افزونه جلالی را نصب کنید. 17 شوال 1443 Wednesday, 18 May , 2022 ساعت ×
۱۸۰ هزار قطعه طیور مبتلا به بیماری نیوکاسل درقم تلف شدند
11 مهر 1398 - 9:21
شناسه : 9073
1
رئیس اداره بهداشت دامپزشکی قم:

رئیس اداره بهداشت و مبارزه با بیماری‌های طیور اداره کل دامپزشکی قم گفت: ‌از مجموع ۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی درسال جاری، ‌۱۸۰ هزار قطعه به دلیل ابتلا به بیماری نیوکاسل تلف شدند.

علی حیدری افزود: با توجه به این‌که بیماری نیوکاسل سال گذشته و امسال شیوع بیشتری درکشور داشت،‌ ۲۷ مرغداری استان قم نیز تحت تاثیر این بیماری قرار گرفت و طیور این مرغداری‌ها مبتلا به نیوکاسل شدند.

وی بابیان این‌که وضعیت تهویه در فصل تابستان باعث افزایش این بیماری می‌شود، ‌اضافه کرد: معمولا این بیماری در مرغداری‌هایی که شرایط بهداشتی مناسبی ندارند و یا طیور را علیه بیماری واکسینه نکرده باشند، شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: شرایط بد آب و هوایی قم در فصل تابستان و همچنین تراکم مرغداری‌ها از دیگر دلایلی است که باعث افزایش ابتلای طیور به بیماری نیوکاسل شده است.

حیدری با بیان این‌که ابتلا به بیماری نیوکاسل در فصل‌های سرد سال کاهش می‌یابد،‌ ادامه داد: موارد مشکوک بیماری پیگیری و نمونه‌گیری می‌شود و با کشف منبع بیماری، از ابتلا طیور سایر مرغداری‌ها جلوگیری به عمل می‌آید.

وی با اشاره به این‌که با تزریق واکسن می‌توان از ابتلا به بیماری پیشگیری و یا روند رشد آن را کند نمود، خاطرنشان کرد:‌ در سال جاری حدود ۳۰ میلیون دُز واکسن به سه میلیون قطعه طیور مرغداری‌های قم تزریق‌شده است.

وی بیان کرد: نیوکاسل می‌تواند از نظر گوارشی، ‌عصبی و تنفسی طیور را بیمار نماید، در مرغ‌های تخم‌گذار باعث کاهش تولید و در مرغ‌های گوشتی باعث مرگ‌ومیر و عقب افتادن رشد می‌شود.

رئیس اداره بهداشت دامپزشکی قم با تاکید بر رعایت امنیت زیستی در مرغداری‌ها،‌ به مرغداران توصیه نمود: هرگونه ورود و خروج افراد باید تحت شرایط خاص باشد، ورود بدون تعویض لباس در مرغداری ممنوع است و طیور را در زمان‌های مناسب واکسینه نمایند.

۷۶ واحد پرورش پولت در استان فعال است که ظرفیت تولید چهار میلیون قطعه پولت را دار می‌باشد؛ ۱۷۶ واحد مرغ تخم‌گذار قم نیز ظرفیت تولید حدود هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تخم‌مرغ در سال را داراست و در حال حاضر پنج میلیون و ۲۲۰ هزار مرغ تخم‌گذار در حال تولید وجود دارد.

۳۲۰ واحد مرغ گوشتی موجود در قم نیز ظرفیت تولید حدود پنج میلیون قطعه مرغ را دارا می‌باشد. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.