افزونه جلالی را نصب کنید. 19 شوال 1443 Friday, 20 May , 2022 ساعت ×
مبلغان دینی الگوی مطلوب برگزاری هیات عزاداری را برای جوانان تبیین کنند
14 شهریور 1398 - 8:12
شناسه : 7982
2
امام‌جمعه قنوات قم‌:

امام‌جمعه قنوات قم گفت: مبلغان دینی باید با استفاده از شیوه‌های نوین ارتباطی و گفت‌وگوی مستقیم با جوانان،‌ الگوی مطلوب برگزاری هیات عزاداری سیدالشهدا(ع)‌ را برای آنان تبیین کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین رضا کرمی پور بیان کرد: جوانان ما باید بدانند برخی کارهایی که امروزی در میان شماری از هیات های عزاداری رایج است،‌ به‌هیچ‌عنوان درشان مجالس امام حسین(ع)‌ نیست و این‌گونه اقدامات در آیین‌های اصیل سوگواری جایگاهی ندارد.

وی با اشاره به لزوم رعایت آداب سنتی عزاداری در هیات های امروزی بیان کرد: دشمنان ما که همواره از مجالس سوگواری امام حسین(ع) در هراس بوده‌اند برای مقابله با آن، به جد وارد میدان شدند و کوشیدند با واردکردن برخی کارهای ناصحیح تأثیرگذاری این مجالس را از بین ببرند.

وی ادامه داد: مبلغان دینی باید شرایط برگزاری تمام ارکان آیین سوگواری سیدالشهدا(ع) را برای جوانان تبیین کنند و اجازه ندهند دشمنان با استفاده از خلع وجود الگوی مطلوب در این زمینه،‌ برنامه سخنرانی و مداحی مجالس عزاداری را به انحراف بکشند.

کرمی پور گفت: آنان  باید برای جلوگیری از ترویج خرافات در مجالس عزای امام حسین(ع)‌ در منبرها وقایع حادثه عاشورا را از روی مقاتل معتبر بخوانند و ارزش‌های اصیل حماسه حسینی را برای مردم بازگو نمایند.

وی بیان کرد: این‌که سخنران و مداحی بگوید ما به جنبه‌های سیاسی حماسه امام حسین(ع) کاری نداریم صحیح نیست،‌ چراکه سیدالشهدا(ع) برای انجام امربه‌معروف و نهی از منکر در قالب یک حرکت سیاسی در برابر طاغوت زمان ایستاد و از اسلام اصیل دفاع کرد.

وی ادامه داد: اگر مبلغان دینی در سخنرانی‌ها و مداحان در اشعار خود به بیان جنایت‌های مستکبران زمان علیه مسلمانان نپردازند و طاغوت‌های امروز را به مردم معرفی نکنند،‌ مجالس عزاداری کم‌کم از جهت‌گیری اصلی خود خارج و به سمت خواست دشمن می‌رود.

امام‌جمعه قنوات قم گفت: باید برای جوانان تبیین شود که حضور تنها در هیات بدون این‌که تفاوتی در رفتار و اعمال انسان حاصل شود،‌ هدف مجالس سوگواری امام حسین(ع)‌نیست،‌ چنین هیاتی مورد خواست دشمن است و آنان طرفدار اجتماعات به‌ظاهر مذهبی هستند که کاری به امور اجتماعی و سیاسی جهان امروز ندارند.

وی بیان کرد:‌ اشعاری که در مجالس امام حسین (ع) خوانده می‌شود،‌ باید بیانگر شجاعت و عزت سیدالشهدا(ع) و اصحاب ایشان در برابر دشمنان باشد و روحیه سلحشوری و حماسه را در دل حاضران تقویت کند.

وی ادامه داد: همه عناصر برگزاری هیات از نوحه‌خوان، مداح و سخنران باید مراقب باشند تا بابیان سخنان بیهوده و بی‌ارزش در مسیر کم‌رنگ ساختن تأثیر مجالس عزای امام حسین(ع) و دور کردن مردم از این محافل گام برندارند. /«بازتاب خبر»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان «بازتاب خبر»ی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.