چهارشنبه, ۲ خرداد , ۱۴۰۳ 15 ذو القعدة 1445 Wednesday, 22 May , 2024 ساعت ×
همه باید در مقابل فساد،تبعیض و مشکلات بایستیم/ تاکید بر گسترش فضای سبز قم
17 اسفند 1397 - 16:09
شناسه : 1317
3
آیت الله اعرافی:

امام جمعه قم گفت: در آستانه سال جدید و موج گرانی و مشکلات معیشتی قرار داریم و در رفع این گرفتاری ها،همه باید مشارکت داشته باشند. همه باید قدر انقلاب اسلامی را بدانیم و در صیانت از آرمان های انقلاب،در مقابل فساد،تبعیض و مشکلات بایستیم.

آیت الله علیرضا اعرافی در خطبه های نماز جمعه این هفته قم در مصلی قدس با تاکید بر جایگاه خانواده و فرزندان عنوان کرد: اسلام نگاه ویژه ای نسبت به تربیت فرزند در خانواده دارد و در این باره برنامه جامع و گنجینه ای از معارف در تربیت شخصیت سالم ارائه کرده است.

امام جمعه قم افزود: از منظر دین تربیت فرزند قبل از تولد نوزاد اهمیت دارد و باید حتی در انتخاب صحیح در ازدواج تلاش کرد تا در کانون خانواده، فرزندی صالح متولد شود.
وی تصریح کرد: بر اساس دین مبین اسلام، معیارهای غلط در انتخاب همسر باید اصلاح شود و ملاک های مادی و ارزش های ظاهری ملاک انتخاب همسر نباشد.
آیت الله اعرافی با اشاره به برخی از ملاک ها اظهار کرد: اصالت خانوادگی، داشتن عقل، معرفت، اخلاق، ارزش های معنوی ،تقوا،ارزش های انسانی و شرعی از جمله این ملاک هاست.
وی بیان کرد: ازدواج در گرو ملاک های مادی و ظاهری نیست،متاسفانه بسیاری از افراد در انتخاب همسر به ملاک های مادی و غیر شرعی توجه دارند که تبعات و آسیب های زیادی را متوجه کانون خانواده می کند.
امام جمعه قم در خصوص هفته درختکاری نیز گفت:یکی از چالش های بزرگ بشر در کره زمین و در منطقه و کشور کاهش فضاهای سبز و از بین رفتن منابع طبیعی است.
وی افزود: نابوی منابع طبیعی از مصیبت های بزرگ بشر امروز است و در کل جهان به عنوان یک مشکل بزرگ مطرح شده است، در استان قم با استاندارد سرانه فضای سبز فاصله داریم،برای جبران این خلاء که وظیفه الهی، شرعی، دینی و اخلاقی است همه باید تلاش کنند تا بشر در دام این چالش بزرگ قرار نگیرد.
مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور عنوان کرد:از بین رفتن جنگل ها، مراتع، منابع طبیعی، فضاهای سبز،باغات و اراضی کشاورزی زنجیره ای از اقدامات بشر امروز است که محیط زیست را تخریب و زندگی آینده را ویران کرده است.
وی بیان کرد:راه حل دیگر این است دولت و مسئولان بیش از گذشته در صیانت از منابع طبیعی تلاش کنند و همه نهادها برای حفظ اراضی کشاورزی و منابع طبیعی و حفظ و توسعه فضای سبز به میدان بیایند، این یک وظیفه مهم است.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: مردم باید صیانت کننده از فضای سبز و توسعه دهنده آن باشند، اقدامات خوبی در شهرداری در توسعه پارک ها ایجاد شده و حل این مشکل نیاز به همکاری جدی و برنامه ریزی اساسی و توسعه آن است.
وی با اشاره به هفته احسان و نیکوکاری گفت:در آستانه سال جدید و موج گرانی و مشکلات معیشتی قرار داریم و در رفع این گرفتاری ها،همه باید مشارکت داشته باشند.
امام جمعه قم افزود:مسئولیت دولتمردان سنگین است، نباید از کنار این موج گرانی به سادگی عبور کرد، همه با یک رویکرد انقلابی و جهادی باید فرمایش های رهبری را مورد توجه قرار دهند و چشم را به بیرون ندوزیم و به داخل توجه داشته باشیم و برای خدمت به مردم تلاش شود.
