یکشنبه, ۲۶ فروردین , ۱۴۰۳ 6 شوال 1445 Sunday, 14 April , 2024 ساعت ×
برداشت بی‌رویه آب به فرونشست زمین بخش جعفریه قم دامن زده است
07 دی 1398 - 13:12
شناسه : 10636
2

بخشدار جعفریه قم گفت:‌ برداشت بی‌رویه آب از چاه‌های مجاز و غیرمجاز منطقه طی سال‌های اخیر به مساله فرونشست زمین در این بخش دامن زده است.

سید جمال موسوی اظهار کرد: خشک‌سالی ناشی از تغییر اقلیم طی سال‌های اخیر بسیاری از مناطق کشور و ازجمله استان قم را دستخوش تحولات محیطی کرده است که این موضوع ازجمله مهم‌ترین عوامل فرونشست زمین در مناطقی از بخش جعفریه به‌حساب می‌آید.

وی افزود: خشک‌سالی‌های سال‌های اخیر باعث شده که حجم برداشت از سفره‌های زیرزمینی منطقه در قالب چاه‌های مجاز و غیرمجاز به‌خصوص برای مصارف کشاورزی بیشتر شود و این مساله عاملی مهم برای وقوع فرونشست زمین است.

وی ادامه داد:‌ همچنین در بخش جعفریه، چاه‌هایی وجود دارد که آب از آن برداشت و برای استفاده به مناطق دیگر استان منتقل می‌شود که همین مساله نیز منجر به کاهش ذخیره آب سفره‌های زیرزمینی این بخش شده است.

موسوی گفت: برای جلوگیری از این روند لازم است از سوی نهادهای مسئول کنترل بیشتری بر روند فعالیت چاه‌های آب منطقه صورت پذیرد.

وی بیان کرد: همچنین نیاز است حقابه خاصی از آب ورودی به قم برای بخش جعفریه تعیین شود که کشاورزان و دامداران این منطقه مجبور به استفاده از آب موجود در سفره‌های زیرزمینی بخش از طریق چاه‌های مجاز و غیرمجاز نباشند.

وی ادامه داد:‌ برای مدیریت موضوع و جلوگیری از افزایش روند فرونشست زمین در بخش جعفریه نیازمند همکاری بیشتر مسئولان استان هستیم تا هم‌کسب و کار کشاورزان و دامداران منطقه آسیب نبیند و هم آب موردنیاز فعالیت ایشان به‌طور قانونی تامین شود.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش جعفریه، مرکزی، خلجستان، کهک و سلفچگان است.

بخش جعفریه یکی از بخش‌های استان قم با وسعتی حدود ۶۵۰ کیلومترمربع در ۳۵ کیلومتری شمال غربی شهر مقدس قم با جمعیتی بیش از ۱۶ هزار تن با ۲ گویش «بازتاب خبر»ی و ترکی با مرکزیت شهر جعفریه است؛ این بخش در مسیر راه ارتباطی استان‌های غربی و مرکزی کشور قرار دارد و دارای یک دهستان (جعفرآباد) و یک شهر (جعفریه) و ۳۳ روستا است./ «بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.