افزونه جلالی را نصب کنید. 18 شوال 1443 Thursday, 19 May , 2022 ساعت ×
دمای هوای قم در تیرماه بیش از ۳ درجه افزایش داشته است
20 مرداد 1398 - 8:34
شناسه : 6866
2
مدیرکل هواشناسی قم:

مدیرکل هواشناسی قم گفت: دمای هوای قم در تیرماه امسال نسبت به میانگین بلند مدت بیش از ۳ درجه افزایش داشته است که نشان می دهد تابستان بسیار گرمی را پشت سر می گذاریم.

مهران حیدری بنی افزود: دمای هوا از مهمترین عناصر مؤثر بر آب و هوا و محیط زیست هر منطقه و اقلیم کره زمین است که متأسفانه در دهه های گذشته در سطح جهان به ویژه در کشورمان روند صعودی داشته و این امر منجر به تغییر اقلیم می شود.

وی بارندگی های بیش از نرمال ابتدای سال و افزایش دمای تابستان را نشانه ای از تغییر اقلیم دانست و گفت: میانگین بارش استان قم در فصل بهار امسال بیش از ۹۴ میلیمتر محاسبه شده که نسبت به میانگین بلندمدت بیش از دو برابر شده است، میانگین بارش در تیرماه سال جاری نیز با وجود افزایش دمای هوا حدود ۹ دهم میلیمتر ثبت شده که نسبت به میانگین بلندمدت کمی افزایش داشته است.

مدیرکل هواشناسی قم با بیان اینکه بارندگی های ابتدای سال جاری به هیچ عنوان نیاز آبی استان را تأمین نکرده و خشکسالی گسترده همچنان این خطه را تهدید می کند، اظهار داشت: تقریبا تمام مساحت استان قم طی یک دوره ۱۰ ساله منتهی به تیرماه ۹۸ دچار خشکسالی است و این یک زنگ خطر جدی بشمار می آید.

وی در پایان با اشاره به بروز پدیده گرد و غبار در استان قم از ابتدای تابستان و احتمال وقوع روزهای غبارآلود تا پایان فصل گرما، تصریح کرد: ۸۵ درصد مساحت کشور دچار خشکسالی است و در مقایسه با تیرماه سال گذشته، از وسعت و شدت پدیده گرد و غبار در مناطق غربی کاسته شده و بیشتر در مرکز و جنوب کشور مشاهده شده است.

خشکسالی، افزایش دما و قطع حقابه های زیست محیطی استان قم، کانون های گرد و غبار در مرکز کشور را بسیار گسترش داده و با ادامه این روند با چالش های جدی مواجه خواهیم شد.

خشک شدن تالاب ها و رودخانه ها و از بین رفتن پوشش گیاهی و بیابان شدن دشت های استان از جمله پیامدهای خشکسالی های پیاپی در قم است. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.