یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
با تغییر عناوین، نمی‌توان ربای بانکی را شرعی کرد/برای حل مسائل روز، نیازمند حوزه های علمیه تخصصی هستیم
02 شهریور 1398 - 17:17
شناسه : 7347
4
آیت الله احمدی فقیه یزدی:

استاد درس خارج حوزه علمیه قم گفت: با تغییر عناوین، نمی‌توان ربای بانکی را توجیه و شرعی کرد.

آیت الله محمدحسین احمدی فقیه یزدی ظهر امروز در نشست هم اندیشی اساتید حوزه علمیه قم با رویکرد تبیین رسالت حوزه های علمیه و روحانیت در قبال بیانیه گام دوم انقلاب بیان کرد: رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم، توجه خاصی به مسائل فرهنگی و اقتصادی داشتند.
آیت الله احمدی فقیه یزدی افزود: تمامی انبیا و اولیای الهی برای حاکمیت بخشی به دین آمدند، ولی ظهور این حکومت به وسیله حضرت ولی عصر(عج) است که دوره کنونی از طریق یک مجتهد جامع الشرایط و فقیه شکل گرفته است؛ ولایت فقیه همان ولایت فقه الهی و مربوط به اجتماع است.
وی اظهار کرد: باید از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی و ولایت فقیه، صیانت کنیم، همچنین باید مسائل اسلام و انقلاب را به عنوان یک الگوی مهم برای سایر بلاد اسلامی مورد بررسی قرار دهیم.
این استاد حوزه بیان کرد: مقام معظم رهبری وضعیت کشور و دغدغه ها را به خوبی در بیانیه دوم گام انقلاب آورده است و وضعیت ما نسبت به قبل از انقلاب به خوبی روشن شده است.
وی تصریح کرد: باید مراقب باشیم قضیه مشروطه تکرار نشود، الان هم باید متوجه باشیم در بین ما حوزویان مرسوم است که همیشه می‌ گوییم تمسک به عام در شبهه مصداقیه ممکن نیست در حالی که همه موافقان ارتباط با کشورهای دیگر به مصداق مصلحت و حکمت تمسک می‌ کنند.
آیت الله احمدی فقیه یزدی گفت: یکی از موضوعات مهم در بیانیه، مسائل اقتصادی است، استقلال و بحث های اقتصادی ما به حسب مصداق باید روشن شود و اساسا این بیانیه برای همین است که مصلحت ها و مفسده ها و حکمت ها را دقیقا بررسی کنیم.
وی افزود: اجتماع دشمن و تحریم ها با عمل و کار ما به ویژه حوزه و دانشگاه اثری ندارد، اما باید توجه داشت فرهنگ و اقتصاد با هم هستند و هر دو بدون هم به نتیجه نمی رسند.
این استاد حوزه بیان کرد: خداوند در آیات قرآن کریم، ویژگی های دشمنان را ذکر کرده است، عده‌ای از آن‌ها در کمین هستند و می خواهند استقلال و آزادی مسلمانان را از میان ببرند، هر چند به گفته قرآن کریم صاحب عقل نیستند.
وی گفت: امروز فصل فصل بیانیه دوم انقلاب باید مورد توجه واقع شود و در عرصه بین المللی مورد توجه قرار دهیم و تمامی ابعاد آن را بررسی کنیم تا راههای برون رفت از مشکلات را پیدا کنیم.
آیت‌الله احمدی فقیه یزدی در مورد بانکداری اسلامی به عنوان یکی از دغدغه های کشور خاطرنشان کرد: برخی از مسائل زیبنده جامعه اسلامی نیست، با تغییر عناوین، نمی توان ربای بانکی را توجیه و شرعی کرد و تنها با تغییر نام، روال گذشته را در پیش گرفت، اسلام جلوی ربا را گرفته است و آن را شرعی نمی داند.
وی اظهار کرد:بانک ها باید تخصصی شوند و برای هر یک از موضوعاتی چون صادرات و کشاورزی و معدن و …بانکی تخصصی داشته باشیم تا در امور یکدیگر دخالت نکنند از طرفی برخی از این بانک ها بدون ضامن به عده ای وام می دهند که باید جلوگیری شود.
این استاد حوزه اظهار کرد:ما برای اداره امور اجتماعی به صد در صد اجتهاد فقهی نیاز داریم تا به رشد اقتصادی و اقتصاد مقاومتی دست یابیم اگر فقه را در مسائل مختلف پیاده کنیم بسیاری از مشکلات حل می شود.
وی گفت: برای حل مسائل روز، نیازمند حوزه های علمیه تخصصی هستیم، همچنین توصیه می کنم بیانیه گام دوم انقلاب را در سطح بین المللی و داخلی از نظر فقهی تفسیر و تبیین کنیم. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.