یکشنبه, ۱۳ اسفند , ۱۴۰۲ 23 شعبان 1445 Sunday, 3 March , 2024 ساعت ×
گسترده‌تر شدن فعالیت مبلغان دفتر تبلیغات با ورود به فضای مجازی
19 اردیبهشت 1398 - 15:24
شناسه : 2966
5
دبیر شورای عالی فضای مجازی مطرح کرد؛

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: با ورود مبلغان دینی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم به فضای مجازی، منبر تعطیل نشده و فعالیت مبلغان گسترده‌تر می‌شود.

سید ابوالحسن فیروزآبادی در دیدار با حجت الاسلام احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی و جمعی از مسئولان این دفتر اظهار داشت: گزارش بسیار خوب و کاملی از فعالیت‌های این دفتر در فضای مجازی را شنیدیم که بیش از انتظار ما بود و از شنیدن چنین گزارشی بسیار خوشحال هستم.

وی ضمن ابراز خرسندی از فعالیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در فضای مجازی تصریح کرد: درخواست سند تحول برای بخش‌های مهم نظام را داشته‌ایم تا تهیه شود و امروز از این جهت که کار ما در خصوص دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم خیلی ساده است، خوشحال شدم یعنی شما اشراف کامل دارید.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به بحث حکمرانی افزود: آمریکایی‌ها در دنیا اینترنت را پایه گذاری، مدیریت و رهبری کردند و انحصار را در آن خلق کردند و به شدت از آن پاسداری می‌کنند و مثل مقدساتشان می‌باشد که ما بخواهیم انحصارشان را در این حوزه خدشه دار کنیم.

وی به سیاست‌های اعمالی آمریکا در فضای مجازی اشاره کرد و اظهار داشت: معتقدیم که آمریکایی‌ها به عمد در این فضا بعضی از سیاست‌ها را اعمال کردند و برخی هم ذاتی این فضا است، یعنی در ادامه تحولاتی که بشر در دو سه هزار سال اخیر داشته، در فضای مجازی آمده است و مقداری از این تحولات، تحولات اصلی است و ما نمی‌توانیم با آنها مخالفت کنیم و بشر در آن مسیر تمدنی خود در حال حرکت می‌باشد و بخشی از این تحولات مدیریت شده است.

فیروزآبادی گفت: در این تحولاتی که مدیریت می‌شود، مدلی را آماده کرده‌ایم که معماری‌های مختلفی مطرح است که این فضا از چه مواردی تشکیل شده که آمریکا در همه این موارد سعی می‌کند تا انحصار داشته باشد.

وی تصریح کرد: معتقدیم که این فضا از چند سپهر تشکیل شده است، یکی از آنها، سپهر رسانه است که مدخل فضای مجازی و توسعه آن می‌باشد و توسعه فضای مجازی سی چهل سال دیگر ادامه پیدا می‌کند؛ پس از سپهر رسانه، سپهرهای آموزش، پول، اقتصاد، مطرح خواهد شد.

نمی‌توانیم فضای مجازی راه اندازی کنیم که در آن شبکه نباشد

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه خصایص ذاتی این تکنولوژی و فضا، قابل انکار نیست، افزود: یکی از خصایص این فضا، شبکه محوری است و نمی‌توانیم فضای مجازی راه اندازی کنیم که در آن شبکه نباشد.

فیروزآبادی اظهار داشت: جهانی بودن، ذات دوم این فضا به شمار می‌رود که از جهانی شدن آن نمی‌توانیم جلوگیری کنیم یعنی فضای بی مرزی است که به عنوان مثال، یکی از مرزها را زبان تعیین می‌کند که مثلاً یک ایرانی نتواند با یک عرب زبان ارتباط برقرار کند که این مسئله از لحاظ تکنولوژی در حال حل شدن است و فعلاً مانع می‌باشد.

وی با بیان اینکه یکی از استراتژی‌های مسلم آمریکا در مدیریت، شکستن این مرزها است، گفت: اینکه آمریکا فیلتر شکن رایگان ارائه می‌دهد، تنها در خصوص ایران نیست، بلکه تمام جهان را شامل می‌شود؛ پروتکل‌هایی که آمریکا وضع می‌کند، پروتکل‌های دولت گریز است یعنی سعی می‌کند که دولت‌ها نتوانند از مرز حاکمیت تعریف کنند و در این فضا مرز اعمال کنند؛ در این رابطه حتی ۸۰ شرکت بزرگ آمریکا در جهان نفوذ صد درصدی داشته که پیمان نامه‌ای را دارند امضا می‌کنند.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: از خصوصیات آن، اجتماعی بودن این فضا است و به همین جهت، تکنولوژی‌هایی که مطرح می‌باشد، تکنولوژی‌های اجتماعی مثل هوش مصنوعی و اینترنت اشیا هستند.

