شنبه, ۱ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 شوال 1445 Saturday, 20 April , 2024 ساعت ×
۲۶ هزار و ۹۰۰ کندو زنبورعسل درقم موجود است
30 آذر 1398 - 10:22
شناسه : 10493
4

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی قم گفت:‌ بر اساس سرشماری انجام‌شده درسال جاری، ۲۶ هزار و ۹۰۰ کندو زنبورعسل درقم موجود است.

علی‌اصغر همت روز شنبه بیان کرد:‌ از این تعداد کندو زنبورعسل،‌ ۳۲۴ هزار ۳۲۲ کیلوگرم عسل و نزدیک به ۱۳۷ کیلوگرم ژل ارزشمند رویال تولید می‌شود.

وی با اشاره به راهبرد توسعه زنبورداری در استان،‌ افزود: در همین راستا تعداد کندوهای زنبورعسل استان نسبت به سال گذشته یکهزار و ۹۵۶ عدد افزایش‌یافته است.

وی ادامه داد: بر اساس استانداردهای موجود،‌ هر ۴۰ عدد کندو زنبورعسل،‌ زمینه اشتغال یک نفر را در این بخش فراهم می‌کند که با توجه به این موضوع می‌توان گفت افزایش تعداد کندوهای زنبورعسل طی سال‌جاری در قم ۴۹ فرصت شغلی جدید ایجاد کرده‌است.

همت گفت:‌ تولید ژل رویال نیز در صنعت زنبورداری ازاهمیت بسیاری فراوانی برخوردار است و علاوه بر ایجاد ارزش‌افزوده اقتصادی،‌ هر کیلوگرم ژل رویال زمینه اشتغال یک نفر را فراهم می‌کند.

وی دربخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عوامل موثر درکاهش حجم تولید عسل گفت:‌ هجوم ملخ‌ها و پروانه‌ها به مراتع، عدم بارندگی به‌موقع و بروز برخی مشکلات درتامین شکر موردنیاز زنبورداران ازجمله عواملی است که این صنعت را تهدید می‌کند.

وی ادامه داد: سازمان جهاد کشاورزی قم با همکاری شرکت تعاونی زنبورداران استان اقدامات قابل‌توجهی همچون برگزاری کارگاه‌های آموزشی،‌ فراهم کردن امکان استفاده زنبورداران از تسهیلات بانکی و توزیع شکر برای حمایت از این صنعت را انجام داده است.

شرکت تعاونی زنبورداران استان با حدود ۵۰۰ عضو درزمینهٔ آموزش،‌ تحقیق،‌ ترویج، توسعه،‌ تولید و پخش عمده محصولات طبیعی زنبورعسل و تأمین داروها،‌ مکمل‌ها و لوازم موردنیاز صنعت زنبورداری در قم فعالیت می‌کند.

کلنی‌های زنبور درهمه بخش‌های پنجگانه قم شامل کهک،‌ جعفریه،‌ سلفچگان،‌ خلجستان و مرکزی توسط زنبورداران استان مورد استفاده قرار می‌گیرند و به‌طور متوسط از هر کلنی ۱۵ کیلوگرم عسل به دست می‌آید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.