افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
بررسی وضعیت بیماران کلینیک چشم پزشکی تابان
07 مهر 1398 - 9:58
شناسه : 8903
2

رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم با بیان اینکه ۲ نفر از ۱۱ آسیب دیده خطای پزشکی مرکز تابان، به طور کامل نابینا شده اند، گفت: احتمال داده می‌شود که تا پایان هفته جاری، پس از تکمیل پرونده‌ها، کیفر خواست صادر شده و به هیئت بدوی برای رسیدگی و اعلام رأی، ارسال خواهد شد.

به گزارش مریم یقینی خبر نگار بازتاب خبر روز ۳۱ فروردین ۹۸، در کلینیک چشم پزشکی تابان استان قم، ۱۱ عمل چشم صورت گرفت که از این تعداد، همگی دچار عارضه عفونت چشمی شده و در نتیجه به کم بینایی و نابینایی این افراد منجر شد.

وی افزود: اولین گزارش شکایت از مرکز چشم پزشکی تابان استان قم، ۵ اردیبهشت ۹۸ به دست رسید که با بررسی‌های انجام گرفته، دادستان انتظامی استان قم، دستور تعطیلی اتاق عمل‌های این مرکز را صادر کرد، اگر چه گزارشات حاکی از آن است که قبل از صدور این حکم، هر سه اتاق عمل مرکز چشم پزشکی تابان به صورت داوطلبانه و توسط خود این مرکز تعطیل شده بوده است.

عفونت میکروبی، علت نابینایی و کم بینایی آسیب دیدگان کلینیک پزشکی تابان
رئیس سازمان نظام پزشکی استان قم، در رابطه با علت این اتفاق و خطای پزشکی بیان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که عفونتی با بروز میکروبی فرصت طلب، باعث رخداد چنین آسیبی شده و در نهایت منجر به نابینایی و کم بینایی ۱۱ نفر از مراجعین به مرکز چشم پزشکی تابان شده است.
عادلی ادامه داد: ۵ پرونده در دادسرای انتظامی سازمان نظام پزشکی قم تشکیل شده است و ۳ پرونده نیز از طرف دادسرای عمومی استان، برای کارشناسی به هیئت بدوی سازمان نظام پزشکی ارسال شده است، که در حال حاضر دفاعیات متهمان گرفته شده و نظرات کارشناسی در این رابطه در حال اخذ است.
وی بیان کرد: احتمال داده می‌شود که تا پایان هفته جاری، پس از تکمیل پرونده‌ها، کیفر خواست صادر شده و به هیئت بدوی برای رسیدگی و اعلام رأی ارسال خواهد شد، قاعدتاً در این هیئت بدوی پس از تکمیل کارشناسی‌ها، رأی صادر می‌شود و روال رسیدگی‌های بعدی ادامه پیدا خواهد کرد.
عادلی اعلام کرد: حکم خطاهای پزشکی بسته به تخلف انتظامی از تذکر شفاهی تا محرومیت از طبابت در طول عمر صادر می شود.
وی تصریح کرد: حساسیت ایجاد شده در استان به جاست و همه مسئولان قضایی، دانشگاه علوم پزشکی و استانی درگیر این مساله شده اند و امیدواریم پرونده به خوبی رسیدگی شود و حق بیماران ضایع نشود.
عادلی در ادامه گفت: خطای پزشکی اتفاق شایعی است، به طوری که خطای پزشکی در کشور آمریکا سومین علت مرگ است.
و همچنین افزود: هدف ما غیر از اینکه حق بیماران ادا و حقوق آنها پرداخت شود، شناسایی عوامل منجربه این آسیب و کاهش خطاهای مشابه است.
وی اضافه کرد: نحوه رسیدگی به این اتفاق باید به گونه ای باشد که آسیب دیگری به سیستم بهداشتی و درمانی استان وارد نشده و اعتماد مردم به سیستم درمانی خدشه دار نشود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.