افزونه جلالی را نصب کنید. 17 شوال 1443 Wednesday, 18 May , 2022 ساعت ×
۵۵درصد افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت
05 شهریور 1398 - 12:53
شناسه : 7516
1
در سال زراعی جاری دراستان قم اتفاق افتاد:

رئیس اداره تحقیقات هواشناسی استان قم خبر داد: از میان ۳۱ استان کشور، استان قم درافزایش بارندگی نسبت به بلندمدت با ۵۵درصد افزایش، هجدهمین استان کشور است.

محمود رئوفی فرد با اعلام این خبر افزود: سال آبی_زراعی جاری از مهرماه۹۷ آغاز و تا پایان شهریور ماه ۹۸ ادامه دارد که میانگین بارندگی استان قم از ابتدای سال زراعی جاری از اول مهرماه ۱۳۹۷ تا ۴ شهریور ماه ۱۳۹۸ به میزان ۲۳۰میلی متر ثبت شده است.
وی ادامه داد: در این بازه زمانی، مقدار بارندگی در سال زراعی گذشته و بلندمدت به ترتیب ۱۲۵و ۱۴۸.۳میلی‌متر بوده است که در این بازه زمانی نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۰۵ میلی متر و نسبت به میانگین بلندمدت ۸۱.۶ میلی متر افزایش بارندگی مشاهده می¬شود.
وی تصریح کرد: درسال زراعی جاری اول مهرماه ۱۳۹۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۴ و نسبت به میانگین بلند مدت، ۵۵ درصد افزایش بارندگی مشاهده می شود که افزایش بارندگی در فروردین ماه، محسوس بود و در اردیبهشت، خرداد، تیر و مرداد ایستگاه‌های باران‌سنجی مقادیر متفاوتی از بارش را در سطح استان ثبت کرده‌اند.
 وی گفت: متوسط بارش کشور در سال زراعی جاری ۹۸-۹۷ تا کنون به میزان ۳۱۵.۴ میلی متر محاسبه شده است.
رئوفی فرد در پایان گفت: استان لرستان با ۴۵۷میلیمترافزایش نسبت به میانگین بلند مدت، استان ایلام با ۴۳۴میلیمتر و استان گلستان با ۲۹۱میلیمتر به ترتیب اولین، دومین و سومین استانهای کشور در افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت بوده¬اند.
گفتنی است استان خراسان رضوی با ۹۰میلیمترافزایش، استان قم با ۸۱.۶ میلیمتر و استان تهران با ۸۰میلیمترافزایش به ترتیب هفدهمین، هجدهمین و نوزدهمین استان های کشور در افزایش بارندگی نسبت به بلند مدت هستند. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.