سه شنبه, ۲ مرداد , ۱۴۰۳ 17 محرم 1446 Tuesday, 23 July , 2024 ساعت ×
سیاسی بازی مشکل اصلی فناوری در کشور/نسبت به ماندنم در معاونت علمی انتقادات زیادی شنیدم
19 مهر 1400 - 19:03
شناسه : 186521
6

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه انتصابات سیاسی در حوزه علم و فناوری “مسموم کننده” است، گفت: من در ۸ سال گذشته هیچگاه انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد که چرا در دولت گذشته بودم و در این دولت نیز باقی ماندم، ولی اینها مهم نیست بلکه در این سال‌ها تلاش کردیم مدیریت ثابتی داشته باشیم تا بتوانیم در کشور منشا تحول شویم و این موضوع در حوزه معاونت علمی به طور کامل رعایت شده است.

به گزارش ایسنا، سورنا ستاری امروز در آیین نوزدهمین اجلاس سالیانه و جشنواره برترین‌های پارک فناوری پردیس که به صورت آنلاین در محل این پارک برگزار شد، با اشاره به این شعر حافظ که گویند “سنگ لعل شود در مقام صبر آری شود ولیک به خون جگر” افزود: برای آنکه کارها به سرانجام برسد، باید خون جگر خورد و به نظر من مشکلات کشور در حوزه توسعه فناوری بیشتر از نوع فرهنگی است.

وی ادامه داد: در زمانی تصور من بر این بود که توسعه یک مفهوم “سخت افزاری” دارد و بر این اساس باورم بر این بود برای آنکه کشوری توسعه یابد، باید دودکش داشته باشد و سیمان و فولاد تولید کند. بعد از مدتی به این باور رسیدم که توسعه یک مفهوم “نرم افزاری” است، به این معنا که پرسسورها و روش‌ها و تفکرات مهم هستند.

ستاری خاطر نشان کرد: الان به این نتیجه رسیدم که توسعه پیش از هر چیزی یک مفهوم فرهنگی است و باید در این زمینه فرهنگ تغییر کند و در این صورت است که پایین دست آن یعنی کارنجات نیز اصلاح می‌شوند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر اینکه مشکلات ما در زمینه توسعه از جنس “نرم افزاری” است ولی دائما به دنبال راه حل‌‎های سخت افزاری برای آن هستیم، اضافه کرد: در ۲۰ سال گذشته در این زمینه اقدامات خوبی اجرایی شده است و جا دارد که از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند، تشکر کنیم ضمن آنکه مهندس صفاری نیا رییس پارک فناوری پردیس دو دهه ازعمر خود را در این پارک سپری کرده است.

وی با ابراز خرسندی از به نتیجه رسیدن فعالیت‌های انجام شده در کشور در حوزه توسعه فناوری، ادامه داد: این شادی از همه بالاتر است که با همه وقت و هزینه‌ها و لطماتی که دیدیم، به نتیجه رسیدیم؛ به گونه‌ای که اکنون همه از اقتصاد دانش بنیان حرف می‌زنند و به این باور رسیده‌اند که این اقتصاد، راه  حل کشور برای خارج شدن از بحران است.

ستاری، با بیان اینکه تزریق نوآوری به داخل یک سیستم شکل گرفته دولتی دشوار است، یادآور شد: همواره تاکید کرده‌ایم که سیستم دولتی خیلی “چاق” است و حکومت چاق به این معنا که نیروی انسانی بسیار زیاد و قوانین و مقررات متناقض داریم که در طول این سال‌‎ها ایجاد شده است و این خاصیت همه اقتصادهای نفتی است که چنین دولت‌های چاقی دارند و همین سیستم با نوآوری مبارزه می‌کند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، با بیان اینکه تزریق نوآوری در چنین ساختاری کار ساده‌ای نیست، اظهار کرد: امریکایی‌ها مثل جالبی دارند که می‌گویند “وقتی تنها چیزی که در دست داری چکش است، راه حل ساده همه مسایل میخ است”.

