یکشنبه, ۲ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 13 شوال 1445 Sunday, 21 April , 2024 ساعت ×
گزارشی از شب پرالتهاب بیمارستان کودکان قم
10 دی 1398 - 9:52
شناسه : 10708
3

استمشمام بوی نامطبوع در بیمارستان بخش کودک قم شب پرالتهابی را برای بیماران و کادر درمانی بیمارستان ایجاد کرد که خوشبختانه با اعلام رسمی مدیر این بیمارستان اتفاق خاصی نبود و مشکل خاصی بوجود نیامد.

حوالی ساعت ۲۳ دو شب پیش با تماس یکی از شهروندان در خصوص استنشاق بویی نامطبوع و نامشخص در بیمارستان تخصصی حضرت معصومه که بیمارستان مخصوص کودکان است به سمت بیمارستان حرکت کردیم تا منشا این بو را در محل و از طریق مشاهدات میدانی مشخص دریابیم.

پس از رسیدن به محل بیمارستان فضای بیمارستان کمی ملتهب بود که با تلاش خاص فعالان حراست و تیم های پشتیبانی بیمارستان آرامش به مردم و مراجعان بیمارستان بازگشته بود ولی هنوز سوالات زیادی در خصوص منشا این بود در میان کارمندان و کادر درمانی در جریان بود.

پس از سوالاتی که از کادر پرستاری و خدماتی بیمارستان مطرح شود، یکی از نیروهای خدماتی این بیمارستان بیان کرد: یک ساعت پیش بویی نامطبوع ظاهرا از طبقه اول بیمارستان متصاعد شد که آثار آن در طبقات مشهود بود ولی هنوز کسی از منشا این بود چیزی نمی داند.

برخی از پرستاران بیمارستان نیز در حال و هوای این اتفاق بودند و به دلیل اینکه چندان اطلاعی از اصل ماجرا نداشتند سخنان متناقض در بین آنها می چرخید ولی مشخص بود که به توصیه مدیران بیمارستان از اظهار نظر در این خصوص تا حصول نتیجه منع شده بودند و در این مدت نیز سعی می کردند که آرامش را به خانواده بیماران منتقل کنند.

تاسیسات تهویه بیمارستان به خوبی کار می کرد و مراقبت های بهداشتی و پیشگیری از مسمومیت توسط کارکنان بیمارستان در حال انجام شود.

با پیگیری های انجام شده مشخص شد که مدیران بیمارستان و دانشگاه علوم پزشکی استان و مسئولان امنیتی و حراستی برای پیگیری امر در محل بیمارستان تشکیل جلسه داده بودند و این جلسه تا پاسی از شب طول کشید.

پس از دو ساعت پیگیری احوالات در بیمارستان ماموریت بررسی میدانی به پایان رسید و با پیگیری تلفنی از مسئولان روابط عمومی با نتیجه خاصی همراه نبود که البته پس از گفتگوی امروز با مسئولان روابط عمومی مشخص شد که آنها هم نمی خواستند بدون اطلاعات دقیق بر گمانه افکنی ها بیافزایند.

ایسنا که تنها حاضر در محل بود به رسم رعایت اصول حرفه ای رسانه و امنیت سلامت جامعه شهری خبر را مسکوت نگاه داشت تا روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی به نقل از مسئولان بیمارستان اعلام موضع کند.

پس از گمانه زنی چند کانال و پایگاه خبری بدون در نظر گرفته مسایل مرتبط به امنیت سلامت، تیتر « هیچ مورد مسمومیت در بیمارستان حضرت معصومه(س) قم رخ نداده» از سوی روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی در فضای مجازی رخ نمایی کرد.

براساس این گزارش  دکتر اسحاق حسینی در خصوص وجود بویی در بیمارستان حضرت معصومه(س) گفت: شب گذشته اسشمام بویی در یکی از بخش های بیمارستان به وجود آمد که بلافاصله تخلیه بیماران به محل امن و با مشایعت کادر درمانی انجام شد.

وی بیان کرد: عوامل نیروی انتظامی، حراست دانشگاه، اداره گاز، آتش نشانی، مسئولان بیمارستان و دانشگاه و…. در محل حاضر و اقدام به بررسی های لازم کردند و هیچ مشکلی از تجهیزات و تاسیسات بیمارستان مشخص نشد.

اسحاق حسینی گفت: همچنین هیچ گونه مسمومیتی در بیمارستان رخ نداد و بعد از اتمام بو، بخش به حالت عادی بازگشت و اقدام به خدمات رسانی کرد.

اما چند ملاحظه مهم:

نخست اینکه این حادثه هرچه بود باید بررسی دقیق شود و اعلام شود که دقیقا منشا این بو چه بود تا نگرانی ها رفع شود.

دوم آنکه این مساله زنگ خطر و هشداری بسیار جدی در زمینه اهمیت و ضرورت توسعه پدافند غیر عامل به خصوص در مراکز حساسی چون مراکز درمانی بود تا دیگر هیچ حادثه ای در این خصوص رخ ندهد.

سوم آنکه کانال های فضای مجازی که امروز در عرصه وب ۳ فعال هستند و سعی می کنند به هر طریقی صحنه گردان گردش اخبار باشند به دلیل عدم بهره مندی از آموزش های تخصصی و حرفه ای و عدم رعایت ملاحظات امنیتی نباید این گونه مسایل را بدون در نظر گرفتن ملاحظات امنیتی مطرح کنند زیرا هرگونه اطلاع رسانی نادرست و عجولانه به خصوص در عرصه سلامت و مراکز درمانی و حساس می تواند عواقب بسیار جدی به همراه داشته باشد.

انتهای پیام/ایسنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.