پنج شنبه, ۱۰ اسفند , ۱۴۰۲ 20 شعبان 1445 Thursday, 29 February , 2024 ساعت ×
خطر از بین رفتن منابع آب زیرزمینی کشور جدی است
19 خرداد 1398 - 11:22
شناسه : 4099
7
ذوالنور:

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت حفظ و پاسداشت منابع آب کشور، از اجرای طرح‎های مغایر با طرح‏های کلان کشور در این زمینه انتقاد کرد.

حجت الاسلام والمسلمین ذوالنور در دیدار با دکتر محمد حیدری، رئیس جهاددانشگاهی واحد استان قم در خصوص طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب گفت: آب، بزرگترین چالش امروز و آینده کشور است.

وی افزود: استفاده از منابع انرژی باید با در نظر گرفتن تامین این منابع نیز همراه باشد و اگر صرفا نگاه تک بعدی به این ماجرا داشته باشیم، همین مشکل امروز در کشور رخ می دهد که منابع چند هزار ساله را به این راحتی در دو یا سه دهه از بین رفت.

نماینده مجلس شورای اسلامی بیان کرد: در خصوص تامین منابع آب نیز باید عمیق تر فکر کنیم؛ برخی تصور می کنند با شیرین سازی آب دریا و انتقال آب، می توان بر مشکل کسری منابع آب فائق آمد؛ هزینه های جانبی شیرین سازی آب به حدی است که اگر مطالعه درستی در این زمینه داشته باشیم نمی توانیم روی این گزینه هم به عنوان یک منبع پربازده و بهره ور و سودرسان در تمامی ابعاد حساب کنیم.

وی گفت: شیرین کردن آب خلیج «بازتاب خبر» از جهات مختلف دارای اشکال و هزینه های بالای زیستی محیطی است؛ اگر بخواهیم روی شیرین سازی آب دریای عمان هم حساب کنیم قطعا هزینه بسیار بیشتری بر کشور تحمیل می شود؛ وقتی هزینه تامین آب به صور مصنوعی را با هزینه کشت و فروش محصولات در نظر بگیریم آن موقع است که متوجه می شویم در آینده با چه خطراتی در زمینه تامین محصولات کشاورزی و حتی شرب کشور مواجه خواهیم بود.

وی تصریح کرد: تامین منابع آب نیز به دو شکل انجام می شود؛ نخست، از طریق نزولات جوی است که تقریبا دست انسان در زمینه افزایش ارادی نزولات جوی کوتاه است؛ حتی با اقدامات غلطی که بشر در سالیان گذشته انجام داده است، با تغییر اقلیم و گرم تر شدن زمین، در این زمینه نیز با مشکلات عدیده ای روبرو شده ایم.

نماینده مجلس شورای اسلامی یادآورشد: منابع زیرزمینی آب، دومین منابع در دسترس تامین آب مورد نیاز مردم است که در این زمینه قطعا می توان با برنامه ریزی بهتر و جامع تر با شرایط فعلی سازگاری کرده و امورات کشور را در زمینه تامین آب شرب و کشاورزی و صنعتی سامان دهیم.

وی گفت: ادامه روند برداشت‎های بی رویه از منابع آب قطعا کشور را با چالشی غیر قابل جبران مواجه خواهد کرد؛ باید فرهنگ استفاده از منابع آب کشور همگانی شود و مردم و بهره برداران از این منابع، با نگاهی درست به آنچه که دارند، مصرف کنند.

ذوالنور گفت: همین چمن کاری های بی رویه در شهرها به خصوص شهرهای گرم و خشکی چون قم از معظلات شهری است؛ چمن ها با هزینه نگه داری فراوان و صرف آب فراوان به دلیل اینکه همیشه باید سطحی از زمین چمن همیشه تر باشد به همراه درختان سوزنی برگ نه تنها اثری در خنک شدن شهرها ندارند بلکه با صرف میلیون ها متر مکعب آب، نقش مهمی نیز در از بین بردن منابع آبی دارند زیرا هنوز در زمینه استفاده از تصفیه خانه های فاضلاب به موفقیت قابل توجهی نرسیده ایم.

وی گفت: نباید تسهیلات مالی کشور به طرح هایی اختصاص یابد که منابع آبی کشور را بدون در نظر گرفتن فایده این طرح ها در معرض خطر قرار دهد؛ برای حل مشکل کسری منابع آبی کشور نیز باید طرح های کلانی اجرا شود که طرح های زیرین را نیز با لحاظ این درصد منابع اجرا کنند.

نماینده مجلس شورای اسلامی یادآورشد: آب، سرمایه ای است که اگر از دست رفت به این سادگی نمی توان آن به دست آورد؛ وقتی حق آبه های تصفیه فاضلاب در این بخش ها به کار گرفته نمی شود مجبور می شویم از منابع آب زیرزمینی استفاده کنیم و برای تلاش غیر علمی و غیر اصولی و بی ثمری که برای زیباسازی و خنک سازی شهر انجام می شود، منابع زیرزمینی آب را هم از دست بدهیم.

وی با انتقاد از توسعه فضای سبز غیر اصولی در مناطقی از قم گفت: در مناطقی چون حدفاصل بلوار مرجعیت و پردیسان و کوه خضر نبی تلاش گسترده ای برای ایجاد منطقه فضای سبز انجام شده است؛ در اینجا مسئولین باید بگویند که چگونه آب این فضای سبز را در منطقه خنکی که طور طبیعی به واسطه ارتفاع و وجود کوه های متعدد خنک تر از مناطق مرکزی قم است، تامین می کنند؟ اگر فرایند تامین حق آبه های فاضلاب برای این طرح اجرا شود یک بحث است ولی اگر قرار باشد منابع آب زیرزمینی را در این منطقه خرج کنیم اصلا درست نیست.

وی بیان کرد: وقتی به عنوان مثال به کشاورزان اجازه کشت و استفاده از چاه را نمی دهیم نباید از دیگر سوی منابع آب را در شهرها و اطراف شهرها به این شکل هدر دهیم؛ البته در این زمینه باید سخنان و توجیهات مدیرانی که چنین طرح هایی را نیز اجرا کرده و می کنند نیز توجه کرد.

ذوالنور بیان کرد: حفظ و حراست از منابع آب در مجلس به شکل جدی دنبال می شود و باید با تلاش همه بخش ها و دستگاه ها، ضوابطی اتخاذ شود که هم به کشاورزی و تامین محصولات غذایی و عرصه صنعتی کشور لطمه وارد نشود و هم جلوی مصرف بی رویه منابع آبی کشور گرفته شود. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.