دوشنبه, ۱ مرداد , ۱۴۰۳ 16 محرم 1446 Monday, 22 July , 2024 ساعت ×
توسعه پایدار روستاها در اولویت قرار گیرد/ از ظرفیت های مردمی در بخش کشاورزی بهره گرفته شود
05 اسفند 1397 - 12:10
شناسه : 865
6
استاندار قم:

استاندار قم بر توسعه ی پایدار روستاهای استان به عنوان یک اولویت تاکید کرد و گفت: نقش دانش آموختگان کشاورزی مشخص است؛ ولی وقتی تکمیل می شود که مهارت آموزی و اخلاق حرفه ای نیز در آن مورد توجه قرار بگیرد. اگر از ظرفیت های مردمی در بخش کشاورزی بهره گرفته شود، خودکفایی در همه ی محصولات رقم خواهد خورد. بخش کشاورزی به عنوان مسئول تامین خوراک مردم، بالغ بر ۹۰ درصد غذای مردم را این بخش تامین می کند

دکتر بهرام سرمست در جلسه تجلیل از مقام مهندسین و تبیین نقش علوم و دانش مهندسی کشاورزی طی سخنانی درگذشت آیت الله مومن نماینده مردم قم در مجلس خبرگان رهبری را تسلیت گفت.
استاندار قم با بیان اینکه نیازمند نظرات کارشناسی جامعه مهندسین برای اداره ی کشور در حوزه های مختلف هستیم افزود: مقامات دولتی و مدیران ادارات بی نیاز از مشورت کارشناسان نیستند.
او گفت: بسته های پیشنهادی برای اثربخشی بیشتر بایستی بر اساس فلسفه ی وجودی تشکل ها و در حوزه ی تخصصی آنها ارائه شود.
سرمست افزود: از یک طرف مهندسین بایستی سیاست های دولت را با بیشترین کیفیت و اثربخشی در جامعه ی هدفشان اجرایی و از سوی دیگر مشکلات قانونی را به حاکمیت منتقل کنند.
او توانمندی تشکل ها و آشنایی آنها با خواسته ها و اولویت های بخش کشاورزی را ضروری دانست و تصریح کرد: اگر مهندسین کشاورزی به صورت مستقیم درگیر با مباحث نباشند نمی توانند مشاوران خوبی باشند و از اینرو تجربه در کنار دانش امری ضروری است.
نماینده عالی دولت در استان خاطرنشان کرد: تشکل ها باید تخصص و اشرافیت کافی نسبت به مسائل جامعه ی جهانی و کشور را داشته باشند بنابراین آموزش مستمر برای اعضای نظام کشاورزی و جامعه ی هدف ایشان باید انجام شود.
سرمست تصریح کرد: برای تصمیم گیری در بخش کشاورزی، مسئولین ارشد استان نیازمند اطلاعات و دانش تخصصی مهندسین این حوزه هستند.
او تغییر الگوی کشت، استفاده از فناوری های دانش بنیان در بخش کشاورزی و کاهش فاصله ی بین دانش آموختگان و کشاورزان را از الگوهای توسعه در این بخش دانست و گفت: تشکل ها در این راستا نقش مضاعف ایفا می کنند.
استاندار قم همچنین بحث توسعه ی پایدار روستاهای استان را به عنوان یک اولویت مورد توجه قرار داد و گفت: در سفر معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری به قم مبلغ ۱۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار جهت توسعه اشتغال روستایی علاوه بر مبلغ تخصیص داده شده قبلی مصوب گردید که مسئولان استان باید برای تحقق آن پیگیری های لازم را انجام دهند.
مهرداد غضنفری معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار ی قم نیز در این جلسه با بیان اینکه منابع انسانی پایه ی اصلی ثروت جامعه است اظهار داشت: نیروی انسانی اگر بخواهد جزء منابع انسانی قرار بگیرد باید علاوه بر دانش، از مدیریت و تجربه ی کافی برخوردار باشند.
معاون استاندار قم ارتقاء دانش، حفظ محیط زیست و بهره برداری از منابع را به عنوان اولویت های بخش کشاورزی مورد توجه قرار داد و افزود: عامل تحقق این مباحث نیروی انسانی است.
او گفت: بخش کشاورزی به عنوان مسئول تامین خوراک مردم، بالغ بر ۹۰ درصد غذای مردم را این بخش تامین می کند و به همین میزان نیز آب در این بخش مصرف می شود.
غضنفری بهره گیری از فارغ التحصیلان در مشاغل مرتبط با کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و افزود: نقش دانش آموختگان کشاورزی مشخص است؛ ولی وقتی تکمیل می شود که مهارت آموزی و اخلاق حرفه ای نیز در آن مورد توجه قرار بگیرد.
معاون استاندار قم خاطرنشان کرد: اگر از ظرفیت های مردمی در بخش کشاورزی بهره گرفته شود، خودکفایی در همه ی محصولات رقم خواهد خورد.
در این جلسه خرمی رئیس نظام مهندسی کشاورزی استان قم نیز گزارشی از وضعیت کشاورزی و مهندسین فارغ التحصیل این رشته در استان قم ارائه داد./شفقنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.