دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
تکمیل حلقه‌های تولید اولویت سرمایه‌گذاری در قم است
23 شهریور 1398 - 8:38
شناسه : 8169
4

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم گفت: صنایع مادر،‌ تکمیل حلقه های تولید و صنایع با فناوری پیشرفته و همچنین کم آب بر اولویت های سرمایه گذاری در قم است.

محمود سیجانی افزود:‌بر اساس مزیت های قم و واحدهای مهم تولید در استان، حلقه های مفقوده زنجیره تولید در بخش های مختلف شناسایی و از سرمایه گذاری در این زمینه های حمایت و این موجب شده تا سرمایه گذاری های جدید در استان در راستای تکمیل زنجیره های تولید سوق داده شود.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به تدوین سند یکساله حمایت از رونق تولید در این استان، ادامه داد: بر اساس این سند، حجم سرمایه گذاری، تعداد واحدهای جدید، میزان اشتغال زایی در حوزه های صنعت،‌ معدن و تجارت، و همچنین سهم دستگاه های مختلف برای دست یابی به این اهداف تعیین شده است.

سیجانی ادامه داد: تکمیل زنجیره های تولید، اتصال حلقه های تولیدی موجود استان به یکدیگر، توجه به ایجاد صنایع مادر، حمایت از واحدهای تولیدی دانش بنیان و دارای فناوری های پیشرفته، بازسازی و نوسازی صنایع موجود، به روز رسانی تجهیزات، توسعه واحدهای فعال موجود همچنین پیداکردن بازارهای صادراتی برای تولیدات استان از جمله اولویت های مهم این سازمان است.

وی،‌ ورود صنایع مادر به استان را موجب ایجاد اشتغال فراوان در صنایع پایین دستی دانست و اظهار داشت: از سرمایه گذاری در صنایع مادر از جمله صنایع لوازم خانگی، خودروسازی و صنایع فولادی که آب بر نباشد،‌ در استان به صورت جدی حمایت میشود.

سیجانی با بیان اینکه از سرمایه گذاری در بخش نبرد صنعت فولاد به دلیل آب بر نبودن و نداشتن آلایندگی در این استان حمایت می شود ادامه داد: حمایت از صنایع فولاد در بخش نبرد مانند کارخانه فولاد غرب آسیا که تولیدات آن مواداولیه سایر صنایع استان است به صورت جدی مورد تاکید است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با اشاره به تلاش برای ورود صنعت خودرو سازی برندهای مختلف در استان، افزود: با وجود اینکه پیگیری ها و تفاهم نامه های خوبی با برندهای معتبر خودروسازی دنیا برای سرمایه گذاری در قم صورت گرفته بود ولی با شروع تحریم ها این پیگیری ها به نتیجه نرسید.

وی با تاکید بر تمرکز بر صنایع کوچک و متوسط و صنایع کم آب بر و غیرآلاینده، اظهار داشت: در کنار حفظ اشتغال واحدهای تولید موجود، ایجاد واحدهای تولیدی و صنعتی جدید در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم به روز کردن آمار واحدهای موجود در استان را از دیگر اقدام های این سازمان دانست و ادامه داد: مجوزهای اولیه در استان که هیچ اقدامی برای اجرایی کردن آن انجام نشده در حال بررسی و تعیین تکلیف هستند تا آمار واحدهای تولیدی استان به روز و واقعی شود.

سیجانی گفت: در راستای تعیین تکلیف مجوزهای اولیه صادر شده از ابتدای امسال تا کنون علاوه بر ابطال ۴۸ مجوز،‌ ۳۵ پروانه جدید فعالیت در استان صادر شده است.

وی با تاکید بر اینکه مجوز واحدهای صنعتی باطل شده مربوط به واحدهای تعطیل بوده است،‌افزود: تعیین تکلیف مجوزهای واحدهای صنعتی تعطیل برای کمک به احیای آنها است چرا که لغو مجوز آنها زمینه برای جایگزین کردن سرمایه گذاری جدید را فراهم می کند که این کار موجب فعال شدن واحدهای غیرفعال استان می شود.

۲ هزار و ۳۰۰ واحد صنعتی کوچک، متوسط و بزرگ در قم وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۰ درصد مربوط به صنایع کوچک و متوسط است؛ همچنین حدود ۵۴ هزار تن در واحدهای صنعتی استان فعالیت می‌کنند.

قم دارای هفت شهرک صنعتی شکوهیه، الغدیر، چاپ و نشر، سلفچگان، محمودآباد، ثامن‌الائمه (ع) – قنوات – و فناوری اطلاعات و ارتباطات (I.C.T) و چهار ناحیه صنعتی خور آباد، دستجرد، سیرو و طغرود است. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.