دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
حوزه باید به سهم خودش پاسخگوی معضلات اجتماعی باشد
14 مهر 1398 - 9:21
شناسه : 9159
2
مدیر حوزه‌های علمیه:

مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: حوزه باید به سهم خودش پاسخگوی معضلات اجتماعی باشد و به وظایف اجتماعی خود در این زمینه‌های مختلف عمل کند.

آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار وحید قبادی دانا رئیس سازمان بهزیستی کشور، با بیان این که رویکرد و فعالیت های حوزه باید با نیازها منطبق باشد، تاکید کرد: در نگاه راهبری حوزه های علمیه به ۴۰ برنامه کلان حوزه ای در ارتباط با دستگاه های مختلف رسیده ایم که در این زمینه همکاری ها شروع شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال با آموزش و پرورش به یک برنامه ۵ ساله رسیدیم که این برنامه مشترک به امضای وزیر اموزش و پرورش نیز رسید.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به ظرفیت های گسترده ای که در قم وجود دارد، اشاره کرد و بیان داشت: هم اکنون نزدیک به ۹۰ هزار طلبه در مراکز حوزوی در حال تحصیل است که شامل برادران و خواهران ایرانی و غیر ایرانی هستند.

مدیر حوزه های علمیه کشور تاکید کرد: ۱۰ هزار محقق و پژوهشگر نیز وجود دارد و علاوه بر این ۲۰۰ رشته در علوم اسلامی در این نهادها ارائه می شود.

وی درادامه با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه آماده همکاری با سازمان بهزیستی در زمینه‌های مختلف هستند و بسترهای این همکاری باید با مشارکت یکدیگر آماده شود، گفت: در زمینه‌های مهارتی، آموزشی و فرهنگی آماده همکاری با بهزیستی هستیم تا بتوانیم با کمک یکدیگر در خدمت مددجویان در این حوزه باشیم.

مدیرحوزه‌های علمیه کشور خاطرنشان کرد: در سیل اخیری که کشور را در برگرفت بیش از ۱۲ هزار طلبه وارد عمل شدند و در زمینه‌های مختلف از امداد و نجات گرفته تا آموزشی و روانشناسی اقدامات بسیار مناسبی انجام دادند.

همکاری و تعامل با حوزه‌های علمیه تحولی عظیم در سازمان بهزیستی رقم خواهد زد

رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز در این دیدار بابیان این‌که به دنبال الگوی ایرانی اسلامی برای بهتر زیستن مددجویان هستیم، گفت: همکاری و تعامل با حوزه‌های علمیه تحولی عظیم در سازمان بهزیستی رقم خواهد زد.
وحید قبادی دانا بابیان این‌که مراکز حوزوی می‌توانند در بهتر زیستن مردم گام‌های خوبی بردارند، افزود: ۲۶ هزار فرزند بی‌سرپرست و بد سرپرست تحت پوشش بهزیستی هستند و علاوه بر این ۶۵۰ مرکز شبهه خانواده را در کشور داریم که نیازمند همکاری طلاب با این مراکز هستیم.
وی بابیان این‌که یکی از فعالیت‌های بهزیستی محله محور است، افزود: در این زمینه می‌توانیم از تجربیات حوزویان بهره بگیریم و اگر حضور طلاب در مراکز بهزیستی عالمانه و بامطالعه باشد می‌تواند اثرگذاری خاص خودش را داشته باشد.
وی گفت: ۱۹ هزار مهدکودک در سراسر کشور زیر نظر بهزیستی عمل کنند و علاوه بر این مجوز تمامی مراکز مشاوره‌ای کشور از سوی این سازمان صادر می‌شود که نشان‌دهنده ظرفیت عظیم بهزیستی در کشور است.
قبادی‌دانا انعقاد تفاهم‌نامه بین سازمان بهزیستی و حوزه‌های علمیه را موردتوجه قرارداد و گفت: در این تفاهم‌نامه روی ۲ محور معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی تاکید ویژه‌ای داریم، البته درزمینه معلولیت‌ها به دنبال پیشگیری هستیم.
وی به اقدامات صورت گرفته در ماه‌های اخیر برای مددجویان اشاره کرد و بیان داشت: ۱۷۸ هزار معلول سرپرست خانوار تاکنون به‌اندازه یک نفر خدمات دریافت می‌کردند که این میزان به مبلغ نیاز خانواده بر اساس تعداد افراد خانوار افزایش یافت.
وی افزود: علاوه بر این در سال ۹۷ در سطح کشور هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان مستمری به مددجویان پرداخت می‌شد که با پیگیری‌های صورت گرفته و علیرغم مشکلات اقتصادی این رقم امسال به عدد ۲۷۶۰ میلیارد تومان رسید.
رییس سازمان بهزیستی کشور در پایان خاطرنشان کرد: قانون حمایت از افراد دارای معلولیت تصویب‌شده که نیازمند همکاری دولت و مجلس برای اجرایی شدن این قانون و تخصیص بودجه آن هستیم.
در پایان این دیدار تفاهم‌نامه همکاری بین حوزه‌های علمیه کشور و سازمان بهزیستی کشور به امضای مدیر حوزه‌های علمیه و رئیس سازمان بهزیستی کشور رسید؛ گسترش همکاری در زمینه‌های مختلف از قبیل فرهنگی و آموزشی و ایجاد تعامل سازنده در بین این ۲ نهاد ازجمله مفاد این تفاهم‌نامه است. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.