دوشنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 14 شوال 1445 Monday, 22 April , 2024 ساعت ×
۵۰ درصد کودهای دامی قم، غیربهداشتی نگهداری می‌شود
05 شهریور 1398 - 15:47
شناسه : 7552
3
بخشدار سلفچگان:

بخشدار سلفچگان قم گفت: شرایط نگهداری ۵۰ درصد کودهای حیوانی و دامی تولیدی در دامداری‌های قم بهداشتی نیست، ازاین‌رو کودهای دامی پسماند عادی نمی‌باشد و باید به‌عنوان پسماند ویژه حساب شود.

ابوالفضل تمیزی در کمیته فنی کارگروه مدیریت پسماند شهرستان قم در سالن جلسه‌های فرمانداری اظهار داشت: دستگاه‌های متولی ازجمله جهاد کشاورزی و دامپزشکی باید برای مدیریت کودهای دامی در بین دامداری‌ها فرهنگ‌سازی کنند و به دامداران آموزش‌های لازم را بدهند.

وی بیان داشت: برخی از دامدارها فقط موضوع منفعت و ضرر و زیان خود را در نظر می‌گیرند و به مسائل زیست‌محیطی ناشی از انباشت و انتقال کودها توجهی ندارند.

بخشدار سلفچگان گفت: ازآنجاکه دامداری‌ها اعم از صنعتی و یا دامداری‌های کوچک روستایی برای گرفتن مجوز و انجام استعلام‌های موردنیاز به دامپزشکی و جهاد کشاورزی مراجعه می‌کنند، این دستگاه‌ها باید قبل از صادر کردن پروانه، در خصوص مدیریت مطلوب کودهای دامی از دامداران تعهد محضری بگیرند.

کارشناس اداره کل حفاظت محیط‌زیست قم نیز در این جلسه تاکید کرد: کود دامی پسماند ویژه است و دامداران نیز باید تحت نظارت دستگاه‌های مسئول کودهای دامداری خود را مدیریت کنند و گزارش آن را نیز به محیط‌زیست ارائه نمایند.

طیبه روشن گفت: در هر دامداری حجم زیادی از فضولات دامی انباشته می‌شود و وقتی به‌عنوان کود مصرف می‌شوند، ویژگی‌های بیولوژیکی و شیمیایی خاک را بهبود می‌بخشند.

وی افزود: انباشت فضولات حیوانی به‌ویژه در شرایط نامناسب آب و هوایی علاوه بر تخریب چهره محیط‌زیست اطراف می‌تواند باعث آلودگی آب‌های مجاور نیز شود. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.