افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از نیروهای مولد کشور بی‌سواد هستند
24 مرداد 1398 - 12:17
شناسه : 7034
1

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به وجود هشت میلیون بی‌سواد در کشور گفت: ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تن از آمار بی‌سوادی کشور در رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال و شامل نیروهای مولد می‌باشند.

علیرضا نخعی در آئین افتتاحیه رسمی جشنواره الگوهای تدریس برتر، در نهضت سوادآموزی قم با تاکید بر اینکه آمار بی‌سوادی نیروهای مولد کشور قابل چشم‌پوشی نیست، افزود:  با ساده‌سازی روش‌ها، کاهش پیچیدگی‌ها و توسعه فعالیت‌های نهضت سوادآموزی در تلاش هستیم تا در مسیر اهداف ترسیم‌شده آموزشی کشور در این زمینه حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه کار در نهضت سوادآموزی اجر مضاعف دارد گفت: به منظور استفاده از تجربیات آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی و همچنین شناسایی و معرفی الگوهای برتر تدریس برای بزرگ‌سالان جشنواره الگوهای تدریس برتر در کشور در حال برگزاری است.

نخعی، قم را جزو استان‌های پیشتاز در حوزه سوادآموزی دانست و اظهار داشت: بسیاری از اقدام‌های قم در حوزه سوادآموزی و ریشه‌کنی بی‌سوادی ابتکاری و قابل تبدیل به الگویی موفق در کشور هستند.

معاون امور آموزشی سازمان نهضت سوادآموزی کشور،‌ ادامه داد: تربیت و تعلیم به ویژه آموزش در رده سنی بزرگسالان به دلیل مشغله‌های فراوان، خستگی و افت کارایی ذهن از جمله امور بسیار سخت، مهم و پیچیده است که نیازمند الگوهای جدید تدریس در این زمینه هستیم.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش از استعدادهای برتر آموزشی در نهضت سوادآموزی غافل نیست گفت: ۲۰ درصد از کارکنان آموزش و پرورش را فعالان نهضت سوادآموزی شامل می‌شود که امسال نیز با تبدیل برخی از این افراد به حق‌التدریس آزاد و پس از آن با قبولی در آزمون، ‌این افراد جذب آموزش و پرورش می‌شوند.

مدیرکل آموزش و پرورش قم نیز در این آیین  با تاکید بر اهمیت سوادآموزی گفت:  آموزش‌دهندگان نهضت سوادآموزی ریشه‌کنی بی‌سوادی تلاش می‌کنند که این اقدام در راستای توسعه و سطح علمی و عملی جامعه نقش تعیین‌کننده‌ای ایفا می‌کند.

حمیدرضا شیخ‌الاسلام با بیان اینکه باسواد کردن افراد، مسیر زندگی آن‌ها را تغییر و سطح فعالیت‌های اجتماعی و فردی آن‌ها را ارتقا می‌دهد گفت: نهضت سوادآموزی با تلاش در راستای ریشه‌کنی بی‌سوادی در مسیر تکامل افراد جامعه گام بر می‌دارد که کار در این زمینه دارای اجری مضاعف است.

فعالیت ۳۵۰ آموزش دهنده داوطلب 

معاون نهضت سوادآموزی اداره کل آموزش و پروش قم ،‌ نیز در این آئین با اشاره به برگزاری مرحله استانی جشنواره الگوهای برتر تدریس در این استان گفت: ۶۰ الگو و روش آموزش به سوادآموزان بزرگسال به مرحله استانی این جشنواره در قم راه یافته است که آموزش‌دهندگان طی سه روز به ارائه این الگوهای تدریس می‌پردازند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا قاسمی نیا با بیان اینکه ۳۵۰ آموزش‌دهنده در قم با فعالیت‌های سوادآموزی به صورت داوطلب مشارکت دارند ادامه داد: این الگوها در ۱۰ شاخص علمی و ۱۴ شاخص عملی توسط داوران ارزیابی و نفرات برتر به مرحله کشوری این جشنواره اعزام می‌شوند.

این جشنواره برای دوره‌های سوادآموزی و انتقالی معادل اول تا ششم ابتدایی و برای تدریس در درس‌های آموزش «بازتاب خبر»ی، ریاضی، قرآن،‌علوم تجربی، فرهنگ اسلامی و علوم اجتماعی ویژه بزرگسالان است.

۳۵۰ آموزش‌دهنده در قم با فعالیت‌های سوادآموزی به صورت داوطلب مشارکت دارند که بیش از ۷۵ درصد این افراد دارای مدرک کارشناسی و مابقی دارای مدرکی بالاتر از کارشناسی هستند که این موضوع یکی از ویژگی‌های برجسته سوادآموزی قم است. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.