پنج شنبه, ۳۱ خرداد , ۱۴۰۳ 14 ذو الحجة 1445 Thursday, 20 June , 2024 ساعت ×
طرح‌های بازآفرینی شهر قم پراکنده و فاقد اثربخشی لازم است / شهرداری قم سالی ۱۵۰۰ میلیارد طرح عمرانی انجام می‌دهد
25 بهمن 1397 - 11:02
شناسه : 414
7
شهردار قم:

شهردار قم با انتقاد از شکل نامناسب فعلی بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری گفت: تمام طرح‌هایی که امروز در ستاد بازآفرینی شهری دنبال می‌شود به‌صورت پراکنده تهیه و تدوین‌شده و به‌ هیچ‌ وجه یکپارچگی در آن مشاهده نمی‌شود.

سید مرتضی سقائیان‌نژاد در هفتمین جلسه ستاد بازآفرینی شهری که در سالن جلسات استانداری برگزار شد اظهار داشت: بازآفرینی شهری با ادامه روند کنونی بین دستگاه‌های استانی راه به‌جای درستی نمی‌برد.

وی با انتقاد از شکل نامناسب فعلی بازآفرینی بافت‌های فرسوده شهری قم افزود: تمام طرح‌هایی که امروز در ستاد بازآفرینی شهری دنبال می‌شود به‌صورت پراکنده تهیه و تدوین‌شده و به‌هیچ‌وجه یکپارچگی در آن مشاهده نمی‌شود.

شهردار قم با ابراز ناخرسندی خود از دخالت دستگاه‌های دیگر استانی در وظایف شهرداری تأکید کرد: یکی از معضلات بازآفرینی شهری اختصاص زمین ۴۸ هکتاری پردیسان به‌عنوان پشتیبان طرح بازآفرینی بوده که تمام ضوابط آن باید درنهایت توسط شهرداری سنجیده و عملیاتی شود.

سقائیان نژاد با اشاره به وضعیت اراضی ۴۸ هکتاری شهرک پردیسان اضافه کرد: این ۴۸ هکتار به سازمان بهسازی و نوسازی حرم مطهر واگذارشده و اقدامات جانبی دیگر نیز باید از طریق شهرداری قم دنبال شود. مطرح کردن این مسئله در چنین جلسه‌ای امر بازآفرینی شهری را با انحراف روبه‌رو کرده و وحدت مدیریت شهری را از بین می‌برد.

 

وی تأکید کرد: متأسفانه تقسیمات غیرکارشناسی برخی از مسئولان استانی سبب می‌شود تا امر بازآفرینی شهری با کندی ادامه پیداکرده که مسئله ۴۸ هکتاری پردیسان از نمونه‌های بارز این قبیل اشتباهات مکرر مدیران استانی و راه و شهرسازی قم است.

شهرداری قم با انتقاد از مسکوت ماندن وضعیت اراضی ۳۲ هکتاری برای انتقال ساکنین در مجاورت دکل‌های فشارقوی تصریح کرد:  متأسفانه باگذشت بیش از ۱۰ سال از مجوز رسمی دولت در این زمینه هنوز تکلیف ۳۲ هکتاری که برای بازآفرینی و انتقال شهروندان در معرض خطر در نظر گرفته‌شده است عملیاتی نشده است.

سقائیان نژاد با اشاره به برخی از مشکلات بین دستگاهی استان در بازآفرینی و احیای بافت‌های فرسوده بیان کرد: ۷۷ میلیارد تومان در مجموع از دو ردیف بودجه مختلف ملی برای بازآفرینی شهری امروز در اختیار راه و شهرسازی قم قرارگرفته اما شهرداری قم نسبت به جذب کامل این بودجه توسط راه و شهرسازی قم  به‌شدت نگران است، راه و شهرسازی قم شهرداری را به‌عنوان مجری قبول ندارد.

وی با انتقاد از عدم همکاری و وحدت رویه دستگاه‌های متولی در امر بازآفرینی شهری تصریح کرد: شرکت‌های فعال در امر بازآفرینی به‌شدت پراکنده و جزیره‌ای عمل کرده و نمی‌توانند در امر بازآفرینی شهری موفقیت خاصی به دست بیاورند.

شهردار قم بیان کرد: شهرداری قم هر سال ۱۵۰۰ میلیارد تومان طرح عمرانی در سطح شهر قم انجام می‌دهد و از این نظر برای احیای بازآفرینی شهری از بسیاری از نهادهای دیگر اولویت بیشتری دارد./تسنیم

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.