وی به ایجاد شکاف‌هایی که آمریکایی‌ها در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند، پرداخت و افزود: مسلم است که آمریکایی‌ها چهار یا پنج شکاف تولید کرده‌اند، یکی شکاف دیجیتال است و این شکاف را در حوزه قلمرو حاکمیت‌ها تبلیغ می‌کنند که این شکاف از بین برود که اگر این شکاف از بین رفت، در حقیقت مردم را کاربر پلتفرم‌های آنها کرده و دسترسی و استطاعت ایجاد می‌کنند؛ این استطاعت از طریق فراهم کردن سواد دیجیتالی و مسائل مالی است یعنی به حدی ارزان باشد که همه بتوانند از آن استفاده کنند.

آمریکایی‌ها حدود ۹۰ درصد شبکه‌های بین کشوری و بین قاره‌ای را در تملک خود دارند

فیروزآبادی اظهار داشت: وقتی که سطح شکاف دیجیتالی را بالاتر می‌آوریم، هیچ برنامه جهانی ندارند که این شکاف دیجیتالی برطرف شود و حدود ۹۰ درصد شبکه‌های بین کشوری و بین قاره‌ای از جمله ماهواره، کابل زیردریایی و فیبر نوری را آمریکایی‌ها در تملک خود دارند؛ بنابراین هر گاه بخواهیم در فضای مجازی این شکاف دیجیتالی را بشکنیم و ارتباطات را در جهان گسترش دهیم، آنها می‌توانند با شکافی که وجود دارد، این ارتباط را قطع کنند، در حالی که ما نمی‌توانیم ارتباط آنها را قطع کنیم.

وی شکاف تکنولوژی را دیگر شکافی دانست که آمریکایی‌ها تولید کرده‌اند و گفت: آمریکایی‌ها این شکاف عمیق را هم در حوزه سخت افزار و هم نرم افزار فراهم کرده و در دنیا تقسیم کار کرده‌اند، به عنوان مثال چینی‌ها تلفن همراه و کامپیوتر رومیزی تولید کنند؛ از یک گوشی ۴۰۰ دلاری، ۱۰۰ دلار آن را به عنوان حق لایسنسِ دانش به شرکت‌های آمریکایی می‌پردازند؛ چینی‌ها هر سال ۲۵۰ میلیارد دلار حق لایسنس دانش و آی سی که در سیستم‌هایی که تولید می‌کنند، به آمریکایی‌ها می‌پردازند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: شکاف اطلاعاتی، شکاف دیگری است که وجود دارد؛ اطلاعات آنها از جهان بیش از هر شخصی به خودش نسبت به آن نقطه از جهان است که حاکمیت دارد که این شکاف عمیقی است که به شدت از این شکاف پاسداری می‌کنند، بلکه حرکت‌های جهانی صورت گرفته است.

وی شکاف لایه منطقی را دیگر شکافی دانست که آمریکایی‌ها تولید کرده‌اند و افزود: توصیه ما به حوزه علمیه قم و اکثر جاهایی که سند تحول می‌نویسند، این است که معماری فعلی را درک کنند و اصراری نداریم که به عنوان اصل ثابت تلقی شود، بلکه به عنوان اصل حاکمیت فعلی می‌توان توجه داشت و نظامی که بر روی فضای مجازی پیاده می‌شود، نظام پلتفرمی است.

فیروزآبادی اظهار داشت: آمریکایی‌ها به دلیل سلطه تکنولوژیکی که دارند، نگرانی ندارند و در آن هم احساس می‌کنند که قدرت هژمونیک خودشان را می‌توانند تأمین کنند.

وی گفت: لایه دیگر، لایه مردم و ارتباط با کاربر است؛ آمریکایی‌ها اگر بر آن شکاف‌ها هیمنه داشته باشند، بر کاربر هم هیمنه خواهند داشت؛ لبه درگیری جمهوری اسلامی با اینها، از کاربر شروع می‌شود؛ آن جایی که دین ورود می‌کند و حوزه علمیه و سنت جامعه واکنش نشان می‌دهد، کاربر است.

رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: مشاهده می‌کنید که تکنولوژی با قدرت اقتصادی بالا و معماری پلتفرمی می‌آید که در این معماری می‌تواند مستقیماً با مردم و مستقل از حاکمیت، تاریخ و ارزش‌های آن ملت و مستقل از اینکه بخواهد تعهدی به آن ملت بسپارد، در فضا آداب، سنن و هنجارها و ارزش‌های جدیدی را حاکم کند.

وی افزود: کمنیست‌ها و مارکسیت‌ها یا نئو مارکسیست‌ها در دنیا در این حوزه‌ها بسیار بیشتر از ما کار کرده‌اند؛ ارزش‌های ما هم تقدس دارند و هم انتخاب بشری است و آنها ارزشهایشان برایشان تقدس ندارد و به عنوان انتخاب بشری خود انتخاب کرده‌اند.

فیروزآبادی اظهار داشت: در این حوزه، مجموعه این مسائل را حکمرانی می‌گوئیم؛ این حکمرانی واژه‌ای است که سه دهه از عمرش می‌گذرد و این واژه در کنار حکومت یا در برابر حکومت خلق شده است؛ در شکل جدید که شکل حکمرانی می‌آورند و می‌گویند که حکمرانی با وصول به هدف و با استفاده از منابع (مادی و غیرمادی) برای وصول به هدف است، بحث‌های دیگر به عنوان حکومت مطرح نیست و شکل جدیدی از حکومت مطرح می‌شود.