وی بیان کرد:از طرفی نهادهای حمایت گر نیز وظایف سنگینی بر عهده دارند، به گفته مسئولان کمیته امداد در سال ۹۷ در حدود ۴۰ درصد از بودجه ای که صرف ایتام و نیازمندان می شود از کمک های مردمی است این در حالی که مردم در مشکلات مالی به سر می برند.
آیت الله اعرافی اظهار کرد:کمیته امداد نگاهی جهادی بر اساس نگرش به همه مسائل فرهنگی و خانواده و ازدواج دارد امید است با اشتغال و رفع مشکلات، تعداد بیشتری از نیازمندان به جمعیت کمیته امداد افزوده نشود.
وی در مورد پذیرش حوزه های علمیه گفت:جوانان مستعد برای ثبت نام در حوزه اقدام کنند، حوزه ها برآمده از ملت است و در طول تاریخ خدمات زیادی به کشور ارائه کرده اند.
امام جمعه قم بیان کرد:حوزه ها از ملت ایران جدا نیستند بلکه از آحاد جامعه برخاسته است،ما امروز نیاز به جوانان خوش فکر و با استعداد و علاقه مند داریم،جوانان می توانند در تاریخ حوزه و عظمت گذشته آن مطالعه کنند و جایگاه حوزه های علمیه در طول تاریخ را ببینند.
وی در خصوص حضور بشار اسد در ایران عنوان کرد:با گذر ازسختی های شدید،حضور بشار اسد یک حضور نمادین و پرمعنایی بود که به خوبی مورد توجه قرار ندادیم.
آیت الله اعرافی توضیح داد: همه دنیا آمده بودند تا کمر مقاومت اسلامی را در سوریه و عراق بشکنند، اما امتداد انقلاب اسلامی و جریان مقاومت با روحیه ای انقلابی چنان مقاومتی از خود نشان داد که کمر آن ها را در منطقه شکست و این اولین سفر و یکی از سفرهای مهم بشار اسد به ایران بود.
وی اظهار کرد: جلال و شکوه سفر بشار اسد،بیعت و اعلام وفاداری یک شخصیت مقاوم جهان عرب به پیشگاه رهبر انقلاب، نمادی از موفقیت ملت ایران و مقاومت بود، این نماد را باید مهم شمرد زیرا این شکوه مقاومت در منطقه ادامه خواهد داشت و بینی مستکبران عالم را به خاک خواهد مالید.
امام جمعه قم در رابطه با بیانیه گام دوم انقلاب تصریح کرد:اقدامات مهمی در حوزه و دانشگاه و نهادهای مختلف برای وفاداری به بیانیه و نگاه بلند رهبری در این بیانیه انجام شد، ازاین پس همه ما به ویژه مسئولان پای این کار بیایند و گام دوم و حرکت نوین را رقم بزنند.
وی گفت: یکی از محورهای مهم و آغازین بیانیه به این اشاره دارد که انقلاب اسلامی آغاز گر یک عصر جدید بود، گاهی در کشاکش مشکلات و مسائل روزمره، از عمق و اصالت و نگاه بلند تمدنی انقلاب اسلامی غافل می شویم، گاهی نیز عده ای عمدا از آن غفلت می کنند.
آیت الله اعرافی عنوان کرد: رهبری آغاز بیانیه را با تاکید بر این نگاه بلند داشتند و فرمودند آن روز که جهان میان شرق و غرب مادی تقسیم شده بود و کسی گمان یک نهضت بزرگ دینی را نمی برد،انقلاب اسلامی ایران با قدرت و شکوه پا به میدان نهاد، چارچوب ها را شکست و کهنگی کلیشه ها را به رخ دنیا کشاند و دین و دنیا را در کنار هم مطرح و آغاز عصر جدیدی را اعلام کرد.
وی تاکید کرد: این نکته ای مهم در بیانیه بود؛ملت ایران و جوانان و پدید آوردندگان انقلاب عصری نو را در حیات بشری آغاز کردند.
امام جمعه قم اظهار کرد: همه باید قدر انقلاب اسلامی را بدانیم و در صیانت از آرمان های انقلاب،در مقابل فساد،تبعیض و مشکلات بایستیم.
وی اظهار کرد:باید نقد کنیم، اشکال بگیریم و مچ افرادی که همراه انقلاب قدم برنمی دارند نیز گرفته شود،یادمان نرود انقلاب چنین پایه محکمی در مقابله با فساد و تبعیض دارد و نگاهش بر اساس این پایه به آینده معطوف است.

منبع:ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.