افزونه جلالی را نصب کنید. 13 ربيع أول 1443 Tuesday, 19 October , 2021 ساعت ×
اما و اگرهایی برای یک بازگشایی در دوران کرونا
۰۳ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۴
شناسه : 173565
0

ایسنا/زنجان چهارم اسفندماه ۱۳۹۸ بود که طبق مصوبه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای زنجان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی این استان به مدت دو هفته تعطیل شد و پس از آن با شروع پیک‌های پی‌ در پی کرونا، دانشجویان روی آموزش حضوری و حضور فیزیکی در دانشگاه‌ها را ندیدند.

نزدیک به دو سال از شیوع ویروس سرکش کرونا در کشور می‌گذرد، ویروسی که به سرعت جای پای خود را در همه شهرها ثابت کرده و همچنان در حال انتخاب طعمه‌های جدید و قربانی‌های بیشتر است، بنابراین هیچ یک از گروه‌های سنی بدون رعایت بهداشت فردی و تنفسی و نیز دریافت دو دُز واکسن کرونا در امان نیستند.

پس از حدود دو سال کرونایی و رونق آموزش مجازی که به کام دانشجویان خوش بوده ولی مسئولان را نگران سطح دانش دانشجویان کرده است، بازگشایی حضوری دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی در کشور و به تبع آن استان زنجان در سال تحصیلی ۱۴۰۰ – ۱۴۰۱ در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی مطرح شد که این امر منوط به تکمیل فرآیند واکسیناسیون دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی عالی اعلام شد که در این راستا واکسیناسیون همچنان در مراکز مربوطه در حال انجام است.

واکسینه شدن دانشجویان غیربومی دانشگاه‌های زنجان در شهر خود

اساتید این روزها نگران دانشجویان خود هستند؛ چراکه آموزش مجازی در ایران هنوز نوپا بوده و امکان آموزش کامل از طریق آن وجود ندارد و در کنار آن باید به گسترش احتمالی تقلب در ارزیابی‌ها نیز اشاره کرد که باعث شده است فعالان دانشگاهی خواستار بازگشایی مراکز آموزش عالی بعد از واکسیناسیون کامل دانشجویان شوند.

استاندار زنجان در رابطه با بازگشایی دانشگاه‌ها، اظهار می‌کند: در دانشگاه‌های استان طبق برنامه‌ریزی و پروتکل‌های ابلاغی، در صورت مهیا بودن شرایط لازم، بازگشایی دانشگاه‌ها انجام خواهد شد، هر چند این بازگشایی منوط به تایید معاونت بهداشت دانشگاه علوم‌پزشکی استان زنجان خواهد بود.

فتح‌الله حقیقی با بیان اینکه حضور دانشجویان غیربومی در دانشگاه‌های استان زنجان منوط به دریافت دو دُز واکسن کرونا است، یادآور می‌شود: دانشگاه علوم‌پزشکی استان باید در خصوص درصد واکسیناسیون کارمندان استان نیز گزارش ارائه کند.

وی در رابطه با واکسیناسیون دانشجویان غیربومی، خاطرنشان می‌کند: دانشجویان غیربومی باید در شهر محل سکونت خود واکسینه شوند، زیرا واکسن هر استان مخصوص شهروندان خود است.

چند درصد دانشجویان زنجان واکسینه شده‌اند؟

تاکید بر واکسیناسیون کامل دانشگاهیان از سوی مسئولان در حالی انجام می‌شود که هنوز آمار دقیقی از تعداد دانشجویان غیربومی که واکسن خود را دریافت کرده‌اند، وجود ندارد و آمارهای موجود فقط در رابطه با دانشجویان و کادر آموزشی ساکن در استان است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان نیز در رابطه با بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان زنجان، اظهار می‌کند: واکسیناسیون اساتید، دانشجویان، کارکنان و متولیان ارائه خدمات در دانشگاه‌ها و نیز تدوین دستورالعمل‌های بهداشتی در هر یک از مراکز آموزش عالی استان، مهیا کردن محیط‌های آموزشی، پیش‌بینی آموزش‌های مجازی، حضوری و ترکیبی از جمله رویکرد بازگشایی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی است.