وی گفت: شکل جدید از حکومت یعنی انقلاب صنعتی و تحولاتی که در غرب اتفاق افتاد، نوع حکومت نمایندگی را تقریباً به ما الزام کرد و ما نیز در ایران از مشروطیت تا جمهوری اسلامی ۵۰ سال طول کشید تا نوع نمایندگی را بپذیریم که نوع حکومت از نوع نمایندگی باشد و با ولایت فقیه ترکیب کردیم و ترکیب مردم سالاری دینی شد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد: اکنون صحبت از این می‌شود که اگر فضای مجازی به بلوغ خود برسد که به نظر می‌رسد که حدود یک یا دو دهه دیگر به بلوغ خود خواهد رسید، نظام‌های جدید حکومتی شکل می‌گیرند که این نظام‌ها بازیگرانی در کنار حکومت خلق می‌کنند، اینها ابتدا شعار حکمرانی خوب که به حکمرانی بدون دولت تعبیر می‌کنند، را مطرح کردند و اکنون می‌گویند حکمرانی خوب، حکمرانی است که دولت وجود دارد و سایر کنشگران (نخبگان یا ذی نفعان هر موضوعی) و جامعه مدنی نیز حضور دارند و با هم تعامل می‌کنند و پلتفرم‌ها، هنجارگذاران، ارزشگذاران و قانونگذاران خارجی نیز هستند.

وی افزود: در حاضر پلتفرم‌هایی در دنیا وجود دارد که این پلتفرم‌ها به مراتب از حکومت‌ها قوی‌تر هستند؛ اینها دولت‌ها را برای فروش کالایشان در کشور یا نحوه کارکرد کالایشان یا شکل دهی کاربرانشان به رسمیت نمی‌شناسند.

فیروزآبادی اظهار داشت: بحثی در رابطه با Governance وجود دارد که باید به عنوان واقعیت عصری به آن برسیم؛ باید مدل تحولی طراحی کنیم که این مدل تحول بحث‌های اصلی را در آن ببیند؛ فرض کنید که اگر این فضا، فضای اجتماعی و تعاملی است، در حوزه فرهنگ و محتوا، فضای UGC است؛ تبلیغ یک طرفه روی منبر کافی نیست، نه اینکه تعطیل شود، معتقدیم که در فضای مجازی موضوعاتی به موضوعاتی قبلی اضافه می‌شود و هیچ چیزی از جمله رسانه جمعی، صدا و سیما و ارتباط یک طرفه و خطابه تعطیل نمی‌شود.

وی گفت: اینکه دیدم ثبت احوال خود را نوشته‌اید و می‌توانید به ما بدهید، خوشحال شدم؛ نوع نگاهتان، نگاه حکمرانی باشد و تمام کشور را شامل شود و در طراحی معماری از مردم شروع کنید، نه از مبلغ و بحث ما معماری از سطح کاربر است.

در بستن تلگرام دقت داشتیم که شکاف دولت ملت عمیق نشود

رئیس مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: درگیری مان با آمریکا در حوزه فضای مجازی را می‌خواهیم از کاربر بگذاریم؛ آمریکایی‌ها دنبال آن هستند که دولت‌ها پاسبان منافع بازیگران شوند که عمده بازی در پلتفرم‌ها صورت می‌گیرد و عمده منافع، گیر صاحبان پلتفرم‌ها می‌آیند و مردم به عنوان بردگان و کاربران بر اساس نقشی که تقسیم می‌شود، در این پلتفرم‌ها نان بخور نمیری نصیبشان می‌شود.

وی افزود: در طراحی که صورت گرفته، اگر دولت‌ها بدون برنامه در مقابل پلتفرم‌ها قرار بگیرند، شکاف دولت ملت را عمیق‌تر می‌کنند، یعنی به آن روند کمک خواهند کرد.

فیروزآبادی با بیان اینکه در بستن تلگرام خیلی دقت داشتیم که شکاف دولت ملت عمیق نشود، اظهار داشت: بایستی به سمت پیام رسان بومی برویم.

وی گفت: در این روندی که می‌خواهیم برویم تا به پلتفرم برسیم، یعنی کاربران و مردم را مد نظر داریم و سعی می‌کنیم تا پلتفرم ملی شود و در مقابل ظهور و بروز پلتفرم‌های آموزشی و اقتصادی به شدت بایستیم و اجازه نمی‌دهیم پول مجازی وارد کشور شود و بر روی پلتفرم‌ها بازی کند، در این زمینه حوزه علمیه خیلی می‌تواند به ما کمک کند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطرنشان کرد: عمق استراتژیک بحث دیگری است که اگر آمریکایی‌ها هر کاری را بخواهند در فضای مجازی با ما کنند، برایشان هزینه ندارد. می‌خواهیم کنشگری داشته باشیم، به نحوی که اگر در فضای مجازی بر روی ما تحریم کردند، صدای دیگران هم در بیاید؛ در این زمینه حوزه علمیه قم می‌تواند بخش‌های بزرگی از این کار را انجام دهد. /مهر

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.