شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
استفاده از پهپاد مدیریت مزارع کشاورزی قم را متحول می‌کند
01 دی 1398 - 9:04
شناسه : 10508
5

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ استفاده از پهپاد با فراهم ساختن امکان دقیق بررسی شاخص‌های کشاورزی، مدیریت مزارع استان را متحول می‌کند.

عباس پورمیدانی اظهار کرد: برای مدیریت مزارع کشاورزی باید تحلیل دقیقی از وضعیت آن دربخش‌های مختلف مانند دمای محیط، میزان نیاز به آب،‌ نور،‌ آفت‌هایی که زمین را تهدید می‌کند و غیره وجود داشته باشد.

وی افزود:‌ به طور معمول رصد این مسائل با مراجعه حضوری به مزارع انجام می‌شود که هم هزینه بر است و هم زمان زیادی را مصرف ‌می‌کند، در کنار این نکات، درجریان بررسی فیزیکی ممکن است مزرعه دچار آسیب نیز شود، همچنین عدم امکان مراجعه یکسان به همه بخش‌های مزارع در این روش از دیگر آسیب‌های مراجعه حضوری برای بررسی مزارع کشاورزی است.

وی ادامه داد:‌ اما استفاده از پهپاد نه تنها این آسیب‌ها را ندارد، بلکه امکان بررسی مداوم و آنلاین مزارع را نیز فراهم‌ می‌کند که برای مدیریت زمین کشاورزی و برداشت مناسب محصول بسیار اهمیت دارد.

پورمیدانی گفت:‌ استفاده از پهپاد هزینه و زمان مورد نیاز برای بررسی وضعیت مزارع را کاهش می‌دهد و با ارائه تصاویر باکیفیت امکان نظارت دقیق بر تمام فرآیندهای کشاورزی را به صورت مستمر محقق می‌سازد.

وی بیان کرد: همچنین استفاده از پهپاد امکان سمپاشی مزارع به صورت یکنواخت و دقیق را فراهم‌ می‌کند که این موضوع در مدیریت فرآیند مبارزه با آفات و افزایش سلامت غذایی محصولات کشاورزی بسیار اهمیت دارد.

وی ادامه داد:‌ پهپاد درتحقق کشاورزی هوشمند، نقش بسزایی دارد و در آینده نزدیک استفاده از این ابزار کارآمد و دقیق، در میان کشاورزان فراگیر خواهد شد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ نیاز است، افرادی در زمینه استفاده صحیح از این ابزار در بخش کشاورزی،‌ آموزش‌های تخصصی را فراگیرند و به ترویج استفاده از پهپاد در میان بهره برداران بخش کشاورزی بپردازند.

وی بیان کرد:‌ البته استفاده از پهپاد هم اکنون نیز در میان کشاورزان پیشرو مطرح است اما برای توسعه استفاده از این ابزار در بخش کشاورزی باید کارهای تخصصی و تبلیغی بیشتری انجام شود.

در بخش کشاورزی کل زمین‌های قابل‌کشت قم برابر ۱۰۵ هزار و ۷۳۰ هکتار است که این رقم ۴۶ صدم درصد کل اراضی قابل‌کشت کشور هست؛ مجموع کشت سبز استان شامل ۲۰ هزار هکتار باغ و ۴۲ هزار هکتار زراعت است.

میزان متوسط تولید بخش کشاورزی قم در سال برابر ۷۴۶ هزار تن شامل ۴۲۵ هزار تن محصولات زراعی و باغی، یک هزار و ۵۰۰ تن آبزیان و ۳۲۰ هزار تن محصولات دامی است.

بیشتر بهره‌برداران بخش کشاورزی قم را روستاییان استان تشکیل می‌دهند که طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی این استان بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند./«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.