شنبه, ۵ اسفند , ۱۴۰۲ 15 شعبان 1445 Saturday, 24 February , 2024 ساعت ×
ادامه وضع موجود کاغذ، باعث مرگ زودرس نشریات می‌شود
30 اردیبهشت 1398 - 12:08
شناسه : 3315
7

رییس خانه مطبوعات قم و مدیرمسئول روزنامه ۱۹دی با انتقاد از کمبود و گرانی کاغذ، گفت: اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شاهد مرگ زودرس مطبوعات خواهیم بود.

مرتضی داستانی در خصوص کمبود کاغذ عنوان کرد: مشکل کمبود کاغذ و افزایش قیمت آن به چند دلیل مربوط می‌شود که مقداری از این مشکلات به دلیل مسائل تحریم و وضعیت اقتصادی کشور است.

وی افزود: همچنین در حال حاضر یک مشکل جهانی کاغذ نیز وجود دارد و مقداری از وضع کنونی مربوط به این موضوع است؛ همچنین یک بخش از مشکلات به دلیل عدم مدیریت درست توزیع کاغذ است و باعث کمبود کاغذ و گرانی بی رویه آن شده است.

رییس خانه مطبوعات استان قم در خصوص تاثیر کمبود کاغذ بر نشریات و روزنامه‌ها، بیان کرد: به دلیل مشکلات موجود، نشریات و روزنامه‌ها تیراژ و یا تعداد صفحات خود را کاهش دادند و اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، شاهد مرگ زودرس مطبوعات خواهیم بود.

وی ادامه داد: البته مشکل نشریات و روزنامه‌ها تنها مربوط به کمبود و گرانی کاغذ نیست و افزایش هزینه‌های جاری مطبوعات و کاهش درآمدها هم مشکلات را چندین برابر کرده است است.

داستانی تصریح کرد: اعطای مجوزهای بی‌رویه به نشریات توسط فرهنگ و ارشاد باعث نصف شدن درآمد آگهی‌ها برای مطبوعات شده است و با وضع موجود، انتشار بسیاری از نشریات و روزنامه‌های تاثیرگذار، در هاله‌ای از ابهام است.

وی با بیان اینکه حل مشکلات فعلی کاغذ، نیاز به یک مدیریت درست دارد، گفت: اگر دولت امکان توزیع منصفانه کاغذ را ندارد، یا باید هزینه گمرک را کاهش دهد و یا اجازه دهد هر کسی با ارز شخصی کاغذ را وارد کند؛ اکنون واردات کاغذ تنها با ارز تخصیصی انجام می‌شود و این باید حل شود تا شاهد کاهش قیمت کاغذ باشیم.

مدیرمسئول روزنامه ۱۹دی اظهار کرد: وقتی اقتصاد یک رسانه ضعیف شود، مجبور به صرفه جویی هزینه می‌شوند و اولین اقدام، تعدیل نیروهای حرفه‌ای و ماهر است و این اتفاق باعث کاهش کیفیت رسانه می‌شود.

وی گفت: اکنون تمام سیاست‌ها به این سمت است که باید با نشریات خداحافظی کنیم؛ دوام نشریات و روزنامه‌ها تاکنون نیز به دلیل علاقه به این کار و مقاومت آنان در برابر مشکلات است، ولی قطعا با ادامه یافتن وضع موجود، نشریات و روزنامه‌ها توان مقاومت را از دست می‌دهند.

داستانی در خصوص ورود بخش خصوص برای واردات کاغذ، تاکید کرد: تجربه نشان داده است که بخش خصوصی به دنبال منفعت بیشتر است و عدم نظارت کافی بر فعالیت آنان باعث ایجاد مشکلات بیشتری می‌شود؛ واگذاری کامل واردات و توزیع کاغذ به دولت کاملا اشتباه است و باعث ایجاد رانت برای عده‌ای می‌شود ولی واگذاری کامل به بخش خصوصی بدون نظارت نیز مشکل ایجاد می‌کند و باید فعالیت بخش خصوصی تحت نظارت کافی و درست باشد.

وی بیان کرد: این نکته بسیار عجیب است که با وجود تاکید مقام معظم رهبری در نمایشگاه کتاب مبنی بر حل هرچه سریع‌تر مشکل کاغذ، ولی همچنان کاغذها در گمرک دپو است و اقدام مناسبی انجام نشده است؛ باید بررسی شود که چه کسانی و یا چه گروه‌هایی از عدم حل این مشکل سود می‌برند و اقدام درستی در این خصوص انجام پذیرد. /ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.