وی خاطر نشان کرد: زمانی که وزارتخانه‌ای داریم که در اطراف آن مملو از مشاوران و پیمانکارانی است که کار آنها سد سازی و لوله کشی است، برای هر مساله آبی پیشنهاد سدسازی دارند که آبی از جایی به جای دیگر منتقل شود. در این شرایط غیر ممکن خواهد بود که بخواهیم کارهای نوآورانه جدید، فناوری جدید و یا ایده جدید پیاده شود و در این مسیر باید خیلی کتک بخوریم تا بتوانیم یک فناوری در یک سیستم سُلب و سخت و سنگ مانند نفوذ کند و این سیستم به دنبال نوآوری نیست.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه خوبی شرایط حاضر این است که اکثر مسوولان متوجه شده‌اند که باید نوآوری داشته باشیم، در حالی که در گذشته این موضوعات به تمسخر گرفته می‌شد، گفت: من همواره این مثل گاندی را در نظر دارم که در توسعه نوآوری ابتدا نادیده گرفته می‌شوید، بعد مورد تمسخر قرار می‌گیرید و بعد از آن کتکتان می‌زنند و بعد برنده خواهید شد.

وی با بیان اینکه مرحله بعد از کتک خوردن، بردن است، ادامه داد: این داستان هر نوآوری است که ما در کشور داریم. یعنی اول توجه نمی‌شوند بعد مسخره می‌کنند تا صاحب ایده ادامه ندهد و بعد شروع به مبارزه و تهدید به دادگاه و بازرسی می‌شوید و در آخر که این مراحل طی شد، برنده می‌شوید و همه درها باز خواهد شد.

ستاری، با بیان اینکه ما تا حدود زیادی در زمینه اقتصاد دانش بنیان، از مرحله آخر عبور کرده‌ایم، افزود: البته هنوز جاهایی داریم که کتک می‌خوریم، ولی واقعیت این است که به نظر می‌رسد پیروزی‌های قابل توجهی ایجاد شده است و نظرات مسوولات تغییر کرده و وزرا به این نتیجه رسیده‌اند که با روش قبلی نمی‌توان ادامه داد.

معاون علمی رییس جمهوری با تاکید بر اینکه ما نیاز به ایده‌ها، فناوری‌های جدید، نوآوری‌های جدید و نیروهای انسانی جدید داریم، تاکید کرد: این اکوسیستم نوآوری به صورت فعالی بسیاری را به خود آلوده کرده است، به گونه‌ای که در حال حاضر تعداد نمایندگانی که در مجلس حوزه نوآوری را درک می‌کنند، قابل مقایسه با ۶ تا ۷ سال قبل نیست و در اتاق بازرگانی تهران تعداد شرکت‌های دانش بنیانی که این حوزه را می‌فهمند و واحد تحقیق و توسعه دارند و در اقتصاد دانش بنیان فعال هستند، به ۱۶ تا ۱۷ شرکت رسیده است.

به گفته وی، زمانی شرکت‌های حاضر در اتاق بازرگانی واردات‌چی بودند و نمایندگی شرکت‌های خارجی داشتند.

ستاری با تاکید بر اینکه در حال حاضر بسیاری از افرادی که در دولت حضور دارند، این مفاهم دانش بنیان را می‌فهمند، گفت: این افراد برای تغییر فرهنگی در کشور تلاش می‌کنند؛ چرا که باید فرهنگ کشور در این زمینه اصلاح شود و نیاز به فرهنگی داریم که از نوآوری‌ها استقبال می‌کند و بتوانیم از جوانان حمایت کنیم.

وی با اشاره به اکوسیستم نوآوری کشور متشکل از بیش از ۶ هزار شرکت دانش بنیان، ۱۰ هزار استارت‌آپ و ۴۶ پارک علم و فناوری و مراکز و ناحیه نوآوری است، گفت: این روند موجب تغییر رویکردها در دانشگاه‌ها نیز شده است و امروز در مراسم بازگشایی دانشگاه‌ها رؤسای دانشگاه‌ها در خصوص مباحثی چون “دانشگاه کارآفرین”، “دانشگاه ثروت آفرین” و دانشگاهی که می‎‌خواهد پیرامون خود را تغییر دهد و می‌خواهد تعامل داشته باشد، سخنرانی کردند.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با بیان اینکه اینها حرف‌هایی است که اگر زمانی رییس دانشگاهی می‌خواست درباره آنها حرف بزند، گویی که جنایتی را مرتکب شده است، یادآور شد: این روند اتفاق بزرگی است و همه ما باید از این اتفاق به صورت محکم حمایت کنیم و بر این اساس است که هر کسی که در دولت و یا فردی که تفکراتش مقداری شبیه این روند باشذ، هر کاری که از دستم برآید برای وی انجام خواهم داد و این کاری است که باید همه ما انجام دهیم.

