افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
موازی کاری موجب فرصت سوزی در تاریخ شفاهی قم شده است
30 مرداد 1398 - 12:03
شناسه : 7216
1

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری قم، موازی کاری را موجب فرصت سوزی در تاریخ شفاهی قم دانست و گفت: با وجود اینکه موسسه‌ها و نهادهای مختلف پیرامون دفاع مقدس و تاریخ شفاهی در قم مشغول فعالیت هستند و آثار چاپ‌شده از استان در این زمینه بسیار اندک و از سطح کیفی بالایی برخوردار نیستند.

محمد غفاری ادامه داد: علاوه بر نهادی که به صورت مستقیم پیرامون دفاع مقدس مسئولیت دارند، بیش از ۲۰ موسسه مختلف فرهنگی در حوزه دفاع مقدس و تاریخ شفاهی در استان مشغول فعالیت هستند که نمی‌توان آثار شاخصی از خروجی فعالیت این موسسه‌ها نام برد.

وی با اشاره به رونمایی از تقریظ های رهبر معظم انقلاب از کتاب‌های مختلف نگاشته شده در حوزه دفاع مقدس، افزود: کتاب‌های اثرگذار در حوزه دفاع مقدس که از نظر کیفی از سطح بالایی برخوردار باشد و مفتخر به تقریظ از رهبر معظم انقلاب باشد در قم وجود ندارد و این در حالی است که این استان دارای ظرفیت‌ها و سوژه‌های منحصربه‌فرد در زمان دفاع مقدس و دوران مبارزات انقلاب اسلامی دارد.

معاون فرهنگی هنری حوزه هنری قم، ادامه داد: کیفی سازی، تمرکز بر آموزش افراد مجرب، حذف موازی کاری و تعیین برنامه‌ریزی مشترک میان دستگاه‌های مختلف از جمله اقدام‌هایی است که تاریخ شفاهی استان نیازمند آن است.

وی با اشاره به برگزاری دوره‌های تاریخ شفاهی دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در حوزه هنری قم اظهار داشت: این دوره تخصصی از روز ۲۴ تیرماه در سالن آسمان حوزه هنری قم آغاز و تا پایان شهریور با دعوت از کارشناسان و پژوهشگران مجرب و صاحب تجربه ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه نقطه پایانی برای دوره‌های آموزشی حوزه هنری وجود ندارد گفت: مخاطبان این دوره افراد اهل قلم، فعال در حوزه تاریخ شفاهی و مطبوعات استان هستند که با تکمیل این دوره، دوره جدید برای ارتقای سطح آن‌ها برنامه‌ریزی می‌شود.

غفاری اظهار داشت: در دوره مبانی تاریخ شفاهی انقلاب و دفاع مقدس در ۸ جلسه به موضوعات سوژه یابی، تکنیک‌های مصاحبه، شناخت گونه‌های نوشتاری، تدوین و تنظیم خاطرات، روایت اسارت و همچنین نحوه مصاحبه با همسران و مادران شهدا، پرداخته می‌شود.

وی با بیان اینکه این دوره با حضور پژوهشگران و نویسندگان حوزه تاریخ شفاهی و ادبیات پایداری برگزار می‌شود، گفت: در این دوره ۳۰ تن از اصحاب قلم حضور دارند که امیدواریم خروجی این دوره سوژه یابی، مصاحبه، تدوین و انتشار ۶ کتاب پیرامون دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در قم طی چند ماه آینده است.

۲ کتاب «ابوالفضل مرگ بر شاه» خاطرات ابوالفضل الماسیان در انقلاب و «حجره شماره ۲» خاطرات حجت‌الاسلام اقبالیان، از جمله آثار حوزه هنری در زمینه تاریخ شفاهی است که در مراحل پایانی آماده سازی است.

ابوالفضل الماسیان از جمله نیروهای فعال در مبارزات انقلاب اسلامی است که به دلیل شرکت فعال در راهپیمایی‌ها و تظاهرات و سردادن شعار مرگ بر شاه به «ابوالفضل مرگ بر شاه» معروف شده است. حجت‌الاسلام ابوالقاسم اقبالیان از جمله رزمندگان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس است که در مبارزات علیه رژیم طاغوت پهلوی نقش کلیدی در قم داشته است. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.