افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
درج لینک «ایتا»، صفحه اینستاگرام دانشگاه قم را مسدود کرد
02 شهریور 1398 - 9:13
شناسه : 7302
2

رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم گفت: صفحه اینستاگرام دانشگاه قم تنها به دلیل استفاده از لینک پیام‌رسان ایرانی ایتا، محدود و مسدود شد.

حمیدرضا ابراهیمی عنوان کرد: سیاست دانشگاه قم، حضور و استفاده حداکثری از رسانه‌ها و فضای مجازی است و بر همین اساس دانشگاه قم در چند سال اخیر در فضای مجازی و پیام‌رسان‌های داخلی و خارجی حضور فعالی داشت.

وی افزود: با توجه به ابلاغیه دولت در اردیبهشت ۹۷ مبنی بر حضور دستگاه‌های دولتی در پیام رسان‌های ایرانی و توقف فعالیت در تلگرام، دانشگاه قم فعالیت خود را در تلگرام پایان داد و در پیام‌رسان‌های ایرانی مشابه به فعالیت پرداخت و اتفاقا تعداد مخاطبین خوبی عضو کانال دانشگاه در پیام‌رسان‌های ایرانی شدند و این آمار از تعداد اعضا در تلگرام بیشتر شد.

رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم بیان کرد: همچنین با توجه به ظرفیت های خوبی که در اینستاگرام وجود داشت، دانشگاه قم فعالیت گسترده و خوبی را در این فضا داشت ولی از حدود یک ماه گذشته محدودیت هایی در صفحه اینستاگرام دانشگاه ایجاد شد که جای تعجب داشت.

وی ادامه داد: با بررسی و مشاوره از متخصصین امر، مشخص شد که استفاده از لینک پیام رسان ایرانی ایتا در صفحه معرفی دانشگاه، دلیل محدودیت صفحه دانشگاه قم از سوی اینستاگرام بوده است و به همین دلیل صفحه محدود و مسدود شد.

ابراهیمی تصریح کرد: این موضوع برای مجموعه دانشگاه باور پذیر نبود ولی بررسی دقیق تر نشان دهنده و تایید کننده این موضوع بود که اینستاگرام لینک پیام رسان ایرانی ایتا را به عنوان لینک مخرب شناسایی می‌کند و استفاده از آن باعث ایجاد محدودیت و مسدود شدن صفحه خواهد شد و همچنین پس از مدتی اینستاگرام حتی اجازه قرار دادن لینک این پیام‌رسان در صفحه معرفی صفحات را نیز نمی‌دهد.

**ایتا یک پیام‌رسان دانشگاهی است
وی اضافه کرد: اینکه اینستاگرام به چه دلیلی لینک این پیام رسان ایرانی که متعلق به یک شرکت دانش بنیان است و ارتباطی با بخش دولتی ندارد، مخرب می‌داند و آن را تحریم کرده مشخص نیست؛ پیام رسان ایتا از مراکز رشد یافته مرکز رشد دانشگاه قم بوده است و توسط متخصصین جوان و متعهد اداره می‌شود، ایتا یک پیام‌رسان دانشگاهی و برآمده از دانشگاه است و یکی از دلایل فعالیت دانشگاه قم در این پیام‌رسان، به همین دلیل است.
**مسدود کردن صفحه یک مرکز علمی قابل توجیه نیست
رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم اظهار کرد: محدود و مسدود کردن صفحه یک مرکز علمی و آکادمیک که تنها اخبار دانشگاه را پوشش می‌داد به دلیل استفاد از لینک کانال همان مجموعه، اقدامی بسیار ناشایست و خلاف آزادی بیان است.

وی خاطرنشان کرد: این اقدام از کسانی که مدعیان آزادی بیان در جهان هستند، خلاف انتظار است و به هیچ عنوان قابل توجیه نیست و دانشگاه قم این اقدام را محکوم می‌کند.

**فعالیت در پیام‌رسان خارجی، محدودیت دارد
ابراهیمی تاکید کرد: مسدود شدن صفحه اینستاگرام دانشگاه قم نشان دهنده این است که هرچقدر در زمین پیام‌رسان‌های خارجی کار کنیم و کار را توسعه دهیم، بازهم در یک کیسه کاملا محدود فعالیت کرده‌ایم، زیرا که تمام اختیارات در این فضا، خارج از حیطه ما است و طبق قواعدی که هیچ نقشی در آن نداریم باید رفتار کنیم.
**لزوم استفاده و حمایت از پیام رسان داخلی
وی گفت: باید مانند دیگر کشور های پیشرفته به دنبال این باشیم که پیام رسان ها را در داخل کشور مدیریت کنیم تا شاهد این موضوع نباشیم که فعالیت‌ها خارج از حوزه مدیریت‌ما مدیریت و سازمان‌دهی شود؛ باید از ظرفیت فضای مجازی داخلی که بستر مناسبی را برای کشور ایجاد می‌کند، استفاده کنیم و از تهدیدات فضای مجازی دور بمانیم و در یک فضای امن و آزاد فعالیت کنیم.
**داده‌های اطلاعاتی، یکی از منابع مهم ملی
رییس حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه قم عنوان کرد: امروز یکی از منابع مهم ملی، داده‌های اطلاعاتی است که بسیار ارزشمند است و حاوی اطلاعات و آمار مهمی است که متاسفانه  مجموعه‌هایی از خارج کشور از آن سوء استفاده می‌کنند که این موضوع برای امنیت ملی و آرامش شهروندان خطرناک است.

وی در خصوص برنامه دانشگاه قم برای ادامه فعالیت در اینستاگرام بیان کرد: در این زمینه تابع سیاست‎های کشور هستیم و تا زمانی که استفاده از این فضا قانونی باشد، فعالیت خواهیم کرد.

ابراهیمی افزود: با توجه به اینکه بسیاری از مخاطبین از  طریق اینستاگرام با دانشگاه ارتباط دارند، پس از رفع محدودیت‌ها، فعالیت در این فضا ادامه خواهد یافت و همچنین به صورت همزمان در یک برنامه مشابه داخلی فعالیت خواهیم کرد و از ظرفیت‌های داخلی غافل نخواهیم شد. /ایسنا

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.