افزونه جلالی را نصب کنید. 23 ذو الحجة 1442 Sunday, 1 August , 2021 ساعت ×
لزوم پالایش واژه‌های بیگانه درس علوم دانش آموزان
۲۴ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۰
شناسه : 93219
0

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: حفظ و نگهداری زبان «بازتاب خبر»ی، در اولویت برنامه های سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی قرار دارد.

به گزارش ایسنا، حسن ملکی در جلسه شورای حفظ و ترویج زبان «بازتاب خبر»ی، که با حضور جمعی از مدیران و معاونان سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی برگزار شد، اظهارکرد: شورای حفظ و ترویج زبان «بازتاب خبر»ی، بر اساس نامه‌ ارسالی از سوی وزارتخانه، مبنی بر ممنوعیت به‌کارگیری اسامی، عناوین و اصطلاحات بیگانه تشکیل شده است که مسئولیت بسیار سنگینی برای ما ایجادکرده وباید دقت ویژه‌ای در آن داشته باشیم.

ملکی افزود: زبان «بازتاب خبر»ی، به دلیل تاثیر و گستردگی خاصی که در مجموعه فرهنگ اسلامی و ایرانی ما دارد، صرفاً یک زبان نیست و در واقع یک فرهنگ و تمدن است، لذا وقتی از زبان «بازتاب خبر»ی صحبت می‌کنیم، نباید آن را به مکالمه و واژه‌ها محدود کنیم زیرا بسیار فراتر از این مسائل است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، تصریح کرد: این زبان به مثابه یک رود جاری است که از گذشته‌های دور سرچشمه گرفته و در زمان حال جاری و به سوی آینده در حال حرکت است . این زبان انسان را در امتداد زمان قرار می‌دهد و به واسطه آن ، زمان گذشته، حال و آینده به یکدیگر مرتبط می‌شوند و راه تمدنی ما شکل می‌گیرد. زبان «بازتاب خبر»ی فقط در ایران، به کار گرفته نمی شود بلکه تعداد قابل توجهی از کشورها مانند افغانستان، پاکستان، قرقیزستان، تاجیکستان و … به زبان «بازتاب خبر»ی تکلم و حتی نگارش می‌کنند و این نشان‌دهنده جایگاه بلند زبان «بازتاب خبر»ی و تأثیر آن بر فرهنگ و تمدن است.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادامه داد: از جهت هنری و زیبایی شناختی، می‌توان گفت که زبان «بازتاب خبر»ی، در تاریخ بشریت کم نظیر است زیرا زیباترین و عارفانه‌ترین اشعار ما به زبان «بازتاب خبر»ی بیان شده و حیرت بسیاری از جهانیان را برانگیخته است. نمونه‌هایی چون گلستان، بوستان، مثنوی معنوی و … بیانگر قدرت و شکوه این زبان هستند. از بعد عرفانی نیز بسیاری ازعرفای صاحب نام عرب، هندی و … به زبان «بازتاب خبر»ی نگارش داشته‌اند لذا تأکید بر این زبان،  حائز اهمیت است.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش،  ملکی بر لزوم توجه به زبان «بازتاب خبر»ی در کتاب‌های درسی تأکید کرد و گفت: زبان «بازتاب خبر»ی از طریق کتاب‌های درسی، مجلات رشد و …. تألیف می‌شود، لذا باید واژه‌های بیگانه را در این منابع پالایش کنیم تا واژه‌های خالص زبان «بازتاب خبر»ی را، شاهد باشیم. مخصوصاً در درس علوم، این مسئله بیشتر مطرح است و باید به آن توجه ویژه داشته باشیم . البته این کار نیاز به متخصصان حوزه زبان و ادبیات «بازتاب خبر»ی دارد.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.