چهارشنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 16 شوال 1445 Wednesday, 24 April , 2024 ساعت ×
برنامه هیئت‌های مذهبی قم در دهه اول محرم/ شهر رخت عزا بر تن کرد
10 شهریور 1398 - 12:33
شناسه : 7791
2

همزمان با فرارسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین(ع) هیئت‌های مذهبی شهر مقدس قم برنامه عزاداری دهه اول ماه محرم خود را اعلام کردند.

در آستانه فرا رسیدن ماه عزاداری سید و سالار شهیدان از روزهای گذشته تکایا، مساجد، حسینیه‌ها و اماکن مذهبی استان قم سیاه‌پوش شدند و رنگ و بوی محرم گرفتند.

حرم مطهر حضرت معصومه (س) در روز پنج‌شنبه هفته گذشته طی مراسم خطبه‌خوانی با حضور تولیت حرم و خادمان آستان کریمه اهل بیت (س) سیاه‌پوش شد و میدان آستانه و خیابان‌ها و معابر اطراف حرم مطهر نیز برای ایام عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) آماده شدند.

پرچم مشکی عزای امام حسین (ع) نیز در شب اول ماه محرم بر فراز گنبدهای مطهر کریمه اهل بیت (ع) و مسجد مقدس جمکران برافراشته شد تا آغاز اقامه عزای شهید دشت کربلا به صورت رسمی در شهر مقدس قم اعلام شود.

هر ساله پرچم بارگاه ملکوتی حضرت فاطمه معصومه (س) به مناسبت آغاز ایام عزاداری سالار شهیدان، با پرچم سیاهی که از عتبه مقدسه امام حسین (ع) به آستان مقدس قم هدیه شده، تعویض می‌شود.

هیئت مذهبی شهر قم نیز از روزهای گذشته برنامه‌های خود را برای برپایی مراسم عزاداری باشکوه دهه اول محرم اعلام و از عموم مردم شهر برای حضور در این مراسم‌ها دعوت کردند.

برنامه عزاداری تعدادی از هیئت‌های شاخص و بزرگ قم در دهه اول ماه محرم بدین شرح است:

هیئت رزمندگان اسلام قم

هیئت رزمندگان اسلام قم برنامه عزاداری دهه اول محرم خود را همانند سال‌های گذشته در مجتمع فرهنگی امام خمینی (ره) واقع در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) برگزار می‌کند که این مراسم هر ساله با استقبال گسترده عزاداران سیدالشهدا (ع) مواجه می‌شود.

حجت الاسلام ناصر رفیعی از اساتید حوزه و دانشگاه در این هیئت با موضوع «امیدواری در واقعه کربلا» سخنرانی می‌کند و حاج حسن شالبافان نیز در مصیبت اباعبدالله الحسین (ع) و اهل بیت گرامی ایشان به مداحی و نوحه‌خوانی می‌پردازد.

برنامه‌های این هیئت نیز همانند سال‌های گذشته به‌صورت مستقیم از رادیوی قم و به صورت تولیدی از شبکه سوم سیما پخش می‌شود.

دسته عزاداری روز عاشورا هیئت رزمندگان اسلام قم نیز ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه صبح سه‌شنبه ۱۹ شهریور از مسجد امام حسن عسکری (ع) به سمت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) حرکت می‌کند که یکی از بزرگ‌ترین دسته‌های عزاداری در روز عاشورا در قم به شمار می‌رود.

در شب هفتم نیز ویژه مراسم نکوداشت سه دهه از فعالیت‌های هیئت رزمندگان اسلام قم برگزار می‌شود.

هیئت خادم الرضا (ع) قم

بیست و سومین سال برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم هیئت خادم الرضا (ع) نیز همانند سال‌های گذشته در مجموعه ورزشی دو هزار نفری شهید حیدریان، با سخنرانی حجت الاسلام آزادی‌خواه و مداحی مهدی آئینه و وحید شکری از ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه هر شب دهه اول برگزار می‌شود.

مراسم عزاداری این هیئت مورد استقبال گسترده جوانان قرار می‌گیرد و در طول مدت ۱۱ شب نیز مسئولان کشور و استان در جمع عزاداران این هیئت حضور می‌یابند.

هیئت ثارالله قم

هیئت ثارالله قم نیز طبق سال‌های گذشته مراسم عزاداری خود را در مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار می‌کند که در این مراسم حجت الاسلام سید محمدمهدی میرباقری از اساتید حوزه علمیه قم و نماینده مجلس خبرگان رهبری سخنرانی می‌کند و مراسم نوحه‌خوانی نیز توسط حاج عباس حیدرزاده اجرا می‌شود.

