افزونه جلالی را نصب کنید. 17 رجب 1444 Tuesday, 7 February , 2023 ساعت ×
دیوان عدالت زمانی موفق است که اثبات کند پشتیبان مردم است
16 آذر 1401 - 19:21
شناسه : 269599
1

معاون اول قوه قضاییه گفت: دیوان عدالت زمانی موفق است که اثبات کند که پشتیبان مردم در برابر تعدی برخی از ماموران دولتی و وزارت خانه‌ها است.

به گزارش بازتاب خبر، حجت الاسلام والمسلمین محمد مصدق در همایش چهلمین سالروز تاسیس دیوان عدالت اداری گفت: دیوان عدالت جزو افتخارات نظام جمهوری اسلامی است. از حدود ۲۰۰ سال پیش اراده مردم در اداره امور کشور، جایگزین فرامین خودکامگان شده است. قانون اساسی برای کشورها نوشته شده و در قوانین اساسی همه کشورها سه اصل مهم پیش بینی شده اعم از به رسمیت شناخته شدن حق حاکمیت مردم و تفکیک اصل قوا و نظارت بر اعمال قوای حاکم بر کشور.

وی با طرح این سوال که چگونه باید بر اعمال قوای حاکم بر کشورها نظارت شود؟ گفت: افتخار نظام جمهوری اسلامی برای این است که نهادی مستقل مثل دیوان عدالت اداری از ۴۰ سال پیش بنا کرده است زیرا در بسیاری از کشورها این نهاد را نداریم. فلسفه وجودی دیوان عدالت آن است که به مردم بگوید من پشتیبان شما هستم و نمی گذارم  ماموران دولتی احیانا به شما  تعدی کنند. در طول این ۴۰ سال کارهای خوبی انجام شده و هر روز بهتر از قبل می شود.

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه دیوان عدالت باید فعال باشد نه منفعل. گفت:  یعنی مسوولان  دیوان عدالت نباید منتظر این باشند که  کارشان صرفا رسیدگی پرونده باشد بلکه باید به صورت فعال از ورود پرونده‌ها به دیوان عدالت پیشگیری کنند.

وی تاکید کرد: مساله شناسی و اولویت بندی موضوعات قابل طرح در دیوان و  تنقیح ارای هیات عمومی نیز مهم است. ما صدها نامه به وزرا نوشتیم در رابطه با اینکه چرا رای هیات عمومی دیوان عدالت که صادر می شود ولی بخشنامه خلاف آن ابلاغ  می کنید؟ آنها گفتند ما نمی دانستیم  چنین رایی وجود دارد لذا لازم است که آرا تنقیح شود و به صورت دفترچه ای در آید،  بویژه بعد از اینکه دولت ها عوض می شوند.

وی تاکید کرد: دیوان عدالت زمانی موفق است که اثبات کند که پشتیبان مردم در برابر  تعدی  برخی ازماموران و وزارت خانه ها است.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.