سه شنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۲ 23 جماد أول 1445 Tuesday, 5 December , 2023 ساعت ×
خانه‎ای کوچک و ساده اما؛ پُر از خیر و برکت!
03 اسفند 1397 - 14:34
شناسه : 707
14

محمد جواد سلیمانی قمی در یادداشتی از خاطرهء ساده زیستی آیت الله مؤمن می نویسد که در ادامه می خوانید.

در پیچ و خم کوچه های قدیمی باغ پنبه و در کنار خانه های محقر و کاه گلی، خانه کوچک شیخ محمد نقطه امید اهل قم و علاقمندان نظام بود. از رعیت و کشاورز و کاسب گرفته تا وزیر و وکیل به محضرشان می رسیدند و مشکلاتشان را مطرح می کردند. انصافا هم جواب می‌گرفتند.

همیشه فکر میکردم که برای رفع مشکلات مردم، نیازمند اداره و سازمان های آنچنانی با یک خروار کارمند و نیروی انسانی هستیم؛ اما دیدن این خانه کوچک ولی با برکت تمام تئوری های ذهنم را زیر سوال برد.

همیشه فکر میکردم که برای رفع مشکلات مردم، نیازمند اداره و سازمان های آنچنانی با یک خروار کارمند و نیروی انسانی هستیم؛ اما دیدن این خانه کوچک ولی با برکت تمام تئوری های ذهنم را زیر سوال برد.

سه چهار باری می شود که توفیق داشتم در این خانه نورانی به محضرشان برسم.
اولین بار در سن ۸-۹سالگی و آخرین بار همین یکی دوسال اخیر.
با ورود به منزل با راه پله های طولانیِ آهنی ای مواجه میشدی که شما را به سمت نیم طبقه ای مانند پشت بام هدایت میکرد. نیم طبقه ای که هم محل استراحت پاسداران بود هم کتابخانه ایشان و هم اتاق محقر و کوچکی که محل مراجعات مردم و مسئولین نظام بود. نه از مبلمان سلطنتی و میز مدیریتی با ابعاد نجومی خبری بود و نه از پذیرایی های آنچنانی و موز و آبمیوه!
منشی با اتاق جداگانه ای هم نداشتند که شما را پشت درب ضد حریق معطل کنند. همه مراجعه کنندگان در یک اتاق کنار ایشان روی زمین می نشستند و با یک چای خشک و خالی پذیرایی می شدند تا نوبت شان بشود و با ایشان صحبت کنند.
تقریبا هر کسی که برای بار اول وارد این خانه می شد مات و مبهوت به سادگی خانه شیخ محمد خیره می شد و نمی توانست آن را هضم کند. با وجود اینکه وضعیت مالی ایشان به خاطر ارث پدری نسبتا خوب بود و صاحب املاک بسیاری بود اما هیچگاه حاضر نشد منزلش به جای بهتر و حتی وسایل آن به غیر ضرورت تغییر کند.

خدا میداند که در و دیوار ساده این خانه، چقدر دل مستضعفین و پابرهنگان و دلسوزان انقلاب را از داغ اشرافیگری و شاه بازی برخی مسئولین، تسکین داده است!

بنظرم او در سادگی و خدمت، حجت خدا بر مسئولین نظام بود. بر کسانی که قدرت و ثروت دارند و در انقلاب اسلامی به جاه و مکنتی رسیده اند اما قاعده بازی را رعایت نکردند. فکر میکنم فردای قیامت، در دادگاه عدل الهی وقتی از مسئولین ناباب نظام حساب می کشند، می پرسند مگر کسی مثل شیخ محمد را ندیدی که در اوج قدرت، خویشتن داری کرد و مظاهر دنیا در نظرش مثل مولایش علی ع پست و ناچیز بود. پس تو چرا…؟!

اللهم انا لا معلم منه الا خیرا و انت اعلم به منا
خدایش بیامرزد…


 

 

تحریریه سایت تحلیلی خبری بازتاب خبر رحلت فقیه پارسا و عالِم ربانی آیت الله حاج شیخ محمد مؤمن را به خانواده گرامی ایشان و حضرات علمای حوزه‌ی مقدس قم و به عموم مردم عزیز شهر قم تسلیت می گوید./.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.