افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
تعالی اخلاقی در محیط‌های علمی، اولویت فعالیت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی قم
03 شهریور 1398 - 9:27
شناسه : 7369
1

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد قم گفت: تعالی اخلاقی در محیط‌های علمی و دانشگاهی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، برنامه‌های محتوایی و طرح‌های مطالعات فرهنگی، صنایع خلاق فرهنگی و فناوری‌های نوین از اولویت های مهم معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی است.

علی حسینی عنوان کرد: پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی، تبیین و ترویج گام دوم انقلاب با رویکرد قشر جوان، رونق تولید (آموزش، فرهنگ سازی و آگاهی بخشی) و تقویت منابع هویت آفرین اسلامی و ایرانی، از اولویت‌های برنامه‌ای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی قم است.
وی ادامه داد: در ادامه اولویت‌های برنامه‌ای معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی قم می‌توان به تعالی اخلاقی در محیط‌های علمی و دانشگاهی، ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، برنامه‌های محتوایی و طرح‌های مطالعات فرهنگی، صنایع خلاق فرهنگی و فناوری‌های نوین اشاره کرد که این برنامه ها در قالب هایی همچون کارگاه،‌ دوره های آموزشی،‌ همایش، نشست، ‌اردو،‌ مسابقه و جشنواره در طول سال برگزار می شود.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم بیان کرد: لازمه اجرای اولویت‌ها، تاکید و توجه به عواملی مانند افزایش مشارکت دانشجویان، فراگیر بودن نشاط اجتماعی و افزایش روحیه امید و خودباوری است.
حسینی اضافه کرد: افزایش اعتماد به نفس و خودشناسی، افزایش امید و نشاط، کارآفرینی و خلاقیت، اشتغال‌زایی و مهارت‌آموزی نیز، از دیگر مواردی است که برای اجرای اولویت‌ها باید بر آنها تاکید داشت.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی از راه اندازی مرکز هنر و رسانه تا پایان امسال خبر داد و گفت: این مرکز شامل بخش هایی از جمله آفرینش‌های ادبی و هنری، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی و محتوای جذاب فرهنگی است که موضوعات و چالش های اولویت دار اجتماعی و فرهنگی را به زبان هنر در قالب های مختلف هنری تبدیل به محتوای جذاب برای مخاطب می کند.

وی از اجرای طرح دانشجوی ماهر یاد کرد و گفت: در این طرح دانشجویان تمام رشته‌های دانشگاهی، که مهارت‌های نرم‌افزاری بخش مهمی از آینده شغلی آنها را رقم می‌زند، طبق یک برنامه آموزش مدون در هشت ترم مجزا تحت آموزش قرار می‌گیرند.
حسینی افزود: کسانی که در این طرح شرکت می کنند با اختلاف زیادی نسبت به سایر فارغ‌التحصیلان دانشگاهی، به بازار کار و درآمدزایی نزدیک تر خواهندبود؛ زیرا علاوه بر یادگیری مهم‌ترین و کاربردی‌ترین مهارت‌های مورد نیاز و درآمدزا، پس از پایان هر دوره آموزشی به شرکت کنندگان گواهی مربوطه داده می‌شود، از این رو یکی از مهمترین دغدغه‌های فارغ‌التحصیلان یعنی نداشتن رزومه در ابتدای فعالیت شغلی نیز مرتفع خواهد شد.
وی ادامه داد: این دوره‌ها باتوجه به درخواست دانشجویان برای رشته‌های دیگر قابل تدوین است و دانشجویان می‌توانند در صورت نیاز درخواست خود را به دفتر جهاد دانشگاهی در دانشگاه‌ قم، دانشگاه حضرت معصومه(س)، پردیس فارابی دانشگاه تهران، دانشگاه جامع علمی کاربردی، دانشگاه علوم پزشکی قم و دانشگاه صنعتی قم اعلام کنند.
حسینی افزود: از جمله رشته‌های دانشگاهی که در این طرح پوشش داده خواهندشد می‌توان به مواردی همچون رشته‌های مدیریت، حسابداری، تمامی رشته‌های فنی و مهندسی و علوم پایه اشاره کرد.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم هدف از اجرای این طرح را مواردی همچون تقویت حوزه مهارت آموزی، اشتغال زایی، مشاوره تخصصی، افزایش امید به تحصیل و تحصیل هوشمندانه در رشته تخصصی دانست.
وی گفت: دانشجویانی که در این طرح شرکت می کنند،‌ توانمندی هایی همچون مسئولیت اجتماعی، کار گروهی، رهبری،‌ فعالیت های داوطلبانه و انگیزش را در حوزه اجتماعی می آموزند، توانمند سازی دانشجویان در زمینه فراگیری یادگیری تجربی، تفکر انتقادی،‌ توانایی حل مسئله، تصمیم گیری و فرایادگیری نیز از دیگر مسائلی است که دانشجویان شرکت کننده در طرح دانشجو ماهر، در زمینه ذهنی و فکری آموزش می بینند.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم، با اشاره به برگزاری جشنواره های مختلف از جمله نخستین جشنواره ملی مهدویت توسط این معاونت بیان کرد: این جشنواره در سه محور اصلی مهدی باوری، مهدی یاوری و سبک زندگی مهدوی، در بخش های پژوهشی، ادبی،‌ فرهنگی و هنری در سال گذشته برگزار شد.
حسینی با بیان اینکه بیش از ۱ هزار و ۱۵۰ نفر در نخستین جشنواره ملی مهدویت شرکت کردند، عنوان کرد: با توجه به فقدان آثار هنری در زمینه مهدویت،‌ یکی از اهداف برگزاری این جشنواره برجسته کردن بخش هنری، ‌رسانه و فضای مجازی در این زمینه است. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.