یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 شوال 1445 Sunday, 21 April , 2024 ساعت ×
ضرورت توجه به علم حسابداری در راستای حکمرانی شایسته و تحقق توسعه ی پایدار
03 مهر 1398 - 20:01
شناسه : 8794
6

استاندار قم بر ضرورت توجه به علم حسابداری در راستای حکمرانی شایسته تاکید کرد و گفت: در سایه ی پیوندهای بین رشته ای در علوم مختلف می توانیم به توسعه ی پایدار دست یابیم.

 

به گزارش مریم یقینی خبرنگار بازتاب خبر، دکتر بهرام سرمست استاندار قم در همایش ملی حسابداری ایران که در سالن همایش دانشگاه پردیس فارابی برگزار شد، طی سخنانی جایگاه حسابداری و حسابرسی به عنوان یک حرفه و هنر را مورد توجه قرار داد و گفت:این حوزه باید با علم سیاست پیوند متقابل داشته باشد

وی با بیان اینکه حسابداری در ایران هنوز به جایگاه خود دست نیافته است افزود: حسابداری دچار حواشی شده است که نمی تواند آنچنان که شایسته است پیشرفت کند و تاثیر گذار باشد.

سرمست کشور ایران را یک جامعه ی در حال گذار دانست و بیان داشت: علم حسابداری در مرحله ی عمل در این فرایند دچار ابهاماتی شده است.

وی افزود: در جوامع سنتی روابط بر اساس احساسات و عواطف و قبایل است؛ این در حالیست که یک جامعه ی مدرن بر پایه حساب و علوم روز استوار است و کشور ایران در گذار از یک جامعه سنتی به یک جامعه ی مدرن با موانعی در این راستا مواجه است.

استاندار قم رابطه حسابداری و فناوری را یک رابطه فرصت و تهدید دانست و گفت: از طرفی فناوری محور توسعه ی حسابداری است و از سوی دیگر فناوری های پیشرفته دخالت حسابرسان را به حداقل می رسانند.

ایشان شناسایی نقاط قوت و ضعف در حوزه های مختلف مرتبط با حسابداری را از مسئولیت های حسابداران دانست و با بیان اینکه امروز در علوم مختلف از مسیر کلی نگری به تخصص گرایی گذر کرده ایم گفت: علم حسابداری نیز به عنوان یک رشته تخصصی دچار تغییر و تحول اساسی شده است.

سرمست بیان کرد: امروزه در بین علوم مختلف توجه به حسابداری جزء نشانه های یک جامعه ی مدرن و توسعه یافته شناخته می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: یکی از بخشهای مهم حکمرانی خوب که شفافیت مالی است به حسابرسی مربوط می شود و کسانیکه به دنبال بهبود وضعیت سلامت اقتصادی هستند به این تخصص بها می دهند.

مقام عالی دولت در استان اجرای طرح پایش مدیریت سیاسی در وزارت کشور را مورد توجه قرار داد و گفت: امروزه علم سیاست به علم حسابرسی نزدیک شده است و اگر بتوانیم با بهره گیری از فناوری های نوین عملکرد سیاسیون را حسابرسی کنیم، به حکمرانی خوب نائل خواهیم شد.

استاندار قم خاطرنشان کرد: در سایه ی پیوندهای بین رشته ای در علوم مختلف می توانیم با هم افزایش تعامل داشته باشیم و به توسعه ی پایدار دست یابیم.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.