وی افزود: مردمی بودن از دیگر وجوه بارز و ممیز این دوره مسابقات است؛ همچنین در مسابقات دیگر محدودیت سنی وجود دارد ولی در این مسابقات افراد در سنین مختلف می‌توانند شرکت کنند ضمن اینکه اتباع خارجی از دیگر کشورها هم در این مسابقات حضور داشتند.

شاه میوه ادامه داد: از ویژگی دیگر مسابقات آن است که ضمن اینکه نفرات اول تا سوم مشخص می‌شوند کسانی که به حد نصاب هم رسیده و امتیاز لازم را به دست آوردند جوایزی دریافت می‌کنند.

رئیس هیئت داوران با بیان اینکه نزدیک به ۶۵ درصد شرکت‌کنندگان، جایزه حدنصاب را به دست آورده‌اند تصریح کرد: به دنبال فرمایش مقام معظم رهبری شاهدیم دائما سخن از تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن در کشور است و حرکت‌هایی هم در این زمینه انجام شده ولی به معنای واقعی حرکت عمیق و گسترده صورت نگرفته و گاهی می بینیم که حافظان سوره حمد و کوثر را هم به عنوان حافظ حساب می‌کنند.

شاه میوه اظهار کرد: برای تحقق فرمایش آقا راهی جز توسعه این نوع مسابقات مردمی نداریم؛ و معتقدم اگر پنج مسابقه مانند این مسابقات در سطح کشور برگزار شود می‌توانیم به تربیت ده میلیون حافظ نزدیک شویم.

او بیان کرد: داوران از افراد شاخص در حوزه داوری و دارای مدارک علمی بودند و البته از تعدادی جوان با تجربه کافی و سواد علمی نیز استفاده شد که غالبا آزمون خود را به درستی سپری کردند.

وی تاکید کرد: ۶۴ داور از ۱۴ استان این مسابقات را قضاوت کردند و تنوع استفاده از داوران از استان‌های مختلف نیز افزایش یافته بود./برنا