خدابخش مرادی‌نافچی با تاکید بر لزوم اطلاع‌رسانی به دانشجویان غیربومی برای واکسیناسیون در محل زندگی خود، خاطرنشان می‌کند: طبق آخرین آمار موجود، بیش از ۹۰ درصد دانشجویان بومی، اساتید، کارکنان و ارائه‌دهندگان خدمات در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی استان زنجان واکسینه شدند.

در این رابطه، رئیس دانشگاه زنجان در رابطه با واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه زنجان، اظهار می‌کند: واکسیناسیون نوبت اول دانشجویان مقاطع کارشناسی ‌و تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان در ساعت اداری در مرکز بهداشت این دانشگاه در حال انجام بوده و اکیپ واکسیناسیون بیش از ۱۰ روز است که در دانشگاه مستقر هستند.

محسن نجفیان از استقبال کم دانشجویان برای واکسیناسیون در مرکز بهداشت دانشگاه زنجان خبر داده و می‌افزاید: برخی از دانشجویان به مراکز واکسیناسیون داخل شهر مراجعه می‌کنند. از دانشجویان دانشگاه زنجان دعوت می‌کنیم برای واکسیناسیون به مرکز بهداشت این دانشگاه مراجعه کنند، زیرا بدون معطلی و با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در وقت ادارای واکسینه می‌شوند.

وی با بیان اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد دانشجویان دانشگاه زنجان ورودی جدید خواهند بود، تصریح می‌کند: هنوز پذیرفته‌شدگان کنکور کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری امسال مشخص نشده که باید پس از مشخص شدن، آنان نیز واکسن کرونا دریافت کنند.

این مسئول در رابطه با استقرار دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه زنجان، می‌گوید: اکنون ۳۰۰ نفر از دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای انجام پروژه‌ها و پایان‌نامه‌های خود در خوابگاه دانشگاه زنجان مستقر هستند.

رئیس دانشگاه زنجان با بیان اینکه نیمی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه زنجان غیربومی هستند و از واکسیناسیون آنان اطلاعات دقیقی در دسترس نیست، ادامه می‌دهد: این دانشجویان باید در محل زندگی خود واکسینه شوند، بنابراین در هفته اول مهرماه دانشگاه زنجان به صورت حضوری بازگشایی نخواهد شد.

نجفیان در پاسخ به این سئوال که آیا حضور دانشجویان در دانشگاه زنجان منوط به داشتن کارت واکسیناسیون است، خاطرنشان می‌کند: اطلاعات دانشجویان و کارت واکسیناسیون آنان یکبار در هنگام ثبت‌نام چک شده و حضور در خوابگاه و کلاس‌های درس بر این اساس خواهد بود.

آمادگی بازگشایی حضوری دانشگاه جامع علمی‌کاربردی و دانشگاه آزاد زنجان در مهرماه

نگرانی از بازگشایی‌های یکباره به‌ خصوص در سطح دانشگاه‌ها وجود دارد ولی مسئولان امر در این رابطه اعلام می‌کنند که قبل از ایجاد بسترهای لازم این کار انجام نخواهد شد و در دانشگاه‌ها قبل از بازگشایی تمهیدات لازم اندیشیده می‌شود تا کلاس‌های درس بدون بروز مشکل بازگشایی شود؛ هر چند تاکیدات بر این است که دانشجویان خود نیز پایبند پروتکل‌ها باشند.

رئیس دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان در رابطه با بازگشایی حضوری دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان، اظهار می‌کند: طبق برنامه‌ریزی‌های سازمان مرکزی، بازگشایی این دانشگاه با هماهنگی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا بوده و از ابتدای مهرماه آمادگی لازم را برای بازگشایی حضوری وجود دارد.