ستاری با تاکید بر اینکه هر کسی که شبیه خودمان پیدا می‌کنیم باید کمکش کنیم، افزود: همتاها و همفکران خودمان را چه در دولت، چه در مجلس و چه در بخش خصوصی باید پیدا و از آنها حمایت کنیم.

وی یکی از مشکلات فناوری در کشور را سیاسی بازی عنوان کرد و ادامه داد: من در ۸ سال گذشته هیچ گاه انتصاب سیاسی نداشتم و به من هم انتقادات زیادی شد که چرا در دولت گذشته بودم و در این دولت نیز باقی مانده‌ام. اینها مهم نیست و آنچه ‌که مهم است، تفکر افراد است و باید به آن ارج نهاد.

رییس بنیاد ملی نخبگان با تاکید بر اینکه انتصابات سیاسی در حوزه علم و فناوری “مسموم کننده” است، یادآور شد: اینکه چه کسی در سیستم هست و چه کسی هم فکر سیاسی است، مسایل خطرناکی در حوزه فناوری است و این باعث شده است که در این سال‌ها مدیریت ثابتی داشته باشیم تا بتوانند در کشور منشا تحول شوند و این موضوع در حوزه معاونت علمی به طور کامل رعایت شده است.

وی با ابراز خرسندی از اینکه ثبات مدیریتی در حوزه‌های مختلف معاونت علمی باعث شده که اتفاقات خوبی رقم بخورد که نظر افراد تغییر کند و راه‌های جدیدی برای رفع مشکلات کشور ایجاد شود، یادآور شد: معاونت به عنوان سازمانی اسا که وظیفه اصلی آن تزریق نوآوری به بخش‌های مختلف کشور است و معاونت علمی نیز باید در جایگاهی باشد که به صورت فرا دستگاهی، نوآوری را تزریق کند و برای اینکه نوآوری را تزریق کند باید ابزارهای آن را نیز داشته باشد.

ستاری با بیان اینکه تزریق نوآوری به بخش‌های مختلف باعث خواهد شد که راه‌ حل‌های بهتر با هزینه‌های کمتر ارائه دهیم، یادآور شد: بسیار خوشحالم که یک بار دیگر در خدمت شما هستم و برای نهمین بار است که در مراسم پارک پردیس حضور دارم، ولی چه ما باشیم و چه نباشیم این راه باید ادامه یابد و تصور می‌کنم که این مسیر به بلوغی رسیده است که خاصیت زایندگی دارد و شرکت‌ها و مدیرانی در این مسیر ایجاد شده‌اند. ضمن آنکه هم زبانانی پیدا شده و بسیار مشعوف کننده است که افرادی هستند که همان حرف‌های خودم را برای من بازگو می‌کنند و این بسیار خوب است که توانسته‌ایم زایشی را با کمک همه افرادی که در این سال‌ها در این مسیر زحمت کشیده‌اند، به ویژه در این ۸ سال ایجاد کنیم.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری خاطر نشان کرد: در حال حاضر این  اکوسیستم درحال حرکت است و باید همه به طور یکپارچه از آن دفاع کنیم و بتوانیم کل شهر پردیس را متحول کنیم که زیر ساخت آن با هزار هکتاری شدن پارک فناوری پردیس آماده است.

وی فروش ۱۵ تا ۲۰ میلیاردی شرکت‌های پارک و حجم سرمایه گذاری‌های انجام شده در پارک پردیس را از دیگر زیر ساخت‌هایی دانست که این پارک می‌تواند بر اساس آن به قطب اقتصادی تبدیل شود و گفت: چنین شرایطی باید به گونه‌ای شود که از این به بعد همه از تهران به پردیس بیایند و این شهر، تبدیل به شهر فناوری کشور شود.

به گفته این مقام مسوول بسیاری از شهرهایی که در اطراف تهران هستند، خوابگاه تهران هستند؛ یعنی شب‌ها این شهرهای پیرامونی پر می‌شوند و صبح‌ها همه برای کار به تهران وارد می‌شوند، ولی پردیس باید این روند را معکوس کند و باید جایی باشد که جذب کننده نیروهای نخبه و فناور از همه دنیا باشد، این هدف غایی است که باید شهر پردیس آن را دنبال کند.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.