دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
انواع دروغ و چگونگی تشخیص آن
11 مهر 1398 - 13:06
شناسه : 9098
5

چنانچه میدانید کسی دارد به شما دروغ میگوید شاید بخواهید با وی مقابله کنید و دروغش را آشکار کنید، ولی باید به این که بعدش چه کاری میخواهید انجام دهید هم فکر کنید. درصورتی که فکر می کنید دروغ مصلحتی اش واقعا چیز مهمی نیست، بگذرید، ولی درصورتی که اعتماد تان را خدشه دار میکند شاید بهتر باشد با آن برخورد کنید.

دروغ چیست؟ دروغ میتواند تعریف های مختلفی داشته باشد و از فرد تا فرد و از فرهنگ تا فرهنگ متفاوت است. ولی بصورت کلی دروغ حرف ، سخن و صحبتی است که گوینده ی آن می داند درست نیست ولی برای فریب یا سوء استفاده از دیگران آنرا بیان میکند .

آیا دروغ میتواند خوب هم باشد؟

در برخی از فرهنگ ها گفتن دروغ در برخی از موقعیت ها تشویق هم میشود مانند دروغ گفتن برای اشتی‌دادن بین دو نفر و یا جلوگیری از اسیب رسیدن به کسی.

انواع دروغ

دروغ گو های مصلحتی

ما اکثر تمایل داریم که دروغ های مصلحتی را خیلی دروغ حساب نکنیم و کسانی که همچنین دروغ هایی میگویند اغلب احساس میکنند که این دروغ ها یا سودی داشته و یا دست کم بی زیان هستند. دروغ های مصلحتی بخشی از حقیقت را هم میگویند ، بدین ترتیب برخی ها ممکن است فکر کنند که این ها اصلاً دروغ نیستند. گاهی وقت ها هم اشخاص ممکن است از چنین دروغ هایی برای محافظت از سایرین استفاده کنند.

چنانچه میدانید کسی دارد به شما دروغ میگوید شاید بخواهید با وی مقابله کنید و دروغش را آشکار کنید، ولی باید به این که بعدش چه کاری میخواهید انجام دهید هم فکر کنید. درصورتی که فکر می کنید دروغ مصلحتی اش واقعا چیز مهمی نیست، بگذرید، ولی درصورتی که اعتماد تان را خدشه دار میکند شاید بهتر باشد با آن برخورد کنید.

دروغ های وسواسی یا عادتی

برخی از آدم ها زندگی خویش را با یکسری بی پایان از داستان ها و واقعیت ها و یا قصه هایی که یا کاملاً نادرست اند یا زیادی آب و تاب داده شده اند دکور و تزیین میکنند . افرادی که این کار را میکنند به قصه های خیالی خویش معتادند، زیرا بدون این دروغ ها و داستان ها عمیقا حس نا امنی میکنند . معمولاً تنها افرادی که از دروغ های عادتی رنج می برند خود ِ این دروغ گو ها هستند.

دروغ های بیمارگونه

دروغ های بیمارگونه، نوع مزمن تر دروغ های عادتی یا وسواسی هستند. دروغ های مرضی برعکس دروغ های سفید یا مصلحتی که برای جلوگیری از ناراحتی یا درد سر فرد دیگری گفته میشوند ، ظاهرا هیچ علت مشخصی ندارند و همین سبب میشود کسی که با یک دروغگوی مرضی برخورد میکند به سختی بفهمد چه باید بکند.

بیش از یک قرن از شناسایی دروغ مرضی می گذرد، ولی هنوز تعریف واحدی برای آن ارائه نشده است. بعضی از دروغ های مرضی ریشه در یک عارضه ی روانی دارند مثل اختلال شخصیت اجتماعی( سایکوپث)، در حالیکه برای دیگر دروغ های مرضی ظاهرا هیچ علت پزشکی وجود ندارد.

دروغ گوهای حواس پرت یا مرضی

دروغ گوهای حواس پرت با دروغگو های مصلحتی تفاوت دارند، زیرا تمام مدت در حال دروغ گفتن هستند و به اخلاق و معنای دروغ شان فکر نمی کنند. اغلب اشخاص میدانند که آن ها خالی می بندند، زیرا حواس پرت بوده و زیاده روی میکنند .

درصورتی که کسی که برایتان مهم است همچین آدمی هست، بد نیست که این مسأله را به آن ها گوش زد کنید. احتمالش هست که آن ها میدانند دقیقا دارند چکار میکنند ولی بدان معنی هم نیست که قرار هست به این مسئله اعتراف نموده یا تغییر کنند. شاید بخواهید از زندگی چنین آدمی بروید، مگر این که بخواهند روی خود شان کار کنند.

راه های تشخیص دروغ

خوش بختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و کامل شدن تحقیق محققان تشخیص این که چه کسی دارد دروغ میگوید راحت تر شده است ولی به همان نسبت هم اشخاص دروغگو برای پیش‌گیری از گیر افتادن باتجربه تر شده اند.

۱- یکی از ازمایش های ساده ای که برای فهمیدن این که طرف دروغ میگوید یا نه به این ترتیب هست که سوالی که خودمان جوابش را می دانیم از وی بپرسیم و جواب وی بیانگر  درستگویی و دروغگویی اش است.

۲- وی را رگبار سوالی کنیم٬ به این منظور که از وی سوالهای مختلفی بپرسیم و تناقض گویی ها را تشخیص دهیم.

به عنوان مثال شک دارید که فرد در مورد سابقه ی کاری اش به شما راست میگوید یا دروغ از وی بپرسید که؟

الف:گفتی که قبلا کجا کار می کردی؟

ب:در چه شرکتی؟

ج:کار شما در آن شرکت چی بود؟

د:حیطه فعالیت شرکت شما چه بود؟

و …

۳. طبق تحقیقات روان شناس مشهور اکمن:در موقع دروغ گفتن مردمک چشم فرد دروغگو باز میشود و لحن صدای وی تغییر میکند

فرد دروغ گو معمولاً جلوی دهان خویش را می گیرد و دایماً دماغ خویش را لمس میکند .

۴. زیاده روی کردن در خصوص جزییات یک مسئله میتواند نشانه ای باشد از این که فرد دارد دروغ میگوید .

به عنوان مثال. داداشم تو فراسنه درس می خونه. فرانسه کشور خوبیه نه؟ برج ایفل رو دوست داری؟ اونجا خیلی تمیزه

۵. به جواب هایی که ارتباطی با سؤال شما ندارند حساس باشید. احتمال این که فرد در حال پیجاندن موضوع باشد زیاد است. وی می خواهد تا انجایی که شده به شما دروغ مستقیم نگوید. /عصر ایران

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.