده است
28 مهر 1398 - 10:06
شناسه : 9516
1
مدیر کل دامپزشکی استان قم:

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: در حال حاضر با تمهیدات لازم، کانون‌های بیماری آنفلوانزای مرغی و تب‌برفکی در قم کنترل شده است و امسال مورد خاصی از این بیماری‌ها مشاهده نشده است.

مهدی رفیعی با اشاره به اهمیت پیشگیری از بیماری‌های دام و طیور عنوان کرد: در فصل پائیز دو موضوع مهم آنفلوآنزا و تب برفکی مطرح است که باید مرغداران و دامداران به نکات بهداشتی در پیشگیری از شیوع این بیماری‌ها توجه داشته باشند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم افزود: در حال حاضر با تمهیدات لازم، کانون‌های بیماری آنفلوانزای مرغی و تب برفکی در قم کنترل شده است و امسال مورد خاصی از این بیماری‌ها مشاهده نشده است.

وی اظهار کرد: توصیه می‌شود مرغداران به بحث توسعه بهداشتی و مقررات امنیت زیستی مرغداری‌ها، ترددها و جابه‌جایی مرغ‌ها توجه ویژه‌ای داشته باشند.

رفیعی بیان کرد: امسال نیز واکسیناسیون جامع در مرغداری‌ها انجام می‌شود و مرغداران این واکسیناسیون را طبق نظر دامپزشکی به موقع انجام داده و رعایت مقررات بهداشت و قرنطینه و توصیه‌های دامپزشکی را در اولویت کار خود قرار دهند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته آنفوانزا در سطح استان کنترل شد و مشکل خاصی در خصوص این بیماری نداشتیم و پیش‌بینی می‌شود امسال نیز با رعایت ضوابط بهداشتی، مشکلی در مورد بیماری آنفلوانزا در قم نداشته باشیم.

مدیرکل دامپزشکی استان قم گفت: ورود پرندگان مهاجر از فصل پاییز شروع می‌شود و اگر مرغداران واکسیناسیون‌ها را به موقع در مرغداری‌ها انجام دهند، سال بی خطری در انتقال بیماری‌ها خواهیم داشت و مشکلی به لحاظ شیوع بیماری آنفلوانزا، به وجود نخواهد آمد.

وی بیان کرد: در بحث بیماری‌های دامی، مهم ترین بیماری واگیر، تب برفکی است که خوشبختانه کانون این بیماری نیز به خوبی کنترل شده است و اپیدمی این بیماری را در سال جاری نداشتیم.

رفیعی افزود: در حال حاضر با آغاز فصل پائیز، طرح واکسیناسیون رایگان تب برفکی گوسفند و بز به مدت یک ماه اجرایی می‌شود و دامداران در این مدت باقی مانده که طرح ادامه دارد با اکیپ های دامپزشکی همکاری لازم را داشته باشند و واکسیناسیون را انجام دهند.

وی اظهار کرد: بیماری تب برفکی موجب سقط جنین دام و تلفات در بره‌ها و گوسفندان می‌شود و بهترین مقطع برای واکسیناسیون، ابتدای پائیز است و دامداران از این فرصت مهم در اجرای رایگان طرح استفاده کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان قم عنوان کرد: در تب برفکی گاو نیز واکسن‌های مختلف با کیفیت خوبی تامین شده است که حتما دامداران با اکیپ‌های مرکز مایه کوبی منطقه ارتباط برقرار کنند و با توصیه مسئول فنی، واکسیناسیون گاوداری‌ها به موقع انجام شود.

وی بیان کرد: در شرایطی هستیم که بیماری و اپیدمی واگیر در جمعیت دامی قم وجود ندارد اما توصیه می‌کنیم هر گونه خرید فروش و نقل و انتقال و جابه‌جایی دام نیز با مجوز دامپزشکی انجام شود و برای انجام واکسیناسیون دامی به موقع اقدام کنند. /ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.