افزونه جلالی را نصب کنید. 29 رمضان 1442 Monday, 10 May , 2021 ساعت ×
خاویر سولانا: فشار حداکثری ترامپ یک شکست عظیم بود
۳۱ فروردین ۱۴۰۰ - ۵:۳۵
شناسه : 40818
1

نیویورک- «بازتاب خبر»- مسئول پیشین سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا، سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران را یک شکست عظیم توصیف کرد و مذاکرات وین را فرصتی برای نجات توافق هسته‌ای دانست.

به گزارش «بازتاب خبر»، خاویر سولانا روز دوشنبه در یادداشتی که در تارنمای “پراجکت سیندیکیت” منتشر شد، نوشت: دیپلماسی همیشه تنها راه معقول برای رفع تنش‌های ایران و آمریکا بوده است اما وقتی سیاست خارجی بر جریان‌های عاطفی سوار و تسلیم وسوسه‌های حیله‌گر می‌شود، دستگاه دولتی هوشمند و دقیق به محاق می‌رود.

وی افزود: پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در آمریکا، چنین اتفاقی افتاد و در دوران ریاست جمهوری پر سر و صدای دونالد ترامپ نیز تکرار شد. شاید بهترین مثال، تصمیم شتابزده یکجانبه ترامپ برای خروج آمریکا از توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران باشد.

نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی ادامه داد: این توافقنامه که به طور رسمی تحت عنوان برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) شناخته می‌شود، پس از سال‌ها مذاکره طاقت‌فرسا منعقد شد، که ترامپ آن را تنها فقط به عنوان بخشی از استراتژی ” فشار حداکثری ” متکبرانه و کوته بینانه خود نسبت به ایران، کنار گذاشت.

سولانا اضافه کرد: با روی کار آمدن جو بایدن، مذاکراتی که این ماه در وین آغاز شد، به قدرت‌های اصلی جهانی فرصتی دیپلماتیک برای نجات این پیمان می‌دهد. ما باید امیدوار باشیم که آنها موفق شوند، زیرا ” فشار حداکثری” ترامپ یک شکست عظیم است.

اعضای برجام در قالب کمیسیون مشترک از هفته گذشته دور دوم مذاکرات خود را در وین آغاز کرده‌اند تا چگونگی بازگشت آمریکا به این توافق را بررسی کنند.

دونالد ترامپ در هجدهم اردیبهشت ۱۳۹۷ در اقدامی یکجانبه و برخلاف هشدارهای متحدان اروپایی، از توافق هسته‌ای خارج شد و با نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت، تحریم‌های شدیدی را علیه مردم ایران وضع کرد.

شرط جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت دوباره آمریکا به برجام، برداشتن تمام تحریم‌هایی است که دولت ترامپ پس از ۲۰۱۷ وضع کرده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.