مرتضی واحدپور با بیان اینکه زیرساخت‌های بازگشایی حضوری دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان زنجان فراهم است، می‌افزاید: صد درصد دانشجویان این دانشگاه بومی بوده و این دانشگاه خوابگاه و رستوران ندارد.

وی در رابطه با کلاس‌های دانشگاه جامع علمی‌کاربردی استان، تصریح می‌کند: با توجه به فضای موجود کلاس‌های درس، بر اساس پروتکل‌های بهداشتی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا تعداد افراد حاضر در آن تقسیم‌بندی خواهد شد.

این مسئول در رابطه با فعالیت ۵۰ درصدی کارکنان دانشگاه علمی‌کاربردی استان زنجان، ادامه می‌دهد: کارکنان این دانشگاه به صورت ۵۰ درصدی در روزهای فرد و زوج تقسیم شدند و در روزهایی که ۵۰ درصد کارکنان حضور دارند، وظایف گروه دوم نیز بر عهده آنان بوده و بالعکس تا مراجعه‌کنندگان نتیجه بگیرند.

رئیس دانشگاه علمی‌کاربردی استان در رابطه با واکسیناسیون دانشجویان دانشگاه علمی‌کاربردی استان زنجان، اظهار می‌کند: حدود ۱۰۰ نفر از اساتید، کارکنان و دانشجویان این دانشگاه در حال واکسینه شدن هستند.

واحدپور با بیان اینکه واکسیناسیون گروه‌های هدف دانشگاه علمی‌کاربردی استان زنجان در ساعت اداری در بهداری این دانشگاه انجام می‌شود، خاطرنشان می‌کند: با توجه به اینکه اکثر دانشجویان این دانشگاه کارمند ادارات و شرکت‌های خصوصی هستند، از جانب ادارات و شرکت‌های محل خدمت واکسینه شدند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان نیز در رابطه با راه‌اندازی مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار می‌کند: در یک ماه گذشته مرکز واکسیناسیون دانشگاه آزاد اسلامی در شهرهای زنجان، هیدج و ابهر برای واکسیناسیون اساتید و کارکنان دانشگاه‌ها راه‌اندازی شد.

علیرضا فیروزفر با بیان اینکه اکثر اساتید و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان در مراکز واکسیناسیون این دانشگاه در برابر بیماری کرونا واکسینه شدند، می‌افزاید: واکسیناسیون نوبت اول دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی استان در حال انجام است.

وی در رابطه با بازگشایی حضوری دانشگاه‌های آزاد اسلامی استان زنجان در سال تحصیلی جدید، تصریح می‌کند: بازگشایی دانشگاه‌های مذکور منوط به اتمام واکسیناسیون دانشجویان و تصمیم و ابلاغ سازمان مرکزی دانشگاه آزاد و ستاد ملی و استانی پیشگیری و مقابله با کرونا خواهد بود.

این مسئول با اشاره به اینکه تمهیدات لازم برای بازگشایی حضوری دانشگاه آزاد اسلامی استان اندیشیده شده است، می‌گوید: دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان پس از تکمیل واکسیناسیون دانشجویان آمادگی کامل را برای بازگشایی حضوری دانشگاه در سال تحصیلی جدید دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان در رابطه با خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی استان، خاطرنشان می‌کند: زیرساخت‌های لازم در خوابگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان وجود دارد و اکنون دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی و دانشجویانی که کارهای تکمیلی برای دوره‌های کارورزی دارند، در خوابگاه‌های دانشگاه آزاد اسلامی استان زنجان مستقر هستند.

و اما …

نگرانی‌ها از بازگشایی‌های یکباره علی‌رغم ادامه روند واکسیناسیون در حالی وجود دارد که به گفته مسئولان امر، ادامه روند فعلی آموزش در مقاطع دانشگاهی به صلاح نبوده و نیاز است با تدبیر لازم شرایط برای حضور دانشجویان در کلاس‌های درس فراهم شود؛ چراکه کشور نیاز به افراد باسواد علمی بالا و توان اجرایی خوب دارد.

انتهای پیام

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.