مراسم عزاداری هیئت ثارالله (ع)، از شب اول ماه محرم به مدت ۱۲ شب و از ساعت ۲۱ هر شب در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار می‌شود.

هیئت فاطمیون قم

هیئت فاطمیون قم نیز برنامه‌های دهه اول محرم خود را در حسینیه تازه تأسیس خود واقع در میدان بسیج، خیابان ایرانی برگزار می‌کند.

این برنامه از روز اول محرم و از ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه با سخنرانی حجت الاسلام الیاسی آغاز و در ادامه نیز حاج مهدی سلحشور و محمدجواد احمدی به مداحی خواهند پرداخت.

مراسم عزاداری این هیئت نیز از طریق سایت اینترنتی این هیئت و شبکه‌های مجازی به صورت زنده پخش می‌شود.

هیئت محبین اهل بیت (ع) قم

هیئت محبین اهل بیت (ع) نیز مراسم دهه اول محرم خود در سالن ورزشی ۹ دی واقع در بلوار امام رضا (ع) بین پل نیروگاه و پل حجتیه جنب مرکز آموزشی آیت الله سعیدی و با سخنرانی حجت الاسلام احمد پناهیان و مداحی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در ساعت ۱۶ هر روز دهه اول برگزار می‌کند.

هیئت کف العباس قم

هیئت کف العباس (ع) نیز برنامه‌های دهه اول محرم خود را برای اولین بار در مصلی بزرگ قدس قم و با سخنرانی حجت الاسلام میرزا محمدی بعد از اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می‌کند.

جلسات این هیئت در سال‌های گذشته نیز مورد استقبال گسترده جوانان و نوجوانان قرار گرفته که ورود خواهران نیز بلامانع است.

هیئت یا زینب (س) قم

هیئت یا زینب (س) قم نیز مراسم دهه اول ماه محرم خود را با سخنرانی حجت الاسلام سید بهاءالدین ضیایی و مداحی هادی خادم الحسینی از ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه هر روز در گلزار شهدای علی بن جعفر (ع) قم برگزار می‌کند.

هیئت اباعبدالله الحسین (ع) قم

مراسم عزاداری هیئت اباعبدالله الحسین (ع) قم در دهه اول ماه محرم در حسینیه موج الحسین (ع) واقع در کوچه ۳۷ بلوار ۵۵ متری عمار یاسر با سخنرانی حجت الاسلام الیاسی و مداحی حاج مهدی سلحشور ئ سید جواد منتظری برگزار می‌شود.

برنامه‌های حرم مطهر حضرت معصومه (س) در دهه اول محرم

برنامه‌های شبستان امام خمینی (ره) حرم مطهر حضرت معصومه (س) در ایام دهه اول محرم همه روزه شامل برگزاری آئین نیایش صبحگاهی، سخنرانی و قرائت زیارت عاشورا بعد از نماز صبح با سخنرانی حجت‌الاسلام ظهیری و ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه با قرائت زیارت وارث و سخنرانی حجت الاسلام میردامادی و صادقی واعظ برگزار می‌شود.

مجالس عزاداری عصرگاهی همه‌روزه ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه با سخنرانی حجت الاسلام بخشی و بیگدلی و مرثیه‌خوانی یاسین شیخ‌زاده برقرار خواهد بود.

مجالس عزاداری شبانگاهی هر شب بعد از نماز مغرب و عشا با سخنرانی حجت‌الاسلام میرباقری و مرثیه‌خوانی حاج علی مهدوی نژاد برگزار خواهد شد.

مراسم شیرخوارگان حسینی نیز در اولین جمعه ماه محرم روز ۱۵ شهریور ساعت ۸ صبح و مراسم احیای شب عاشورای حسینی (ع) نیز از ساعت ۱ بامداد در شبستان امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.

مسجد مقدس جمکران نیز در دهه اول محرم، مراسم عزاداری خود را از ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه با سخنرانی حجت الاسلام میرزا محمدی برگزار می‌کند.

در دفتر مراجع تقلید نیز مراسم عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می‌گردد که این مراسم در دفتر آیت الله وحید خراسانی همه روزه از ساعت ۱۱ و ۱۵ صبح در فاطمیه حضرت ولیعصر (عج) واقع در خیابان صفاییه کوچه ۲۳ با سخنرانی حجت الاسلام نظری منفرد و حجت الاسلام میرباقری برپا می‌شود.

دسته عزاداری طویریج نیز در ظهر روز عاشورا از گلزار شهدا به سمت میدان معلم محل سوختن خیام حسینی برگزار می‌شود و عزاداران پس از آن به سمت حرم مطهر حرکت می‌کنند. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.