دوشنبه, ۲۸ خرداد , ۱۴۰۳ 11 ذو الحجة 1445 Monday, 17 June , 2024 ساعت ×
خسارات ناشی از سیل قم،بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان برآورد شد
11 اردیبهشت 1398 - 12:15
شناسه : 2709
4
مديركل مديريت بحران استان قم:

مدیرکل مدیریت بحران استان قم گفت: خسارات ناشی از سیل قم در سال جاری، بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان برآورد شد.

محسن اوروجی در میزگرد رسانه ای واکاوی نقش آبخیزداری در جلوگیری از وقوع سیل و تهدید های پیش روی قم عنوان کرد: این روزها مسائل مهمی در حوزه کنترل سیلاب و استفاده از تجربیات علمی و دانشگاهی و پژوهشی در مقابله با آسیب های سیل مطرح می شود؛ بارش های بهاری و رگباری و آب شدن برف ها و مسدود شدن مسیر رودخانه ها موجب بروز سیلاب می شود و خساراتی را به دنبال دارد.
وی اظهار کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی مبنی بر بارش های رگباری در ایام نوروز، دوره های آموزشی برای دهیاران برگزار شد و با تشکیل شورای بحران به مدیریت بحران پرداختیم و رودخانه قمرود به دلیل آسیب پذیری مورد ارزیابی قرار گرفت.
اوروجی بیان کرد: در قم ۱۷ رودخانه فصلی فعال است که عمدتا از میان شهرها و روستاها عبور می کند، امسال به دلیل بارش های سنگین، در بسیاری از روستاهای قم،سیلاب جاری شد. با توجه به سیراب شدن زمین در روزهای ابتدایی نوروز، با مشکلات دیگری با بارندگی های بعدی روبرو خواهیم شد که باید در این باره تدبیر کرد.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم عنوان کرد: در ایام نوروز ۸۷ میلی متر مکعب بارندگی در قم اتفاق افتاد که به اندازه بارش سالانه زراعی بود، بر این اساس تلاش شد آب را به داخل رودخانه ها هدایت کنیم.
وی با بیان اینکه اگر از خسارات پیشگیری شود، سیلاب دارای منافع زیادی است، گفت: در سیلاب اخیر در قم به دلیل مدیریت قبل از سیلاب، در پردیسان مشکلی نداشتیم در حالی که در سالهای ۸۶ و ۸۸ دچار خسارات های جدی بودیم.
اوروجی ادامه داد: آئین نامه ۲۸۰۰ بر ساخت و ساز ساختماهای عمومی نظارت دارد که این امر از خسارات ناشی از سیل و یا حوادث دیگر پیشگیری می کند.
وی اظهار کرد: بخشی از خسارات و تلفات به دلیل حضور مردم در صحنه و بی احتیاطی بود، همه ما باید سازگاری با سیل را بیاموزیم همان طور که یاد گرفتیم، با ریزگردها چگونه سازگاری کنیم.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم یادآور شد: بارندگی، بخش زیادی از ریزگردها را کاهش می دهد، پیش بینی می شود به دلیل اینکه کویر و مسیله در قم سیراب شدند با ریزگردهای کمتری در تابستان مواجه خواهیم بود.
وی بیان کرد: اگر پروژه های آبخیزداری بالای پردیسان نبود این منطقه دچار مشکل می شد، در این بارندگی ها، آب پشت بندها جمع شد وگرنه کانال های داخلی پردیسان جوابگو نبود.
اوروجی اظهار کرد: در سال جاری، آثار پروژه های پیشگیری از سیل را دیدیم هر آن چه بالای پردیسان سرمایه گذاری کرده بودیم به نتیجه رسید، در جعفریه نیز پروژه های آبخوانداری، منطقه را نجات داد.
وی افزود: هر پروژه ای، باید آورده اقتصادی داشته باشد، پروژه های آبخیزداری واقعا آورده اقتصادی داشت، نمونه بارز آن را در روستای طایقان دیدیم که امسال با بندهای ایجاد شده سیلاب نداشتیم.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم گفت: سدها نیز سیلاب ها را تاخیری عبور می دهند، تاخیر درسیلاب های عبوری و ذخیره آب دو رویکرد مهم از اجرای این پروژه هاست.
وی بیان کرد: مسیر رودخانه ها باید باز باشد تا حداکثر سیلاب را عبور دهد، اگر در حوزه قمرود دو سد کوچری و ۱۵ خرداد را نداشتیم، سیلاب قمرود سه برابر می شد.
اوروجی افزود: پیش بینی های هواشناسی هر ۷۲ ساعت است و گاهی این پیش بینی ها دقیق نیست، برخی از بارش ها غیر قابل پیش بینی است چون نقطه ای است و در پیش بینی ها، وضعیت مشخص نمی شود.
وی عنوان کرد: خسارات ناشی از سیل قم در سال جاری،بیش از ۲۰۵ میلیارد تومان برآورد شد که شامل ۲۷ مورد در اماکن مسکونی و تجاری و راهها و مزارع و اراضی کشاورزی و صنعت و بناهای تاریخی و …بود.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم اظهار کرد: بیمه مکمل مدیریت بحران است، این خسارات در کشورهای پیشرفته از محل بیمه تامین می شود، اما در کشور ما از اعتبارات دولتی در تامین خسارات استفاده می شود باید به سمت بیمه ساختمان های تجاری و مسکونی و ظرفیت های کشاورزی برویم.
وی بیان کرد: دولت، ۵۰درصد از سهم آورده کشاورز را از محل ماده ۱۲ می پردازد، همه می‌توانند با هزینه کم در طول سال به بیمه سرمایه های خود بپردازند.
اوروجی در مورد کمک رسانی های مدیریت بحران در سیل اخیر عنوان کرد: از ۲۹ فروردین کمک ها به گلستان و خراسان شمالی آغاز شد، با وجود وضعیت بحرانی که در ایام عید داشتیم، این کمک ها نیز ادامه داشت.
وی گفت: کمک هایی برای خوزستان و لرستان انجام و دستگاه‌های سنگین ارسال و مسیرها باز شد از طرفی کمک های مردمی با تشکیل ستادها، ساماندهی شد.
مدیرکل مدیریت بحران استان قم ادامه داد: در این ایام استاندار قم تدبیر کردند و مرخصی های مدیران در دو مرحله لغو شد، آمادگی مدیران و اقدامات آن ها، خسارات را به حداقل رساند.
وی اظهار کرد: در جهت بازسازی و نوسازی خسارات سیل کارگروهی در فرمانداری تشکیل شد، روستاهایی که در مسیر سیلاب هستند با همراهی بنیاد مسکن به جای دیگری منتقل می شوند تا مسیر رودخانه باز شود. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.